en mavi göz - toni morrison - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
en mavi göz - toni morrison
1940'ların abd'sinde, yoksul bir zenci ailenin küçük kızı pecola, gözlerinin mavi olması için her gece tanrı'ya dua eder. gözleri mavi olursa, çok güzel bir kız olacak, babası içmeyi bırakacak ve annesini dövmeyecek, kardeşi evden kaçmayacak, pecola'nın yaşamındaki her şey iyiye gidecektir...

1988'de pulitzer ödülü'ne, 1993'te de nobel edebiyat ödülü'ne değer görülen toni morrison, 1970'te yayınlanan ilk romanı en mavi göz'de, çok küçük yaşta acımasız ve amansız bir dünyayla tanışan siyah bir kızın öyküsünü anlatıyor. aşk, sevilen, cennet, katran bebek ve sula adlı romanlarıyla okurlarımızın da en sevdiği yazarlar arasında yer alan morrison, siyahların abd toplumundaki zorlu yaşamını tüm çelişkileriyle gözler önüne seriyor.

en mavi göz, nobel edebiyat ödülü'ne giden yolda atılmış sağlam bir ilk adım.


  1. ''öteki'' olmaktan yorulan küçük siyahi bir kız çocuğunun, sonunda kendi olmaktan çıkıp, hiçliğe doğru sürüklenişinin hikayesidir. sarsar, üzer, sorgulatır. dili diğer tüm morrison kitaplarında olduğu gibi incelikli ve akıcıdır. okumanız, okutmanız dileğiyle.
  2. "rahibeler şehvet kadar sessiz yürüyor''diye başlar.toni morrison'un ilk kitabıdır.ilk kitap olarak şiirsel bir dile ve harika bir kurguya sahiptir.toni morrison her kitabı okunulası bir yazardır,vasat bir romanı yoktur.
  3. toni morrison’la tanıştığım kitap. morrison, bu gün ölmüş.