england is mine - mark gill - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
england is mine - mark gill
1970'lerde manchester'da kendi kendine müzik çalışmaları yapan, ama sesini duyurma konusunda yeterince hırslı davranmayan steven patrick morrissey (jack lowden) adlı genç, etrafındakilerin yönlendirmeleriyle bazı gruplarda sahneye çıkmayı başarır. ancak çok uzun sürecek bir müzik kariyerinin en başında olduğunun o sıralar farkında değildir.
ingiltere benim filminde dünyaca ünlü ingiliz müzisyen morrissey'in the smiths'in kuruluşuna giden ilk yıllarında yaşadıkları konu ediliyor.
  1. ingiliz müzisyen steven morrissey'in steven dönemini anlatan film. pre the smiths, pre moz diyebiliriz. morrissey hayranları için elbette çok daha etkileyici bir yönü olacaktır, ancak benim gibi o taraklarda beziniz yoksa bile dönemin ingilteresini ve bir sanatçının doğumunu gösterebilmesi açısından etkileyici bir yönü var. izlerken zaman zaman billy elliot hatta politik arka planı her ne kadar yavan kalmış olsa da pride tadı dahi aldığımı söyleyebilirim. ve hepsinden önemlisi, morrissey'i hiç tanımasınız dahi, bu film izleyiciye büyük işlerin, anlamlı yapıtların nasıl bir sağaltım sürecinden geçerek, ne gibi bedeller ödenerek, nasıl büyük bir inat ve sabrın, bir sürekliliğin sonucunu olduğunu naif bir biçimde göstermeyi başarıyor. üç kelam edebildim öyleyse ben bir yazarım, iki nota basabildim öyleyse ben çalarım kolaycılığının hüküm sürdüğü bu çağa "o işlerin" öyle olmadığını çok güzel anlatmış.

    morrissey sevenlerdenseniz zaten izlemek istersiniz, değilseniz de steven morrissey'in son dönemdeki uç çıkışlarına gözünüzü kapatıp yukarıda yazdığım nedenler için görmenizi tavsiye ederim. ellisinden sonraki saçmalıklarını eleştirme hakkımızı saklı tutarak.
    mesut