dünyanın kıyısında dans - ursula k. le guin - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
dünyanın kıyısında dans - ursula k. le guin
“basılan kitapların fikirlerini hiçbir zaman değiştirmemek gibi bir sıkıntıları var,” diyor le guin, dünyanın kıyısında dans’ın önsözünde ve “feminizm, edebiyat, seyahat ve sosyal sorumluluk” başlıkları altında topladığı elli metninde modern edebiyattan menopoza, ütopya düşüncesinden rodeoya, aile planlamasından sansüre, j.r.r. tolkien’den italo calvino’ya kadar çeşitli fikirlerini güçlü, kıvrak ve oyunbaz üslubuyla bir araya getiriyor.

kelimelerin kadim büyücüsü le guin 1976-1988 arasında yazdıklarıyla, onlarca sene sonra dahi günümüzü doğrudan etkilemeye devam ediyor…(tanıtım bülteninden)
 1. ursula k. le guin'in ithaki yayınları tarafından dilimize kazandırılan kitabı. çevirmeni seda ersavcı.

  kitap, yazarın feminizm, edebiyat, seyahat, sosyal sorumluluklar üzerine yaptığı konuşmalar ve kaleme aldığı denemelerinin yanı sıra kitap ve film incelemelerine de yer verdiği yazılarından oluşuyor. ilk basımı 1989'da yapılmış olan kitabın türkçeye kazandırılması neredeyse otuz yılı bulmuş. buna da şükür.

  kadınlara özellikle tavsiye edilmesi gereken bir kitap diyebilirim:

  “…ister sanat, ister bilim, ister teknoloji, ister ş̧irket yönetimi, ister yatağın altını süpürmek olsun, neye yeteneğiniz varsa onu yapmanızı; size sırf bir kadın yaptığı için bunun ikinci sınıf bir iş olduğunu söylediklerinde cehenneme kadar yollarının olduğu yanıtını vermenizi ve eşit işe eşit ücret kazanmanızı umuyorum. hü̈kmetme ve hü̈kmedilme ihtiyacı duymadan yaşamanızı umuyorum. hiçbir zaman kurban olmamanızı umuyorum ama başkaları üzerinde erk sahibi olmamanızı da umuyorum. başarısız olduğunuzda, yenildiğinizde, acı çektiğinizde, karanlıkta kaldığınızda karanlığın sizin yurdunuz, hiçbir savaşın olmadığı ve hiçbir savaşın kazanılmadığı ama geleceğin olduğu, yaşadığınız yer olduğunu hatırlamanızı umuyorum…”
  mesut