1. neredeyse yapılmış en iyi dil öğrenme sitesi, sistemi
 2. uygulaması da son derece faydalıdır. her gece yatmadan bir konu bitirseniz ve ara ara bitirdiğiniz konulara bir baksanız öğrenmek istediğiniz dile güzel bir katkı yapacaktır.
  sistem oyunlardaki gibi; konular kolaydan başlayıp zora gidiyor.
  yanlış yaptığınız yerlerde kullanıcı yorumlarından cümlenin doğru şeklini veya anlamını yazan bir kişi çoğunlukla bulunuyor.*
  sıkıntılı yanları da var tabii. yazdığınız ve sizden istediği kelimeler veya cümleler aynı anlamı taşısalar bile bazen cevabınızı doğru kabul etmeyebiliyor.
 3. bazi telaffuzlari anadilinizmis gibi soyleseniz bile dogru kabul etmiyorken, bazen henuz siz agzinizi bile acmamisken kagit hisirtisini algilayip dogru kabul edebiliyor. boyle de dengesiz bir uygulama.
  yine de ucretsiz dil ogrenme araclarinin kralidir.
  memrise'in da hakkini yemeyelim tabi. o da kralice olsun.
 4. bir dilin gramer ve telaffuzu ile ilgili olarak çok şey öğrenilebilen site ve uygulamadır. sevdiğim ve öğrenmek istediğim diller için kullanıyorum. bunu cep telefonu uygulaması ile de kullanabiliyor olmanız (zaten olmazsa olmazdı) erişim ve kullanım rahatlığı gibi özellikleri bizlere ayrıca sağlamaktadır.
 5. bir dili sıfırdan öğrenme konusunda tek başına kesinlikle yetersiz olsa da pratik yapmak için, kelime bilginizi taze tutmak için iyidir. ayrıca takıldığınız noktalarda diğer kullanıcıların yorumları yardımınıza yetişir.
  kubo
 6. genel kanının aksine dil öğrenmekte hiçbir işe yaramadığını iddia ettiğim program. arayüzü hoş, afilli, sevimli... ama o kadar, bildiğiniz aynı şeylerin bin kere tekrarını yapmak hiçbir işinize yarmayacak.
  doxx
 7. https://www.duolingo.com/

  ben de iki gün önce başladım, eğlenceli bir uygulama ama nedense hepsini yapsam bile bir şey öğrenmeyecekmişim gibi geldi.
  abi
 8. daha geçen hafta sunumunda anlattığım dil öğretiminde faydalı olabilecek bir uygulama. temelde iki dil arasında çeviri mantığına dayanıyor. seçtiğiniz dilde internetten bir cümle verip çevirmenizi istiyor ve tamamen seviyenize uygun cümleler sunuyor. basitten zora doğru farklı kategoriler var ve dil öğrenirken oyun oynuyormuş hissine kapılıyorsumuz. dile dair beceriler bir bütün halinde sunuluyor ve fazla olmasa da dile dair fikir edinmenizi sağlayabilir. en çekici yanı tamamen ücretsiz olması ve saçma sapan reklamlara yer vermemesi bence. şu günlerde almanca öğrenmeye çalışıyorum duolingo ile umarım başarılı olurumm.

  danke schön!
 9. yabancı dil öğrenme ve geliştirme sitesi.

  kanımca, halihazırda bir diliniz var ve onu geliştirmek istiyorsanız bu site iş görür. yok, sıfırdan bir dil öğrenmek için bu siteyi kullanacaksanız kesinlikle tavsiye etmem. aslında doğrudan bu siteyi hedef göstermekten ziyade genel olarak bu şekilde yayın yapan birçok site var. görüşüm hepsi için aynı.

  (bkz: livemocha)
 10. tam bir yabancı dil öğrenme oyunu.
  mantık olarak oyuna benzetmişler, level level giderken engel olamıyorum kendime. şu da bitsin bu da bitsin diye diye saatlerce oturup kalıyorum.
  bir kaç gün uğramazsanız eğer yeteneklerinizi düşürüyor, haydaaa baştan alıyorsunuz.
  faydası çok büyük olmasa bile tabii ki oluyor. unuttuklarınızı ve ya unutmaya yüz tutmuş konuların tekrarını yapıyorsunuz. ama sıfırdan bir dili öğrenmek için pek ideal değil.