• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.20)
düttürü dünya - zeki ökten
düttürü dünya, yönetmenliğini zeki ökten'in üstlendiği, 1988 yapımı türk filmi. dram türündeki bu sinema filminin başrollerini kemal sunal ve jale aylanç paylaşmıştır. film de ayrıca zeki demirkubuz, zeki ökten'in asistanıdır.filmin başrol oyuncusu kemal sunal, bu filmiyle 1989 yılındaki ankara uluslararası film festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.


 1. senaryosunu umur bugay'ın yazdığı, zeki ökten'in yönettiği, zeki demirkubuz'un da asistan olarak çalıştığı film. ankara'da çekilmiştir.

  kemal sunal'ın pek bilinmeyen filmlerindendir. çünkü filmde komedi unsuru yok gibidir; bütün odak noktası gecekondu mahallesindeki yaşamdır. zaten gişe / bilinirlik kaygısı da yoktur filmin. derdi olan filmin gişe kaygısı mı olurmuş? son sahnesi, züğürt ağa'nın son sahnesi ile birlikte türk sinemasının doruğudur.

  italyan yeni gerçekçiliğinden etkilenmiştir.
 2. aile babası olmanın zorluğunu anlatan en iyi filmlerden biridir. filmin ankara'da çekilmiş olması da filme ayrı bir hava katar.

  kemal sunal filmlerinin tür bakımından drama giren en önemli filmi de denilebilir.
 3. zevkle izlediğim kemal sunal filmlerinin başında gelir. ankara'nın varoşlarını, pavyon hayatını (çankırı caddesi) ve kokuşmuş bürokrat ortamını öyle güzel anlatır ki sahnelerle dışarı çıkıp da karşılacaşacakmışsınız hissi uyanır.
 4. ankara'dır , meşhur pavyonlarıdır, ekmek kapısıdır ve aslında...
  !---- spoiler ----!

  gün ışığına karşı üfleye üfleye gitmektir hayat

  !---- spoiler ----!
 5. ahmed arif'in karanfil sokağı'nda tasvir ettiği ankara, düttürü dünya'da canlanmıştır. dütdüt'ün ulus'ta çaldığı klarnetin sesi seyran'da duyulur.