• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.90)
Yazar adam fawer
empati - adam fawer
yaşamınızın kontrolü sizde değil!öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.bu kitabı kapatabilirsiniz.o sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz.ne isterseniz yapabilirsiniz.ama sorun şurada: ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun okadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz.ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar.bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. ne isterseniz yapın.sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığıgerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.edebiyat, bilim ve felsefe ruhunuza akacak,okudukça bağlanacak, bağlandıkça okuyacaksınız... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. bence olasılıksız'dan daha güzel adam fawer romanı.
  mnb
 2. akıcı, bir solukta okunan hatta çift dikiş gidilen bir adam fawer basyapiti.
 3. hayatımı en çok etkileyen kitaptır.

  bilim, felsefe ve kurgunun baş döndürücü birleşimi.
 4. güzel kitap, daha fazlası değil.

  gerçekten, insanı kendine bağlayan, okutturan ve düşündüren, olayların rahatlıkla anlaşılabildiği bir kitap. ama hayran kalamadım, güzelden daha fazlasını söyleyemiyorum.
 5. olasılıksız' ın çok satmasını yayıncısı ve menajerine bağlayabilecek kadar dürüst bir tüccar, pardon yazar olan adam fawer'ın 2. kitabı yazmaması sürpriz olurdu elbette. ne var ki bu ikinci kitap, para için yapılan tüm devam serileri gibi ilkini arattı. zaten bir terminator, bir geleceğe dönüş, bir de baba filmlerinin devamı haricinde edebiyatta da sinemada da ticari kaygıyla yapılan devam işlerinin, ilk işe oranla başarılı olduğu bir örneğe ben hiç rastlamadım.
  ilk kitap ne diyordu? ''bitirmek için yarını, birilerine anlatmak için ise bitirmeyi beklemeyeceksiniz.'' haklı çıktı mı? çıktı. kendi türünün iyi örneklerinden biriydi bana kalırsa ama kendi türü derken de gerilim/macera türünden bahsetmiyorum. öyle bir sınıflandırma yapmaya kalkarsam wilbur smith ezer geçer bu tarz kitapları mesela ya da michael connelly' nin ana karakterinin(harry bosch) derinliğinde boğulur adam fawer' in karakterleri, hikayeleri. macera/gerilim türleri arasında çerezlik kitaplar alt başlığında değerlendirirsem olasılıksız 4 yıldız alır benden, ki aldı da. yoksa genel olarak gerilim/macera diye bakarsak wilbur smith' in bir avuç kum kitabına 4 vermişken olasılıksız' a 3 yeter de artardı bile. işte bu bakış açıma göre 3 yıldız veriyorum bu kitaba.
  kitapta muhteşem bir kurgu var diyeceklere şunu söyleyeyim daha önce de bir yerde yazdığım gibi: eğer muhteşem kurgu bir kitabı mükemmel kitap yapıyorsa hollywood yapımı her macera filminin senaristi aynı zamanda muhteşem bir yazardır bu mantıkla. kitapta da muhteşem bir kurgu yok ayrıca, sadece iyi bir kurgu var.
  evet sürükleyici kitap, evet elinizden bırakamıyorsunuz, merak ediyorsunuz ama söyler misiniz lütfen eğer merak etmeyecek, sıkılacaksanız bu tür bir kitap okur musunuz zaten? bu kitapların birinci amacı, görevi zaten okuyucuyu merakta bırakmak değil midir? e olması gereken bir şeyi yapıyor diye bir kitaba muhteşem denir mi? yoksa muhteşem olması için olması gerekenin üzerinde bir şeylere sahip olması mı gerekli? bence ikincisi.
 6. okuduğu kitap sayısı bir elin parmaklarını geçmemesi lazım fawer'ın romanlarını başucu olarak göstermek için. fawer popüler kültürün istediği biçemlerde yazar. eco'nun yorum ve aşırı yorum kitabını öneririm fawer'a kült demeye kalkanlara. bu kitap da olasılıksız gibi. akıllıca bir göndermesi yok. mimesis kavramı desek iki kelam edilemez bu kitap için. aksiyon seviyorsanız okuyun. dahasını beklemek büyük saçmalık. klasik metin olgunluğu beklemek saçma.
  sezgi
 7. olasılıksız'dan sonra bu kitabı da aynı merak ve heyecanla okuyacağımı beklemiyordum. fakat yanıldığımı kabul etmeliyim. kitap bitince aynı aydınlanma hissini yaşadım.

  "ve dünyanın gözlerinden bakan elijah, gerçeği algılar. tanrının gözlerinden bakmaktadır. çünkü tanrı monalitik ilahi bir varlık değildir. tanrı bizleriz. elijah birden insan iradesinin bu girdabın içinde ne kadar önemsiz olduğunu anlar. her kişi tanrının sadece minik birer parçasıdır ve hizmet ettiği tümleşik bütünden haberi bile yoktur. ancak bir damarda yol alan bir kan hücresi kadar bilinçli; bir amaçla dolu ama o amacın büyük plandaki yerinden habersiz. evrenin ying-yang'ı barizdir. ışığın içinde neden karanlığın olduğu da. kötünün neden her zaman iyiye baskın olduğu da."
 8. kabul edilmeli ki popüler kültür kategorisinde olup, kaliteli denilecek nadir eserlerden. olasılıksız ve ardından gelen empati'ye, dönemi kitapları içinde gerçekten hakettiği saygıyı sunmak gerekir diye düşünüyorum.

  !---- spoiler ----!

  özellikle iki kitap arasında hiçbir bağ olmadığını düşünerek gelip, kitabın sonunda olasılıksız ile paslaşması ise gerçekten haz vericidir.

  !---- spoiler ----!