edge of tomorrow - doug liman - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.14)
edge of tomorrow - doug liman
uzaylıların dünyaya saldırması üzerine dünyadaki ordular birleşir ve uzaylılara karşı savaşmaya başlar. bill cage, hiç savaşmamış tecrübesiz bir kumandandır ve kendisine intihar görevi verilir. daha ilk hamlede öldürülen cage, dirilip tekrar dünyaya gelir ve kendisini sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde bulur. bu sayede sürekli aynı gün içerisinde dirilip geri dönerek her seferinde daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir.


 1. bir video oyununda nasıl ilk oynayışınızda kolayca ölüyorsanız, iyi oynayamıyorsanız bu filmde aynı mantıkla işleniyordu. en başta hiçbir şey yapamazken tekrar ettikçe oyunda ustalaşır ve yenilzmez olursunuz, tıpkı edge of tomorrow`daki gibi...
 2. groundhog day'in bilimkurgu-aksiyonlusu. birden fazla kez izlenir.
 3. old school fps oyuncular için işin özeti
  f5- f9,f9,f9,f9,f9,f9,f9,f9,f9,f9,f9,f9...
  bu filmi beğenen tüm arkadaşlara bioshock serisini -özellikle bioshock infinite- kesinlikle oynamalarını öneririm.
 4. son sahne harikaydı. love me again cuk oturmus.
  gfy
 5. cipsini kolanı al otur sevdiklerinle izle. tam keyifli vakit geçirmelik film. hele ki fps oyunlarını seviyorsan tam senlik.
 6. 2014 yılı amerikan sinema filmi. yönetmeni doug liman olan filmde baş rolleri tom cruise ve emily blunt paylaşıyorlar.

  bundan sonrasında filmle ilgili ayrıntılı bilgi vardır. izlemeyenler lütfen okumasınlar.

  !---- spoiler ----!

  ilk yarım saat içerisinde tipik bir amerikan fantastik film havası oluşturan film sonrasında kendine has bir tarz oluşturuyor. yine dünyayı istila eden uzaylılar ve kurtarmak isteyen bir rambo hikayesi şeklinde bir giriş var. fakat sonrasında uzaylıların özellikleri ve bu özelliğin tom cruise'a geçmesi ve ardından gelen günü tekrar etme olgusu filmi alıp götürüyor. ilk yarım saati atlattıktan sonra film yağ gibi akıyor. kurgusuna bayıldığım filmin sonunu merak bile etmedim. sonu da beklendiği gibi mutlu sonla bitiyor. oyunculuklara da ayrıca dikkat çekmek lazım. yaşlanmayan ve sanırım yaşlanmayacak olan tom cruise hakkını veriyor. emily blunt da role tam oturmuş kanımca. seyredilesi bir film. tavsiye ederim.

  !---- spoiler ----!
 7. son yıllarda izlediğim en güzel bilim kurgu filmlerinden biri. aşağıdaki bölüm tam spoiler sayılmamakla birlikte sadece filmin gidişatı hakkında ufak bir bilgi mahiyetindedir. bu arada filme puanım 8/10.

  !---- spoiler ----!

  normalde adam ölürse film biter, bu filmde filmin devam etmesi, savaşın kazanılması için tom cruise'un sürekli ölmesi gerekiyor :)

  !---- spoiler ----!
 8. bilimkurgu tutkunu olarak yorumum benden 10 üzerinden 8 puan almıştır
 9. tom cruise ve uzaylıların istilasını birlikte görünce hafif önyargıyla yaklaşıp, filmi izlemekten dahi vazgeçebilirsiniz ancak yapmayın, filmi izleyin.

  bilimkurgu ögeleriyle, zaman zaman güzel tadındaki komedisiyle ve aksiyonuyla ve fikir yürütmeniz gereken bazı boşluklarla birlikte olmuş bir film diyebilirim, benim notum da 8/10, imdb puanı da şu an için tom cruise ye rağmen 7,9 (451 bin oylamayla)

  !---- spoiler ----!

  benzer sahneleri defalarca izlemenize rağmen bir sıkıcılık unsuru hissetmiyorsunuz, cage defalarca uyanıyor uykudan, her defasında aynı şeyi yapıyor ancak bir defasında neler olduğunu her ayrıntısına kadar anlatmasına rağmen kendisine inanılmaması, bir defasında savaştan vazgeçip, içkisini yudumlarken yine ölmesi güzel detaylar.

  !---- spoiler ----!