1. elektronlar(-) yük boşluğu(+) olan yere doğru hareket ederler. bizim daha az akımın geçtiği yerdeki yük harcayan parçacıga direnç dememizin sebebi de bu. yani bizim otoyollarımız elektron için sadece bir yük boşluğu kadardır. bakar boş, atlar. yani yere düsen bir yıdirimla minnak bi ledin yanması aynı prensiple oluşur. zıtların çekim kuvveti. felsefi tarafı burdan da incelenebilir
 2. " henüz yolun başındayken tespit edilebiliyor olması. ölçüme dayalı matematiksel bir durum yani. "
  böyle bir şey yok.sadece size anında oluyormuş gibi geliyor.

  elektrik akımı su gibidir. su nasıl kendine en dirençsiz yolu seçiyorsa elektronlar da aynısını yapıyor. tek farkları hızları.
 3. kısa yollar zaman kaybettirir.
  jrr tolkien
 4. bence felsefi bir tarafı yok. altı üstü elektrik be.
  her kolaycı pezevenk gibi elektrik de kolay olanı seçiyor. yok olmamaya çalışıyor. amma, velakin her şey biter gülüm. elektriğin de helvasını yerler.
 5. insan beyni bir şeye bakar ve gördüğü şeyi düşünmeden yargılamadan en kısa yoldan inanır. ilizyon ya da sihirbazlık gösterileri beyne oynanan basit oyunlardır. size bir şey belli açıdan gösterilir beyin bunu farklı kabul eder yani en kısa yolu. bunun nedeni nedir. beynin sinir hücreleriyle dolu olduğu ve elektriksel iletimin sürekli olduğunu biliyoruz.

  yani çok üstünüz düşünen hayvanız falan diyorsunuz ya yok elektrik direğinden farkımız.
 6. herkes bir yerden bir yere giderken en kısa yolu seçer, ha insan, ha akım, farketmez.