• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (4.63)
Yazar paulo coelho
elif - paulo coelho
"hilal'e isminin anlamını sordu; türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. ülkemin bayrağında da vardır hilal..."
elif'in başkahramanı dünyaca meşhur yazar paulo coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası j.nin tavsiyesine uyup, "gönlünün onu çektiği yere," gitmektir...

rastlantılar coelho'yu rusya'ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: bir tao ustası, rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir türk kadını; hilal...

coelho, son romanı elif'le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. zamanın, mekânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız "aşk"ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.
ama bu kez, bizlere çok tanıdık gelen duraklardan geçerek...
 1. paulo coelho'nun yazar olarak yetkinliği bence tartışmaya oldukça açık. satış rakamları üzerinden şişen bir ego ve ne kadar mistik olmaya çalışırsam o kadar satar bilinciyle(!) şifreyi çözdüğünü her yeni kitabında biraz daha hissettiriyor.

  bu kitaba ilişkin öznel sebeplerim o kadar çok ki objektif bir değerlendirme yapmam imkansız.

  beyimizin sibirya macerasından, türkiye bağlantısından yola çıkılarak yapılan tanıtımlara, reklamlara kanmayınız. kitapta bunlara ilişkin sığ bir kaç satır ve dahası sürekli facebookta twitterda paylaşılsın diye yazılmış gibi duran süslü aforizmalar dışında pek bir şey bulamayacaksınız.

  dahası, elif'e girmek...diye tabir ettiği deneyimlerde de derin bir şey bulamayacaksınız. ne diyeyim...elif'in bir anlamı da "çabuk alışılan", elif olunur, nicelik değildir, dönüşümün kendisidir bay coelho.

  vakit kaybı.
  mesut
 2. yazarın diğer kitaplarına nazaran daha sıkıcı olan, kendini tekrar eden bir kitap.