dünya'nın yaratıldıgı 7. günde allah - youreads

 1. hepimiz bu dunyaya belki bir amac ugruna ,belki sadece allahin oyuncagi olarak geldigimizi dusunuyoruz.
  geldik goruyoruz ve gidicez.
  adem ve havva gibi. hz.muhammet gibi isa gibi. darwin gibi,da vinci gibi,tesla gibi,atatürk gibi...
  bu saydigim kişiler doğduğu yerlere donemlere göre dinlere sahipler.
  kimisi muslumanliği getirdi kimisi ateizmi kimisi hristiyanligi. sonra gittiler. kalanlar nefer oldu devam ettirdi. yanlis yola saptirdi,dogru yolda ilerleyenler oldu. ben o neferlerden degilim. ama kimligimde musluman yazdigi kadar hristiyanim,museviyim,süryaniyim,ateistim.

  simdi konumuza gelelim. allah-tanri vs. her ne isim verdiyse kalan neferler, bu kutsal gucun dunyayi 6 günde yarattigina inanilir. ve 1 gun de bu yuzden belki de haftalar yedi gun,ya da haftalar yedi gün diye böyle düşünülüyor.
  yerle gök ayrildi,ay güneş yildizlar yaratildi,doga hayvanlar yaratildi ,sonunda insan yaratildi,allah(tanri)nin bir golgesi olarak.
  7.gun izin günüydü artik. simdilik bbilinen belki 5 6 bin yillik dünya evren yaratildi 6 gunde. artik dinlenme vaktiydi. ve 7.gün başladi.

  simdi belki aranizda da boyle dusunen insanlar vardir. her zaman soye dusunmusumdur. su anda icinde bulundugumuz hayat,bilinen zaman,tarihten öncesi var mi yok mu bilinmiyor. benim inandigim ise bundan belkide 20 bin yil evvel bu dunya yaratildi. ay gunes yer gok ayrimi insanlar yaratildi ve dunyada bir yasam olustu. belki bizim kadar yasayamadilar , belki binlerce yil yasadilar. ama sonuc olarak yok oldular.
  sonra ayni duzen tekrar tekrar devam etti. yer gok ayrildi gunes yildizlar yaratildi ve 7. gun geldi. insanlik yasanmaya basladi. ve sonu gelene kadar devam etti.

  simdi ilk-orta okul bilgilerine dayanarak ahiretteki durumlardan biraz da bahsedelim. insanlar öldükten sonra eger ki kiyamet kopmadiysa, sorgu gününün gelecegi günü beklerler. ve sonunda o gun gelip kiyamet kopunca herkes göç eder ve bunca zamandir bekleyenler uyanir ve sorgu başlar. bu sorgunun sonucunda insanlar ya sonsuz mutluluk icinde yaşayacaklari cennete giderek huzurlu bir hayata (dogru kelimeyi bulamadigim icin hayat diyorum) yelken açarlar. ya da bu dünyada yaptiklari günahlarin cezasini çekmek için cehemneme giderler. ancak bu da bir sureliginedir. cezasini cektikten sonra herkes cennette bulusacaktir.
  buradaki onemli konu,cennette ne kadar vakit geçirieceğidir. rivayete gore ahirette,cehennemde gecen 1 saat ,dunya uzerinde yaşadiğimiz belki aylara yillara on yillara yuzyillara denk gelmektedir.

  simdi bu yaziyi neden yazdigima gelelim. yukarida bahsettigim gibi dunya 6 gunde yaratilmis ve 7.gununde allah-tanri tatil yapmistir. o 7. gun ,tatil günü aslinda bizim yaşadiğimiz bunca zamana denk gelmektedir. ne kadar oldugunu hicbir zaman bilemicegimiz bir sure boyunca o 7. gun devam etmekte olacaktir. cunku allah-tanri nin işi dunyayi tekrar tekrar yararmaktir. 7. gunu yarattigi kendi gölgesi olan insanlarin yaşamasiyla geçmektedir. kiyamet koptugunda 7. gun biter ve dunya yeniden yaratilmaya başlanir. dolayisiyla insanlarin yaptiklari iyilikler kötülükler fesatliklar kendilerine kalir. dunya'da çekilen cezalar yaşanan mutluluklar hepsi yaniniza kar kalir.
 2. fareyi klavyeyi bırakıp gün boyu yatmıştır herhalde.