ebru - youreads  1. kitre adı verilen bir madde ile yoğunlaştırılmış su üzerine dibe çökmeyecek özel boyalar, fırçalar vs. kullanılarak yapılan şekillerin kağıda aktarılması ile icra edilen bir sanattır.

    hayatımın belkide en karanlık vaktinde ebru sanatı ile tanışmamı sağlayan, daha sonra görüşemediğim o zaman intern doktor olan kişiye çok teşekkür ederim. inşallah yüreği gibi geleceği de parlak olur.
  2. lise yillarimda beni bu sanatla tanistiran resim ogretmenimle dersten once ozel siviyi hazirlamak icin harcadigim vakti ve emegi dusundukce ve simdilerden hazir toz karisimlarla iki dakikada hazirlanan ebru tepsilerini gorunce uzuluyorum. yeni ogrenenler icin guzel bir sey ama bir sanatci icin o asamadan gecmek gerekiyor. tuketim kulturunde onumuze hazir gelen seyler yuzunden yaraticiligimiz koreliyor. ebru sanati bastan sonra emek isteyen titizlik isteyen bir ugras. sanatcilarina saygim sonsuz, ogrenmek isteyene saygim sonsuz ama ebru kurslari adi altinda hazir karisim suya iki damla boya damlatip karistirarak vakit gecirenler uzuyor beni. aklinizda bulunsun ebru kursuna gidecekseniz ilk gun tepside elinize boya verip hadi yap deniliyorsa kacin ordan cunku ayni islemi siz evde de yapabilirsiniz birinin gozetmenligine ihtiyaciniz yok. gittiginiz kurs size bastan sonra tum islemleri gostermeli ki sanat ogrenesiniz. ebru sanati cok kolay gibi lanse ettiriliyor ama geri plandaki emegini unutup sadece rastgele boya damlatilmasi uzerinden reklami yapiliyor. paranizi boyle merdiven alti kurslara kaptirmayin.