el espiritu de la colmena - victor erice - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.57)
el espiritu de la colmena - victor erice
ispanyol ustanın bu göz kamaştırıcı ilk uzun metrajlı filmi, 1940'ta, ispanyol iç savaşı'nın bitiminden hemen sonra, kastilya bölgesi'nin kırsalında geçiyor. küçük ana, köy sinemasında gösterilen james whale'in frankeştayn filminden hem çok etkilenmiş hem de kafası karışmıştır. ana'nın çokbilmiş ablası isabel, sinsice canavarın aslında ölmediğini, ruhunun yaşadığını ve gözlerini kaparsa ana'nın onu çağırabileceğini söyler.


  1. youreads sinema grubu'nun şubat ayı ispanya ve arjantin'e ait. ispanya haftasının ilk filmiyse bu filmdi. grubun büyük çoğunluğunun oyunu alan bu film maalesef beklentilerimi karşılamadı. ya ben çok şey bekledim bulamadım ya film büyük geldi kavrayamadım ya da film hakikaten overrated bir film. benim nazarımda iyi bir film olması için birçok şey müsaitti; ağır bir akış, filmin ve karakterlerin çok şey anlatmaması, doğal oyunculuklar, güzel fotoğraflar... ancak tüm bunlar başarılı bir şekilde yoğrulmadığı için ya da parçaların iyi birleştirilememesinden ötürü filmi iyi anamayacağım.

    bana hitap etmeyen, içime sinmeyen bir film olduğu için -elimde kağıt kalemle beklememe, son sahnesine kadar bir umut beni tavlamasını beklememe rağmen- üzerine çok fazla konuşmak istemiyorum. yalnızca iki çocuk karakterin doyurucu ve doğal oyunculuklarını ve filmin içinde birkaç çok güzel fotoğrafın bulunduğunu not düşmek isterim.