epidexipteryx - youreads

  1. orta jura döneminden geç jura dönemine kadar (152 - 168 milyon yıl önce) çin'de ve moğolistan'da yaşamış bir dinozor türüdür. theropod ve paravia (ilkel kuş) alttakımına mensuptur. güvercinden biraz büyük bu ilkel kuşlar, 2008 yılı itibarıyla çin'de bulunan fosillerle gün ışığına çıkarıldı. ağaçlarda yaşamaya elverişli bir donanıma sahip bu hayvanlar uçamıyordu.

    görmeye alıştığımız perde kanatlı dinozorlardan ziyade, epidexipteryx'lerin vücudunu saran çok kısa kuş tüyleri vardı. bu tüyler muhtemelen vücudu sıcak tutmak için gelişmişti. çünkü, küçük yaratıkların vücutları, büyük yaratıklara nazaran sıcaklık düşüşlerinden çok daha fazla etkilenirler. bu ilkel kuşların kuyrukları ise dört uzun gösterişli tüyden oluşuyordu. bu yüzden adına, süslü kuyruk tüylü anlamına gelen "epidexipteryx" denildi.

    iki ayakları üzerinde hareket eden epidexipteryx'ler, ağaçlara tırmanmak ve ağaç kabuklarında yaşayan böcekleri avlamak için uzun ön ayaklara, uzun parmaklara ve uzunca pençelere sahipti. üç çatallı ön ayak parmaklarından biri, diğer ikisine göre daha uzundu. daha uzun olan bu parmağını ağaç kabuklarını oymak ve deliklerin içine nüfus etmek için kullanıyordu. dişleri dışa dönüktü.

    (bkz: planet dinosaur episode ıı: feathered dragons)