ensest - youreads 1. aile içi cinsel ilişki. anne ile oğul veya anne ile kızı arasında olabilecek bir ilişki mesela. baba ile oğul veya baba ile kızı arasında olabilecek bir ilişki mesela. ağabey ile kız kardeş veya erkek kardeş arasında olabilecek ilişkiler. abla ile nitekim kız veya erkek kardeş arasında olabilecek ilişkiler. işte bunlar hep ensest. kötü bir şey midir? bence değil. iyi bir şey midir? aşk her zaman güzeldir. kime karşı olduğunun ne önemi var? taraflar kendi kişisel kararlarını verebilecek yetişkinliğe erişmişse ve bütün taraflar razıysa tabii. bütün taraflardan kastım ilişki ille de iki kişi arasında olmak zorunda değil. 3 kişilik, 4 kişilik veya daha fazla kişilik ilişkiler de pekala mümkün.

  taraflar arasında rıza yoksa bu ilişki zaten tecavüze girer. aile içi tecavüzün ise cezası aile içi olmayan tecavüzden daha fazladır. çünkü aile içi tecavüzü gerçekleştirmek çok daha kolaydır. tecavüz hoş bir şey değil fakat her ensest dendiğinde buna tecavüzmüş gibi tepki vermek de hoş değil. çünkü her ensest tecavüz değildir. hatta alakası bile yoktur.

  doğsan ve kaybolsan ve yıllar sonra birisine aşık olsan, nereden bileceksin o kişi annen mi, baban mı, ağabeyin mi, ablan mı, kardeşin mi yoksa bir başkası mı? bu basit bir örnek. kaldı ki kaybolmaya falan da gerek yok. başta da dediğim gibi iki veya daha fazla taraf birbirine ilgi duymuşsa onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine. dadından yinmez.

  yine de bence 6 milyarlık dünyada gidip de aile içinde birisine karşı konulmaz duygu beslemek herhalde pek sık karşılaşılan bir şey değildir. ilgi duyanları kınamamakla ve kınamaya hakkım olmamakla birlikte aşkı dışarıda aradım ben hep. belki de bundan bulamadım. belki de anneme ya da babama aşık olmalıydım. ama maalesef ilgimi çekecek fiziklere sahip olamadılar asla. ya kardeşim mi? bunu bir düşüneceğim. yok şaka yapıyorum, o da olamaz çünkü benim başka bir psikolojik sorunum daha var: yanımda tuvalete giden kadına ilgim azalıyor. bu nedenle de bir ilişki yaşayamıyorum zaten. hep tek seferlik ilişkiler. konu o değil fakat kardeşim yıllarca yanımda tuvalete gitti ve çatır çutur da... sesini çok duydum yani. ilgi duymam imkansızlaştı. üzgünüm. ayrı dünyaların insanlarıymışız.

  ensest veya değil, seven sevilen herkese mutluluklar. savaşmayın, sevişin bence.
 2. ensestin sonuçlarından biride joffrey baratheon gibi bireylerin ortaya çıkmasıdır
  tes
 3. ensest ilişki, insan türü için ağır bir psikolojik bozukluktur.diğer canlıların bazılarında ensest görülse de genel olarak yaşayan canlı türlerin çok büyük bir çoğunluğunda ensest ilişki,ilişkiyi yaşayan canlı türünde problemler çıkarmaktadır.

  büyük uygarlıklardan bazıları ensest ilişkiye göz yummuş ve sonuçlarını çok acı bir şekilde görmüşlerdir. örneğin mısır, inka ve hawaii kraliyet ailelerinde kardeş evlilikleri desteklenmiştir.

  dünyadaki genel kanıya ve ceza kanunlarına göre ensest ilişki sigmund freud "oidipus kompleksi" çerçevesinde ele alınmıştır.

  kanımca ensest ilişki insan türü için tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
 4. çoğu insan tarafından sırf kendine çok ters geliyor diye "aşırı yanlış", "insanın doğasına ters" gibi etiketlerle yaftalanan ilişkidir.

