1. sevgili youser'lar, canlarım,

  yazılım ekibimizle uzun zamandır üzerinde çalıştığımız işlevsel yenilikleri yayına aldım.

  şu an hiçbir sözlükte bulunmayan bu yenilikleri "(bkz: youreads'te özgürlük alanını kendin belirle) " slogan başlığında 1 hafta boyunca sizlerin geri bildirimine sunacağız. süre sonunda yazılım ekibiyle birlikte öneri ve eleştirilerinizi değerlendireceğiz. güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. sevgiler, saygılar.

  youreads yazılım ekibi: @computerguy, @canarslan12, @ulotrix, @kodbilenadam, @programcir, @mueddip, @exception

  youreads'te özgürlük alanını kendin belirle!

  - bugün, güncel, badi, son, taslak özellikleri birer butonla sol frame üzerine yerleştirildi.
  - sol frame'den kanal engelleme özelliği geliştirildi.
  - sol frame'den başlık engelleme özelliği geliştirildi.
  - aynı başlığı farklı kanallarda açma özelliği geliştirildi.
  - tematik girişlerin sol frame'i kilitlememesi için flash modu geliştirildi.
  - gündemin popüler butonu mahiyetine uygun bir algoritma ile güncellendi.
  - sitenin sağ panelinin kapatılabilmesi ayarlarda gelişmiş özelliklere eklendi.
  - sol frame'de sadece bugün'ün takibi ayarlarda gelişmiş özelliklere eklendi.
  - spoiler ibaresinin tüm başlıklarda kapalı gelmesi seçeneği ayarlarda gelişmiş özelliklere eklendi.
  - yıldızlı bkz.'ların tüm başlıklarda açık gelmesi seçeneği ayarlarda gelişmiş özelliklere eklendi.
  - dünün en beğenilen yorumları d.e.b.y olarak istatistikleri sekmesinin yanında ikonlaştırıldı.
  - deby 25 yoruma çıkarıldı.
  - youreads klavye kısayolları geliştirildi. ctrl+enter ile yolla butonu çalıştırıldı.
  - başlıkları google'da aratan "g" butonu yerleştirildi.
  - youser başlıklarında "profile git" seçeneği yerleştirildi.
  - istatistiklere youreads hakkında genel bilgiler yerleştirildi.
  - diğer birtakım bug'lar ve sorunlar giderildi.
 2. **Youreads hatıra ormanı**

  Sevgili yazarlar,

  @bona dea öncülüğünde başlatılan hatıra ormanı oluşturma etkinliğimizde sonuca gitme aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Yapılan anket neticesinde 2.000 fidan dikilmesinde çoğunluk olarak karar kıldık. Etkinliğimiz her yönüyle şekillenmiş durumda; 2.000 fidan bağışı toplanacak ve İstanbul orman bölge müdürlüğü ile gerekli protokoller imzalanarak eylül ayında hatıra ormanımız oluşturulacak.

  “Başlamak, bitirmenin yarısıdır” derler. Bu projede bunu doğrudan pratik ettik. Şu an için 802 adet fidan bağışı tamamlandı. Dahası, tüm çalışmalar sonunda eksik kalan kısım olursa, @dufduf tarafından tamamlanacağı taahhüt edildi ve teorik olarak proje daha başlamadan garanti altına alınmış oldu.

  Fakat bu tip etkinliklerde önemli olan katılımcılıktır. 10 bin küsür üyesi olan bir platformuz. Bu konuda matematik yapmak istiyoruz, “herkes bir fidan dikse adamları” olmak istiyoruz, kahvede kuşburnumuzu içerken, “1 değil nerden baksan 5 orman çıkar” diyebilmek istiyoruz. Bizi destekleyin, her zamanki gibi yaslandığımız yerde olun. Hiç değilse 200 katılımcı sayısına ulaşabilmemiz esas olandır. 1 fidan dahi olsa destek olunması hepimizi sevindirir. Az ya da çok olması konusunda hiçbir çekince olmamalıdır.

