1. anlatılabilir! hatta beyinde sırf bunu yapmak için bazı nöronlar var. bunlara ayna nöronları deniyor. şu bebeklerde çok fazla olup, seri katil ve psikopatlarda olmayan nöronlar.

  bu nöronlar karşınızdaki insanı gördüğünüz zaman onunla empati yapmanız için tasarlanmış nöronlar. birisi kendi eline çekiçle vurursa, siz de elinizi çekersiniz. birisi ağlıyorsa, siz de kötü hissedersiniz. çok güleç bir insanın yanında siz de gülmek istersiniz.

  işte böyle çalışıyor. lakin biz anlatmak fiilini hep "sözlerle" anlatmak için kullandığımızdan, duygular sözle anlatılmaz gibi geliyor. oysa söz olmadan da tek bir bakış, tek bir hareket ile karşıdaki insana duygularınızı aktarabilirsiniz. farkında bile olmadan hem de.
 2. anlatılmaz, hissettirilir.
  duyguları anlatmada kelimeler gülünç derecede basit kalır. var olan, var olmuş da göçüp gitmiş, ileride var olacak tüm diller birleşse bile anlatamayacağımız şeyler var. tasvirler, metaforlar, benzetmeler vb her şey sizi duygulara ancak yaklaştırabilir; asla aktarabilmenizi sağlayamaz.
  yani bazı şeyler sadece hissetmeye özgüdür. birkaç kelime sıralamak, boş bir çaba olmasının yanında; onlara yapılan hakarettir.
 3. bazen kişi, kendi duygularını anlatırken dahi eksik bir tanım içerisinde olabilir. bu açıdan bakıldığında duyguların kelimelere sirayet etmiş hallerinden çok; bizde bıraktığı hisse kulak vermek gerekir. o his işte yanıltıcı olmaktan öte, en doğru izahı barındırır kendi içinde.
 4. anlatılabilir, gösterilebilir ve genellikle minicik şeylerle yapılır bence. bi insanı ne kadar çok sevdiğinizi ona çok para verdiğiniz bir hediye alarak değil de ondan habersiz çantasına attığınız bir notla ya da en sevdiği çikolatayı hiç beklemediği bi anda cebinizden çıkartarak gösterebilirsiniz. burada önemli olan aldığınız çikolata olmaz zaten karşınızdaki için, neyi sevdiğini bilmeniz olur. ya da ne kadar mutlu olduğunuzu kocaman bi sarılmayla, ne kadar üzgün olduğunuzu başınızı omzuna yaslayarak... yeter ki anlatılmak istensin. değil mi?
 5. farkli dilleri konusuyorsaniz bunun mumkun olabilecegini dusunmuyorum ki zira kimse dusunmuyodur. kultur farkliligi bu isin icinde ki en temel farklilik. ve bu temelin yaninda var olan bir kac sutun da bulunmaktadir. mesela konusulan dilin yeterli derecede biliniyor olmamasi gibi gibi.

  deniyorum. anlatmaya calisiyorum ama surekli siciyorum. bi' kiz arkadasim var. (hatta suan su satirlari yazarken video gorusmesi yapiyoruz aslinda daatlerdir yapiyorduk da son2 saattir uyumus durumda.) yasadigi sehirle aramda 1 saatlik mesafe var. haftada 1 anca gidebiliyorum. bazen benim maddi yetersizligim bazende is saatlerimizin uyusmamasi.

  neyse. iste duygulardan bahsedicez.(cok guzel uyuyor romantikligine girmek istiyorum ama ders calisirken uyudu allahsiz!! lehce ogretiyor bana!) ulan onun da uzun sureli bir iliskisi olmus benimde. benimde sevgilime dair dovmem var onun da. ikimizde dovmelerimize anlamlar yuklemisiz. ulan anasini satim lan biz bu duygulari tam anlatamiyoruz. yani su su sebeblerden yaptirdim soyle hissetmistim boyle yasadim ama duygusal cagrisimini dillendiremiyorum. evet bu benim dilimin eksikligiyle ilgili belki de ama

  neyse. okumadiginizi umuyorum.

  sevin. sevilin. hasret kalin. duygularinizla yasayin ama aklinizi kaybetmeyin.
 6. duygu, his, içses.. ne dersek diyelim. insan, düşüncelerini kelimelere sığdırıyor da acaba duygular anlatılabilir/aktarılabilir mi?

  bu soruya kitapların, şiirlerin, insan için ayrı bir anlam ifade eden anların anlatımını yapmaya çalışırken ulaştım. kısaca, ben insanlara duygularımı anlatabilmiş gibi gelmedim. acaba bu, imkânsızlıktan mı?
 7. duygular anlatılabilir, herkesin anlatım dili aynı olmaz ama herkes davranışlarında bunu gösterebilir, istediği duyguyu da bu şekilde çok rahat karşısındakine yansıtmış olur. boşuna dememişler sen sus gözlerin konuşsun diye.
 8. bu konuda bildiğim bir profesyonel var. rahmetlik franz kafkadir kendisi. bilhassa, milenaya mektuplar adlı kitabında bu yönünü farkettim. meğer gerçekten de duygular kelimelerle gayet iyi anlatilabiliyormus.
 9. betimlenebilir.
 10. duygular büyük oranda anlatılabilir.

  ancak şunu sormak lazım; 'anlatılan duygular anlaşılabilir mi?'
  yalan