endoskopi - youreads

 1. bugün yaptırdığım işlem. akşam inanılmaz rahattım uyutacakları için. sadece sabah oraya uzandığımda beklerken biraz heyecan yaptım. haliyle insan çekiniyor. yalnız iğneyi yaptılar, bir dakika geçti geçmedi ben gitmişim zaten :) sonra bir baktım her şey olmuş bitmiş.

  yaptırması gerekenler de korkup ihmal etmesin. o çok kötüydü, öğürme hissi geliyor diyenler uyutulmadan yaptıranlar. uyutun beni dersiniz devlette yaptıracaksanız. ben özele gittim. zaten biz hep o şekilde yapıyoruz dediler. doktor ve hemşire de tanıdıktı. onun da bir rahatlığı oldu.
  zaten işlem bittikten on beş dakika sonra falan dürttüler kalktım :) başta biraz başınız dönüyor gibi oluyor ama onun da etkisi çabuk geçiyor. benim düşünce şeklim sağlık konularında eğer zamanında korkup gereken şeyleri yapmazsam ileride daha kötü durumlarda kendimi bulabilirim şeklinde. her şey en başından teşhis edilirse ona göre tedavisi de daha kolay olur diye düşünüyorum. korkanlar varsa hiç çekinmesin.
 2. sözlükçene rahatsızız galiba siyah renkte kustuktan sonra bugün de benim yaptırmak zorunda kaldığım işlem. midenize yarım metre kablo sokulması şeysi. çünkü bana anlatılan bu orada neler döndü göremedim. gönül isterdi ki uyanık olayım ama ben de elimin üstünden verilen ne ise anında uçtum. sonra uyandırdılar hala uyumak istiyordum. dünyanın en güzel uykusundan uyandırdınız beni demişim. benim bilinçaltı ölmüş çoktan rahatlık istiyor galiba.

  neyse netice olarak başta biraz gerilseniz de korkacak bir şey yok. işlem 15/20 dk, sonrasında uyanma faslında azıcık uyuşukluk oluyor. o yüzden refakatçisiz işlem yapmıyorlar mesela. ben kustum kurtuldum.

  neyse sonuçlar gelsin de görelim bi işe yaramıştır umarım.
 3. Yaklaşık bir buçuk ay önce yaptırdığım işlem.
  Şurada korkup da yaptıramayanlara cesaret vermesi açısından bir şeyler yazmıştım.

  Yaklaşık bir ay daha ilaç kullanacağım ve şu an keşke çok daha önce yaptırsaymışım diyorum. Normale döndüm resmen :) eylül ortası gibi çok kötüydüm çünkü. Tabii ki abartmayın düzeliyorum diye. kesinlikle çekinmeyin endoskopi yaptırmaktan. Arkadaşlarım endoskopi de yaptırsak yine mide koruyucu, gaviscon verirler diyordu ama bende öyle olmadı. Daha farklı ilaçlar kullandım ve çok iyi geldi. İhmal etmeyin sağlığınızı.