  @bona dea ve organizasyon ekibi ile iletişime geçerek fidan bağışının gönderileceği hesap numaralarını ve diğer tüm bilgileri alabilirsiniz. Şüpheli bulduğunuz ve aklınıza takılan durumlarla ilgili araştırma ve belgeleme yapılmasını talep edebilirsiniz.

  Şimdiden tüm katılımcılara teşekkürler, fidan dikim gününde görüşmek üzere.

  organizasyon ekibi ve diğer bilgiler için: http://youreads.net/yorum/128564
  anket sonuçları için: http://youreads.net/yorum/129563

  ek: fidan bağışlarında son tarih, 15 ağustos 2016'dır.
  abi
 3. öncelikle 40 gündür yeni üye alımını kapalı tutmak zorunda kaldığımız için anlayışınıza sığınıyoruz.

  uzun sürse de yapıyı ideal şekilde kurmayı başardım. bugün benzeri olmayan bir denetim sistemi ile üye alımını başlatıyoruz.

  yeni gelen üyelerimize "okur" ünvanı ile 5 adet yorum-başlık girme ve oylamaya sunma imkanı tanıyacağız. okur'umuz kendi seçeceği 5 başlıkta yorumlarını ekleyecek, mesajlaşmaya giremeyecek.

  mevcut üyelerimiz yani "youser" ünvanlı kullanıcılar yazılan yorumları oylayacak. 5 yorumun tamamlanmasının ve oylanmasının ardından okur'umuz admin onayına düşecek. pozitif karmaya sahip okur'lar (başkaca bir sorun yoksa, ek hesap, reklam hesabı, troll hesap vs) adminlerce onaylanarak youser seviyesine yükseltilecek. böylece yazarlığı onaylanmış olacak.

  üyeliği onaylanmamış, kendi hesabını kapatmış üyeler ise "gidik" ünvanıyla sistemde tutulacak. yasaklı üyeler ise yasak süresi sonuna kadar "lale" ünvanı ile sistemde tutulacak.

  ayrıca güvenlik gereği üye girişinde kullanıcı adı ile girişi kapattım, artık sadece e-posta adresinizle giriş yapabileceksiniz. üye alımına bir captcha ekledim.

  üye alımının ardından karma uygulamasını hazırlamaya koyuluyorum. umarım sitemiz için hayırlı olur. sevgiler, saygılar.
 4. (bkz: çocuklar için youreads köy okulu kütüphanesi)

  sevgili arkadaşlar, köy okulu kütüphanesi için organizatörler çalışmalarını tamamlamış, gerekli listeler oluşmuş, destek hesabı açılmış. şimdi de kitap ya da para olarak bağış bekleniyor. destek olmak isteyenler ilgili kişilere (@araf, @ulker napoliten, ...) ulaşıp, bilgileri temin edebilirler.

  köy okullarına kurulacak kütüphaneler için her daim destek vereceğiz. bunu hobi haline bile getirebiliriz. umarım organizasyon ekibi azimli olur da ardı arkası kesilmez.

  şimdiden katılan, destek olan herkese teşekkürler.

  kampanya bitiminden ekleme:

  http://youreads.net/yorum/185690
  http://youreads.net/yorum/187257
  abi
 5. herkese merhaba,

  bugün itibarıyla sitemize üye alımı durdurulmuştur. bu süreçte üyelik onaylı hale gelecek ve hesabında hiçbir aktivite olmayan hesaplar önümüzdeki haftadan itibaren veritabanından silinecektir.

  ip adresleri aynı olan veya hiçbir şekilde mailleri ulaşmayan üyelerimizin kullanmadıkları hesapları da ip kontrolü yapılarak silinecektir. dolayısıyla itirazı olan üyelerimizin iletişimden youreads ekibine veya özel mesaj yoluyla abi & computerguy kullanıcılarına ulaşmaları gerekmektir.

  bu işlemlerin amacı hep beraber kaliteli bir ortam yaptığımız youreads'i daha temiz ve bilgi yoğunluğu daha fazla olan bir interaktif kültür ağı haline getirmektir.

  tüm youserlara teşekkürler.
 6. "üyelerimize,

  yeni bir projemiz var.

