• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.80)
en man som heter ove - hannes holm
ove, zorla emekli olduktan sonra gününü bir zamanlar yöneticisi olduğu sitenin kendi koyduğu kurallara uyulup uyulmadığını denetleyen, her gün ölen karısının mezarına giden biridir. toplumun duyarsızlığına sinirlenip olası komşularının iletişim kurmaya çalışmasına terslenir. dostluklar kaçınılmaz olarak gelişir.


  1. yaşadıkları toplumda nizamı sağlamayı amaçlayan kurallara sıkı sıkıya bağlı, aksi, kaba, yaşlı ove'nin filmi. ove toplumun kurallarına bu kadar bağlıyken, toplumu oluşturan bireylere karşı da bir o kadar sinirli. sinirli olmasına sinirli de intihar etmeye çalışırken bile onların taleplerine, gürültülerine ve onlara verebileceği olası zararlara karşı da bir o kadar duyarlı. her intihar girişiminde birinin onun alanına girişi ile "işi" yarım kalan bu adam toplumdan ayrıksı gözükse de toplumsallığın iliklerine kadar işlediği bir kuzey avrupalı. işte film de tam olarak bu ironik yapılı, katmanlı adamın hikayesini ele almakta.

    hikaye çok akıcı ve naif. ilişkiler, yaşlılık, yas kibarca ele alınan konular. çaktırmasa da kalbi kocaman, yaşlı ve aksi bir adamın hikayesi sinemada hiç işlenmemiş bir konu değil elbette ama en man som heter ove de ayrı bir güzel hikaye. şiddetle tavsiye ederim, pişman olmayacaksınız. trailer