1. saçma sapan bir yer haline gelen platform.

  son tasarım değişikliğinden sonra ortaya çıkan direnişe katılarak bir daha buraya entry girmemeye karar verdim. ekşi şeyler de bu kararımın ne kadar doğru olduğunu gösterir nitelikte bir hamle oldu zaten.

  teşekkürler kanzuk.

  edit: sözlükteki son entry'm de şudur: https://eksisozluk.com/entry/58829609

  zamanında benzer bir entry ile uludağ sözlük'e veda etmiş ve ekşi sözlük'ün yolunu tutmuştum. insan bir garip oluyor düşününce.
 2. bundan yaklaşık beş yıl kadar önce kodladığım yazoku.org'a ait tasarımı kullanmaya başlamış web sitesi.

  https://web.archive.org/web/20111225124339/http://www.yazoku.org/

  şimdi dikkat ettim; bugün sözlüklerde varolan kategorisel sözlük fikrini de ilk o dönem ben kullanmış ve kodlamışım, yazoku.org kalmadı, kapandı ama fikir olarak yazoku.org'a en yakın site bugün youreads'tir.
 3. slipo
 4. toplumu ve medyayı etkileme yeteneği olan bir platform

  ne kadar eleştirilse de (ki çoğu çok haklı eleştiriler) insanları etkileme ve yönlendirmede inanılmaz başarılı bir platformdur.

  Hiç bir şey yapmasa sadece insanların iş değiştirince yıllık izin hakkının sıfırlanması bu tarz konular hakkında düşünmesini sağlasa bile başarılıdır,

  Buradaki yapıyla uygun olmayabilir, burası ekşiye göre daha çok kültür aktarımı yapan bir platform olabilir, ancak ekşisözlük insanların hayatlarına daha çok etki edecektir çünkü insanların referans kitabı olmasından ziyade tepkilerini gösterdikleri bir platformdur.

  Elma ile armut karıştırılmamalı buranın düzenli ve referans özelliği ekşide artık bulunmamaktadır, ekşinin sorular üzerinden tartışma yapılan platformu burada (belki henüz) tutmamaktadır. ikisi de iyidir ikisi de olmalıdır.
 5. Özellikle yardım kampanyaları ve haklının yanında durulan rezalet başlıkları ile güzel işler yapılan platform bugün denk geldiğim şu başlık bana yine " ya ne güzel insanlar var" dedirtmiştir , helal olsundur.
 6. https://eksisozluk.com/entry/67793257

  25 nisandan beri devam eden büyük çaylak direnişi tam olarak tatmin edici olmasa da olumlu bir şekilde sonuç vermiştir. kutlu olsun çaylaklara.
 7. koru hastanesiyle iş birliği yaptığı iddia ediliyor. iddianın kaynağı ise bilgi sözlük.

  şu bilgi sözlükteki başlık => http://bilgisozluk.com/eksi-sozluk-koru-hastanesi-iliskisi_262814/
  şu ekşi sözlükteki başlık => https://eksisozluk.com/eksi-sozluk-koru-hastanesi-iliskisi--5382283

  mail yazışmalarına bakınca çok acemice yapıldığını göreceksiniz. benim de aklıma benzer bir manipülasyon fikri gelmişti fakat mahkemeyle uğraşmak istemedim. neyse yapan adam işsizmiş.
 8. Başlık ayrımı yapmaya karar vermiş sözlük. Tık Parantez içinde başlığın yanına neyle ilgili olduğu yazılacakmış.

  Youreads'in proje aşaması geldi aklıma, ilk akla gelen fikir parantez içine kanal yazmaktı. Fakat sonrasında bunun yeterince işlevsel olmadığına kanaat getirdik. Onun yerine eser sahibi yazarak iki yönlü tarama yolu açmayı tercih ettik. Ayrıca tasnif işini başlıkta değil kanalda yaparak ayrıca bir listeleme imkanı doğdu. Böylece ben bi yönetmen, sanatçı ya da yazarın adını yazıp aratinca diğer eserlerine de ulaşma şansı buldum. Kanala tıklayınca da kategorik olarak diziler filmler kitaplar ayrıştı. Kanal engelleme ile belli kategorileri sol frameden çıkarmayı da başardık.

  Ne bileyim koskoca ekşi sözlük'ün 20 yıl sonunda o kadar ekiple, imkanla hala parantez tercihi yapması tuhaf geldi. 4-5 katmanlı işlevsellik yerine tek katmanlı sunuyorlar, insanlar da beğeniyor. İlginç.
  abi