  bu sadece ensest için geçerli değil, çoğunluğun senle aynı düşündüğünden eminsen üslup ağırlaşıyor, hemen saldırıyorsun bir şeylere. şahsen ben ensest ilişkiye karşıyım. kendi çapımda aşırı karşıyım, yanlış buluyorum, çirkin buluyorum, aklım almıyor. ama "aşırı patolojik" olarak da yaftalayamam. bilişsel kapasitenin artmasıyla ensest eğilimi arasında ters orantı olduğunu düşünüyorum. ama kognitif fonksiyonları bizim kadar yüksek olmayan atalarımız için ensest sıradandı. bu durumda ensesti bir patoloji değil, zekanın da dahil olduğu bir çok değişken ile şekillenen bir seçim olarak nitelendirebiliriz en fazla.

  ha bence çok yanlış bir seçim. ama bence.
 5. ensest, hiç bir zaman özgür irade, sevgi, sevilmek, sevişmek bakış açısıyla tanımlanacak bir davranış değildir.

  melike karakurt'un kaleminden ensest yaşanılan ailelere bir göz atalım.

  ---------alıntı---------
  *mahkemeye intikal etmiş bir ensest olay: 'baba oğluna cinsel istismar uygularken anne; biraz daha dayan oğlum ne olacak ki' diyordu.anne aynı cümleyi bu kez de kızları istismar edildiğinde söylüyordu.'babanın ihtiyacını gider, ne olur bak! yoksa baban bize zarar verir'.(ağabey de kız kardeşlerine tecavüz ediyor olmalı ki bu eylemden sonra) yeniden anne: abindir ne olacak, evlenene kadar yapmak zorundasın'.

  *bir başka vaka.'babanın üç kızı var.büyük kızına tecavüz ediyor baba.kız travma yaşıyor sonra da ilk bulduğu kişiye kaçıyor evleniyor.bir süre sonra ikinci kardeş de tecavüze uğruyor.çaresiz biçimde ablaya koşuyor.'abla çok kötüyüm' der demez ablanın cevabı'sen de mi' oluyor.ablanın aklına hemen en küçük kardeş geliyor bu kez de onun yanına koşuyorlar.ne yazık ki olan olmuş vakit geçmiş o da tecavüze uğramıştır.en büyük abla bu sefer kin kusup babasını arayarak kendisine bir şey vereceğini söyleyip baba ile buluşuyor.babasını orada vurup öldürüyor'

  *geçen yıl van bölgesinde bir intihar olayı olmuştu.olayı intihar diye geçirtmeye kalktılar ama oysa ortada bir hamilelik durumu vardı.kalabalık evdeki gelin 15 yaşındaydı kocası ise askerde idi.olayın ortaya çıkmaması için genç kız intihar etmeye zorlanmıştı.kızı hamile bırakan kişi ise kayın pederi idi.olayın anlaşılması üzerine:aile bireyleri genç kadın bu konuda konuşur ise kayın pederine iftira ettiği konusunda anlaşarak evin diğer oğulları ve kayın valide de bu konuda şahit olacaklarını söyleyerek kızın ölümünü istemişlerdi'.

  bunları anlatan kişi: türkiye ensest atlasını çıkaran, türkiye kadın dernekleri federasyonu(tkfd) başkanı canan güllü.haberi yapan cnn türk muhabiri büşra sanay.yıl:27 / 4/ 2015 .
  ---------alıntı---------

  mahkemeye intikal etmiş bir vakada kızına tecavüz eden babanın savunması ise zihniyetin korkunçluğuna örnek:
  'hakim bey bahçenize diktiğiniz ağacın ilk meyvesini başkasına verir misiniz'?

  aynı yazıda canan güllü aile bakanlığına yardım için müracaat ettiğini fakat müslüman ülkelerde böyle şeyler olmaz zihniyeti ile geri çevrildiğini de belirtmiş.

  yorumumda ensestin psiko sosyal dinamiğini yazmak isterdim ancak sonra editlerim.

  presstürk.com'da yayınlanan yazı şu önemli duyuru ile bitiyor;

  canan güllü hanımın mensubu olduğu kuruluşun güvenlik hattı:0212 656 96 96.kim ki babası,öğretmeni ağabeyi veya bir yakını tarafından tacize uğruyorsa korkmadan utanmadan lütfen bu numarayı arasın.
 6. şurada uzun uzun tartışılan, şahsımın da müdahil olduğu mevzu.

