1. anlatılmaz, hissettirilir.
  duyguları anlatmada kelimeler gülünç derecede basit kalır. var olan, var olmuş da göçüp gitmiş, ileride var olacak tüm diller birleşse bile anlatamayacağımız şeyler var. tasvirler, metaforlar, benzetmeler vb her şey sizi duygulara ancak yaklaştırabilir; asla aktarabilmenizi sağlayamaz.
  yani bazı şeyler sadece hissetmeye özgüdür. birkaç kelime sıralamak, boş bir çaba olmasının yanında; onlara yapılan hakarettir.
 2. duygular anlatılabilir, herkesin anlatım dili aynı olmaz ama herkes davranışlarında bunu gösterebilir, istediği duyguyu da bu şekilde çok rahat karşısındakine yansıtmış olur. boşuna dememişler sen sus gözlerin konuşsun diye.
 3. bazen kişi, kendi duygularını anlatırken dahi eksik bir tanım içerisinde olabilir. bu açıdan bakıldığında duyguların kelimelere sirayet etmiş hallerinden çok; bizde bıraktığı hisse kulak vermek gerekir. o his işte yanıltıcı olmaktan öte, en doğru izahı barındırır kendi içinde.
 4. farkli dilleri konusuyorsaniz bunun mumkun olabilecegini dusunmuyorum ki zira kimse dusunmuyodur. kultur farkliligi bu isin icinde ki en temel farklilik. ve bu temelin yaninda var olan bir kac sutun da bulunmaktadir. mesela konusulan dilin yeterli derecede biliniyor olmamasi gibi gibi.

  deniyorum. anlatmaya calisiyorum ama surekli siciyorum. bi' kiz arkadasim var. (hatta suan su satirlari yazarken video gorusmesi yapiyoruz aslinda daatlerdir yapiyorduk da son2 saattir uyumus durumda.) yasadigi sehirle aramda 1 saatlik mesafe var. haftada 1 anca gidebiliyorum. bazen benim maddi yetersizligim bazende is saatlerimizin uyusmamasi.

  neyse. iste duygulardan bahsedicez.(cok guzel uyuyor romantikligine girmek istiyorum ama ders calisirken uyudu allahsiz!! lehce ogretiyor bana!) ulan onun da uzun sureli bir iliskisi olmus benimde. benimde sevgilime dair dovmem var onun da. ikimizde dovmelerimize anlamlar yuklemisiz. ulan anasini satim lan biz bu duygulari tam anlatamiyoruz. yani su su sebeblerden yaptirdim soyle hissetmistim boyle yasadim ama duygusal cagrisimini dillendiremiyorum. evet bu benim dilimin eksikligiyle ilgili belki de ama

  neyse. okumadiginizi umuyorum.

  sevin. sevilin. hasret kalin. duygularinizla yasayin ama aklinizi kaybetmeyin.
 5. betimlenebilir.