1. 1) "iktisadi tarih" (en eski insan topluluklarından bu yana) ile "iktisat tarihi" (adam smith ve sonrası - 'the iktisat')

  2) "hayatın kendisi olarak ekonomi (economy)" ile "bunun bilimi (economics)"

  arasındaki ayrım önemlidir, derinlemesine ele almak açısından polanyi okunabilir.
  mutlu
 2. kültürle içiçe olduğunu düşünüyorum. mesela karadenizde hamsiler kıpır kıpır yakalanır, kolbastı oyunu da hamsiyi taklit eder, karadeniz ağzı balık ağzı takliti ile ağız ucu ile konusulur. dolayısıyla hamsi fiyatları 6 tl 7 tl 6 tl 8 tl 7 tl 9 tl değişir durur, fiyat da kıpır kıpırdır. ha bak 10 olmaz olursa basık balık ağzı ile un diye okunur halbuki un daha çok ic anadoluda yetişir.
  abi
 3. mutlu
 4. bugüne kadar verilen nobel ödüllerinde en az ödül dağıtılan alandır.
 5. sınırlı (kıt) kaynaklar ile sınırsız isteklerin/ihtiyaçların en iyi nasıl tatmin edileceğini inceleyen sosyal bir bilim dalıdır. ekonomi; eski yunan kökenlidir (oikonomos), aristonun öğrencisi critobule “ev ve çiftlik idaresi” anlamında da kullanmıştır.
 6. çok ilginç bir bilim dalıdır. kafa patlatır. okursunuz okursunuz sonra okuduğunuzun bir bölümünün pratikte kullanılmadığını söylerler size. küfredersiniz bol bol. bir de bu bilim dalının acayip bir insan tanımlaması vardır: "homo economicus". bu arkadaşın da realite ile hiçbir alakası bulunmamakla birlikte, kocaaaa literatürün yarısı bu manyağın üzerine inşa edilmiştir.
 7. matematik bilmeyle doğrudan alakası olmayan bilim dalı. ancak yanına matematik ve istatistiği de alarak efsane teoriler ortaya atılabilir, bunlar hayata geçirilerek 1 gecede pulumuz para, paramız pul olabilir.
 8. ceteris paribus gibi bir kurtarıcısı olmasa neyi nasıl açıklayacağı bilinmeyen bilim dalı. ama hakkını vereyim sosyal bilimlerin şahı.
  kalba
 9. iktisat da denir. kısıt kökünden gelir güzeldir.
  türkçe bir şey uydursam kaynakbilim derdim.
 10. bir de bunun ev ekonomisi versiyonu vardır, hatta ders diye okutulmuşluğu da vardır bir o kadar gereksiz olsa da.