er ist wieder da - david wnendt - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
er ist wieder da - david wnendt
kendisini 2014 yılının almanya'sında bulan hitler, politikaya geri dönüş için televizyonu kullanmaya çalışır.


 1. ilk partta kahkahalarla güldüğüm, 2. partta ise ağzımın açık kaldığı film. hitler'in günümüze ayak uydurma çabaları o kadar komik ki. bir o kadar ders çıkarılabilecek güzel bir film. moraliniz bozuksa anında yerine getirecek :)
 2. güzel film. komedi diye izledim ama sonlara doğru düşündüren cinsten.
 3. filmin sinematografisini bilmem de hikayesi bayağı güzel. yazdığım spoiler değil ama yine de filmden sonra okursanız daha anlamlı gelebilir.

  !---- spoiler ----!

  filmin başında konuya hassas yaklaşıyorsunuz, hitlerin ne olduğunun farkındasınız, faşizmin acı yüzünün farkındasınız. ama filmi izledikçe içine giriyor, ilk önce durumu sevmeye başlıyor, sonra birkaç kötü davranışına rağmen hitlere sempati duyuyorsunuz. filmin sonunda ise bildiğiniz acı gerçeği tekrar öğreniyorsunuz. film size acizliğinizi doruklarında hissettiriyor, siz de hiç bir şey yapamıyorsunuz. çünkü hitlere kapıldınız, sonunu bile bile normalleştirdiniz ve öğrenmediniz. tıpkı o meşhur mitingindeki diğer milyonlarca takipçisi gibi sonuna gelmeden trenden inemediniz, ve tren duvara tosladı.

  !---- spoiler ----!
 4. eğlenceli, yer yer ironi yer yer de doğrudan dokundurmalar içeren yaratıcı kurguya sahip film.

  izlemezseniz bir şey kaybetmezsiniz; figüranı olduğumuz, sonu hakkında spoiler vermenin henüz mümkün olmadığı, benzeri ama çok daha geniş kadrolu ve bütçeli yerli yapım bir film halihazırda çekiliyor zaten.
 5. filmi uzun süredir izlemek istiyordum bugün izleyebildim nihayet. komedi filmi izlemeyi beklerken ilk andan itibaren bir şaşkınlık hali üzerime çöktü, ikinci yarıda zaten komediyle ilişkisi tamamen kesilip bir belgesel izliyor gibi içine girdim olayların. ister türkiyeyi, ister dünyayı, ister günümüz almanyasını bu film üzerinden okuyun, okumanız sonucuna varmaktan korktuğunuz için filmin komik sahnelerine geri döneceksiniz büyük ihtimalle. zira bu gerçeği görmek 19 ocak 2017 şartlarında uykular kaçırıyor.
 6. içinde bulunduğumuz dönemde tam da bu anda ve bu ülkede izlenmesini şiddetle tavsiye ettiğim, trajikomik lafının bile ağır gelebileceği ufuk açan bir filmdir
 7. @lake of the hell tavsiyesi üzere izlediğim 2015 yapımı alman filmi.

  bu film aslında hitlerin nasıl hitler olduğunu günümüz insanları, mekanları ve iletişim araçları ile gösteriyor. başrolün hitler' e benzerliği tartışılır ancak hitlerin hitap şekli ve mimiklerini bence güzel oynamış.
  hitler' in halkın sorunlarını ele alışı, problemi tespit edişi ve mükemmel bir hitap yeteneği ile kitleleri kendisine adapte etmesi bu filmde ironilerle, parodilerle işlenmiş.
  filmin bir yerinde geçen diyalogda hitler' e zamanında herkesin güldüğü vurgusu yapılıyor, bu filmde baştan sona bu şekilde ilerliyor gülmece, eğlenmece ancak işler kötüye gidiyor.