  link
 7. aksine verilen örneklerin hepsi tecavüz olan cinsel ilişki. başlığı açan youser'ın savunduğu şey, iki veya daha fazla 18 yaşını geçmiş bireyin rızasıyla gerçekleşen ilişki. bunu anlamak gerçekten bu kadar zor mu?
  bb
 8. öldürmenin de üreme gibi kuralları var, savaşta karşı taraftan herhangi birini öldürebiliyorsun. ne fark eder deyip arada kendi yanındakilere ateş etmek olmuyor ama bana sorarsan mantıklı, uzun vadede savaşı kazanmanıza bile yol açabilir, maksat kazanmaksa.

  doğada bildiğimiz başlangıç olan big bang itibarıyla tüm varlıklarda genişleme, yayılma, büyüme, gelişme hakim. ağaç meyvesini kendi yemiyor, tohumunu meyveye gizleyip, meyveyi başka canlılara yedirerek çoğalma yayılma politikası izliyor. insanlar da birey olduklarında tohumlarını aile dışında yaymaya çabalıyor, genişleme, değişme, gelişme ve büyüme kilit kelimelerimiz. bana göre bu bir irade değil, atom altı parçacıklarının davranış biçimi, biz onlarla ne kadar uyum içinde olursak o kadar mutlu oluruz ve hepimizin dünyadaki en mantıklı ve belirgin amacı mutlu olmaktır.

  ensest ilişkiye girersin, zamanla bunu ahlaki düzene de oturtabilirsen ahlaki açıdan problem teşkil etmez. ama sorun ahlaki değil ki ahlak üreterek çözelim. sorun varoluşun davranış eğilimi. aile içine tohum saçma ve üreme eğilimi kazanmak doğanın akışı yönünde değil. aile değişmez, gelişmez, büyümez ve yok olma tehlikesi ortaya çıkar. her konuda belirttiğim gibi maksat nesli sorunsuz şekilde devam ettirmek ve mümkün mertebe hayatta kalmak. tüm fikirlerimiz ve duygularımız buradan doğuyor. bu konularda fazla düşünüp tartışmayan insanlar için de toplum günah yasak deyip geçiyor, her bireyi 20-30 yıl eğitip işte bu ahlak kuralı buradan doğar desek anlayacaktır fakat her bireyi bu kadar fazla eğitirsek ekmek bulamayız. o yüzden güzel şekilde üremeyenlere ahlaksız kafir falan diyor, baskı yapıyor gerekirse hapse atıyoruz.
  abi
 9. bazı ülkelerde baba ve kızın evlenmesine gayet normal gözle bakılıyor. bunun için yasa da bir yaptırım yok. hatta kızı, babasından çocuk ya da çocuklar dahi doğurabiliyor. uzun süre ayrı kalan baba-kız ilişkilerinde yaşanılası bir durum olarak görüyormuş bunu uzmanlar.

  işin ahlaki ve dini boyutu bir yana sağlık açısından da bir zamanlar ülkemizde çok konuşulan "akraba evlilikleri ve sonrası sakat doğumları" düşününce bunun cahillikle alakalı olmadığı aşikar. hoş bana göre cinsel unsurlar her şeyden bağımsız. bunun ne bulunduğunuz coğrafyayla, ne inanç sistemiyle, ne de başka başka bişiylerle anılması asıl cahilliktir gözümde.

  daha çok erkeklerde görülmesinin yanı sıra sadece bir cinse indirgemeden söylememe gerekirse cinsel sapkınlıklar; pek çok zaman kişinin kariyer,eğitim, sağladığı başarılar, kiliği ile kamufle edilerek olası yakalanmaların ya da açığa çıkmanın önüne geçiliyor. bunu da es geçmemek gerek.

  bunun dışında evet benim gözümde ensest, sapkın bir ruh halidir.
 10. aşk güzellemesinden bağımsız, istismar ve bireylerden birinin yetişkin olmama durumu yoksa 3. kişilerin laf etme hakkının olmadığını düşündüğüm durum gibi. "çünkü o senin bilmemkimin" tadındaki duygusal savunmaları geçtim ama hala tam netleştiremedim konuyu. şundan dolayı bunu yapamazsınız diyemiyorum üremek dışında çünkü bana ne. genetik rahatsızlıklar yeterince rasyonel aslında ama ilişlikeri üremeye indirgeyecek halim de yok. bazı şeyler tam oturmuyor freudvari şeyler görmek istemesem de bazen ana/baba/kardeş sadece ana/baba/kardeştir falan deyip çıksam mı işin içinden ne yapsam.