1. itici ötesi varlıklar. ekşi'den geliyorsun, insanların ekşi'den kaçma sebeplerinden en büyüğü olan anketörlüğe soyunuyorsun. sol frame'e bakar mısınız ya.

  ülkücülerden kaçıp geldim ve gördüğüm ilk entry "kürtçü terörist sevicilerin çok sevdiği bla bla" tarzı bir tanım gördüm. bunu yazınca gerçekten müthiş bir tartışma kazandığınızı falan mı sanıyorsunuz?

  şuraya bak biraderim bu nedir ya:
  [http://prntscr.com/acnzvj http://prntscr.com/acnzvj}
 2. yıllardır ekşideyim, ekşiyi de bırakmış değilim. ekşi sözlükte değişime de ekşi de tek bir yorum yazmadım. ancak bu işlerden az çok anlayan, uğraşan birisi olarak bir iki kelam etmek isterim.

  evet yazmak çok güzel. x bir ürün hakkında yazdığın düşünce o ürünü alacak başka birisinin fikir değiştirmesine neden olabilir. ekşi sözlük zaten bunun için var. 1999 yılından beri de bu şekilde hayatta kalıyor. ilk enrtye (pena) yazılan penanın ne işe yaradığı ile ilgili bir bilgiyse, kol saati ve kol saati markaları için yazılanlar da aynı. hepsinin temelinde bilgi var.

  lakin her yılın sonunda paylaşılan istatistiklerde "şu kadar kişi günlük, aylık, yıllık bizi ziyaret etti, şu başlık çok sevildi, en çok şunu favladılar" bilgilerinin geldiği bir yer var. sunucu ve sunucu içine port edilmiş sql ve sorgu uygulamaları.

  Ekşi sözlükte bir hatta birkaç sunucu ile aylık en az 20-25 bin dolar hizmet bedeliyle çalışan bir web servisi. ayrıca ekşi sözlük yazılımını geliştirmek, onu daha iyi hale getirmek için çalışan yazılımcılar var. üstelik bunu belirli bir maaş karşılığında yapıyorlar. api'ler, onlar, şunlar bunlar derken bunların hepsinin sonucunda para var. para olmadan ekşi sözlükte, youreads'de olamaz.

  sözlük ve benzeri sitelerin gelir elde etmesi için yaptığı, yapacağı kısaca yapabileceği tek bir şey var o da reklam yayınlamak. reklamlardan elde edilen gelirler sayesinde de kullandığınız servis daha iyi hale gelir. mesela site daha hızlı açılır, daha fazla sorguyu daha kısa sürede yapmanızı sağlar, her an ulaşılabilir olur mesela. bunların hepsi de windows, linux ya da mac os x tabanlı sunucular sayesinde olur. aslında bunları hepiniz, hepimiz biliyoruz ancak delinin birisi tasarımı beğenmediği için açtığı başlık ona uyanlar sayesinde bir isyana dönüşüyor ve genel anlamda huzur bozan provakatörlere dönüşüyorlar. halk isyanları da böyle başlar. arap baharı gibi mesela.

  reklam görmek hoşuna gitmiyorsa bilgisayar işlemcilerinin anasını ağlatan reklam eklentilerini kullan mesela. ne bileyim google chrome kullanıyorsan ekşi sözlük için yazılmış eklentileri entegre et tarayıcına. neden bir gelir modeli benimsemiş ve bunu yapmaya çalışan insanlara küfürlere varacak şekilde hakaret ediyorsun ki? sen beğenmedin diye herkes senin gibi mi düşünecek?

  enrtylerini silen yazarlara tek tek baktığınızda göreceğiniz ortalamalar şunlar;
  - günde, 10-20, haftada 40-50 arası entry giren yazarlar.
  - ayda 200-300 arası entry giren yazarlar.
  - azimli etiketi olup, kızgın kumlardan serin sulara karması dahi olmayan yazarlar.

  sözlükte futbol kavgalarına karışmış , sürekli küfürlü entryler giren kısaca sözlüğe, sözlük formatına hiçbir katkısı olmayan kişilerin isyanını yaşıyor sözlük.

  - eğer eski haliyle kullanmaya devam etmek istiyorsan ekşi normalleştirici kullan.

  - değişiklik iyidir. eskisi gibi olmasın ama koyu renk olsun istiyorsan gece görüş modu senin için yapılmış.

  birazda bu açıdan bakın şu son günlerde yaşananlara.

  tanım: ekşi sözlüğü bırakıp gelenlerin ama mutlaka oradan ayrılmayan, ayırılamayacak olanların toplaştığı başlık.