educated - tara westover - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
educated - tara westover
tara westover’ın bir doğum belgesi olmadı. okul kaydı yoktu çünkü hayatında hiçbir sınıfa ayak basmamıştı. tıbbi dosyası yoktu çünkü babası tıp biliminden ziyade kıyamete inanıyordu.

çocukluğunda mormon babasının bağnazlığa, erkek kardeşinin şiddete teslim oluşunu izledi. ve on altı yaşına geldiğinde tara kendi kendini eğitmeye karar verdi. bilgiye duyduğu açlık onu idaho’nun dağlarından çok uzaklara, okyanusların ötesine, bir kıtadan diğerine, harvard’dan cambridge'e taşıdı. neden sonra aklına şu soru düştü: “acaba fazla mı uzağa gittim?”, “eve dönmenin hâlâ bir yolu var mı?”

çıktığı günden itibaren dünya çapında büyük övgü toplayan, pek çok yayın organı tarafından yılın kitabı seçilen ve şu ana dek 40 dile çevrilen talebe bir kendini inşa öyküsü. tara westover, hiddetli bir sadakatle bağlandığı ailesinin, eğitim sayesinde yaşadığı değişimin ve ayrılık kederinin hikâyesini –bizzat kendi hayat hikâyesini– büyük yazarlara özgü bir içgörüyle anlatıyor. yürek burkan ve umut saçan bir hikâye bu.

“sarsıcı. . . tara westover’ın hayat hikâyesi sıra dışı ama kitabın merkezindeki sorular hepimize dair: sevdiklerimiz için kendimizden ne kadar ödün verebiliriz? büyüyebilmek için onlara ne kadar ihanet edebiliriz?”
(tanitim bulteninden)


  1. ulkemizde "talebe" adi ile yaz sonunda raflarda yerini alan kitap gecen senenin ^:2018^ en cok ses getiren kitabiydi amerika'da. merak ediyorum ulkemizde nasil ses getirecek. aslinda severiz bu tarz yoksulluk hikayelerini ve yeniden ayaga kalkma temali basari kitaplarini ama tara westover'in geldigi kultur olarak bir anlam ifade etmeyebilir okuyucuda.

    aliskin oldugumuz bir tema diyebilirim. mormonlar son donem populer bir konu ve bu tarz radikal gruplarda daha ne hikayeler var, derlesek kitaplara sigmaz. bizim bagnaz ekiple ayni calisiyor kafalar ama ulkemizde zorunluluktan cocuklarini hic olmazsa liseye kadar okula gonderiyorlar. teknolojiden uzak, dis dunya ile tek baglantisi kilisesi olan tutucu ve depresif bir aile ortamindan, mormon kulturden cikip sifirdan hayata baslamak ve cambridge doktorasi almak onemli bir basari. okurken aklima direkt angela'nın külleri - frank mccourt kitabi geldi ki lise yillarimda okuyup egitimci olmamda buyuk bir etkisi olan bir kitapti. talebe kitabini da ogretmen adaylarina tavsiye edebilecegim kitaplar listesine ekledim.