  önümüzdeki dönemde sitenin interaktif kültür ağı içeriğini geliştirmek adına fırsat yarattıkça yazar, yönetmen, alanında uzman kişiler ve yayın organları ile sizlerin buradan sorduğu sorular ile ropörtajlar yaparak sitemizde yayınlayacağız.

  projemizin kolektif bir işleyişle ilerlemesini arzu ediyoruz. bunun için sizlerden iki isteğimiz var:

  -iletişime geçebileceğiniz, bize ropörtaj vermek isteyen kişilerle iletişime geçerek bize ulaşmanız ve
  -duyurusu yapılan netleşmiş ropörtajlara sorularınızla katkıda bulunmanız.

  ropörtaj dizimize 221b dergisinin yayın yönetmeni ile polisiye edebiyat ve 221b dergi içeriği ile ilgili yapacağımız ropörtaj ile başlayacağız. bu ropörtaj için sormak istediğiniz sorularınızı organizatör arkadaşın açacağı etkinlik başlığına yazabilirsiniz."

  http://youreads.net/baslik/221b-dergi-roportaji--60986
  abi
 7. abi
 8. sevgili yazarlar, youreads hatıra ormanı'nda sona doğru yaklaşıyoruz. eylül ayında fidan dikimleri başlayacağı için bu ay içerisinde bağışların tamamlanması gerekiyor. haziran'dan beri yapılan çalışmalarla 1.400 fidan sayısına kadar ulaşıldı, bu süreçte birçok kişi ve kurumla irtibat kuruldu, herkes arkadaş çevresini ailesini seferber etti. sonuç olarak organizasyon ekibi elinden gelenin fazlasını yapsa da hala fazladan desteğimize ihtiyaç duyuyorlar. bu bağlamda iki önerimiz var;

  1- bağış yapanların yaptıklarının yarısı kadar tekrar bağış yapmaları.
  2- bağış yapmayanların elinden geldiğince destek olması.

  son kez ha gayret deyip organizasyon ekibine nefes aldıralım, hep birlikte tamama erdirelim diyoruz. şimdiden herkese teşekkürler.
  abi
 9. youreads'in sunucusundaki kesintilerin artmasından ve iletişim mekanizmasının çalışmamasından dolayı, türkiye lokasyonlu ve bizim için yeterli olan bir başka sunucuya altyapımız tümüyle aktarılacaktır. bu çalışma yarın(27.03.2016 pazartesi) 20.00 sularından sabah 06:00 a kadar sürecektir. sözlüğe giriş yapmak isteyen kullanıcların bunu dikkate alması beklenmektedir. ilgili teknik işlemler ile geçiş tamamı ile sağlanacak olup bu süreçte sosyal medya hesabımızdan bir aksilik olması halinde duyuru yapılacaktır. anlayışınız için teşekkür ederiz sevgili youserlar, umarım daha fazla kesinti yaşamadan sitemizi hep canlı tutarız.
 10. youreads ekibi olarak güzel amaçlarla oluşturduğumuz youreads.net kısa bir süre önce kullanımınıza açıldı. oluşum sürecinde çok tartıştık, çok şey denedik, başa döndük, zaman zaman hevesimiz kırıldı ama neticede hepimizin içine sinen, hedeflediğimiz bir iş çıktı ortaya. her ne kadar nicelik hususunu pek önemsemiyor olsak da yaptığımız şeyin anlam kazanması için daha fazla üyeye, nitelikli yorum ve paylaşıma ihtiyacımız olduğu bir gerçek. şu anda bir gelişim süreci içinde bulunuyoruz ve bu süreçte siz değerli kullanıcılarımızın destek ve fikirlerine ihtiyacımız var. (bkz: one) ve (bkz: abi) 'den oluşan yönetim ekibine mesaj yoluyla ulaşabilir, her türlü görüş ve tavsiyelerinizi (bkz: youreads üyelerinden tavsiyeler) başlığı altında paylaşabilirsiniz.
  one