1. avrupa öğrenci değişimi projesi. muhtemelen benimde 2015 güz dönemini değerlendireceğim projedir.
  eskisi için (bkz: erasmus)
  devil
 2. ytü'den şaşılacak derecede bir istatistik vardır bu konuda. "bazı" konularda yarışabileceği en iyi okul itü'yken, türkiye'de erasmus'la en çok öğrenci yollayan okul ytü'dür. not düşelim bulunsun.

  fakat erasmus+ neymiş ne değilmiş bilmem. bilenler anlatsın.
 3. hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biriydi erasmus programına katılmak. gidin bir yıl avrupa'nın herhangi bir şehrinde yaşayın, farklı kültürlere saygıyı tadın, okuyun, gezin tozun, için, eğlenin, farkındalığınızı arttırın. en önemlisi de o sanırım "farkındalığınızı arttırın". akademik anlamda da bir şeyler katacaktır şüpheniz olmasın çünkü bizde üniversite eğitimi veren üniversite sayısı iki ya da üçtür. hayatımın en iyi ortalamalarını avrupa'da iken yaptım 4.0 ve 3.36 olmak üzere.

  kişiliğinize kattığı değerleri anca program bitip ülkeye döndükten sonra daha iyi anlıyorsunuz. her ne kadar yaşadığınız şehirde göreceli olarak canlı ve sosyal bir öğrencilik hayatınız olsa dahi erasmusa katılıp geldikten sonra, size göz kırpan bir depresyon kapı eşiğinde bekliyor olacak. hayatınız program sonrası; sorgulama bağlamında erasmus öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılabilir. türkiye'nin sorunlarını içinde yaşayan bireyler olarak gayet iyi biliyoruz lakin her zaman biraz geriye gelip büyük resmi görmede fayda var. büyük resme bir kaç adım dışarıdan bakın farkı anlayacaksınız. müzik kültürünüz, içki kültürünüz, yemek kültürünüz hatırı sayılır bir çeşitlenme ve kaliteleşme yaşayacaktır. tabi bunları her erasmusa katılan yaşamıyordur, odadan çıkmayan insanlar biliyorum. odaya tıkılıp kalmayın, klasiktir belki ama doğrudur ana dilinizi konuşan insanlarla çok vakit geçirmeyin, kötü anlamda değil ülkende zaten yeteri kadar vakit geçiriyorsun onlarla. yabancı arkadaşlarla takılıp dile hakimiyetinizi geliştirin. erasmus öğrencileri için birçok aktivite oluyor hepsine katılmaya çalışın. hibenizi hesaplı harcayın dımdızlak kalırsınız sonra ortada. yurt dışı avantajları olan bir kredi kartı alışverişlerinizde yararlı olacaktır.

  unutmayın hayatımın en güzel yılını yaşayacağım diye yıla başlayın ve yaşadıklarınız için değil kaçırdığınız fırsatlar için pişmanlık duyun.

  erasmus+ ın erasmustan farkı ise önceleri ayrı ayrı olan programların hepsinin tek çatı altında toplanması diye biliyorum.
  hubot
 4. üniversite öğrencilerinin avrupada 1 dönem veya 2 dönem boyunca değişim öğrencisi olarak bulunmaları sağlayan program. kesinlikle her üniversite öğrencisinin edinmesi gereken bir deneyim bana sorarsanız. ne yapın ne edin erasmusa katılın. döndüğünüzde bana hak vereceksiniz.

  ingilizcenizden çekindiğiniz için erasmusa gitme konusunda kararsız mısınız? çekinmeyin gidin. oraya gittiğinizde bakacaksınız ki kısa bir süre içinde konuşmaya başlamışsınız.
  hibenin yetip yetmeyeceği konusunda kararsız mısınız? çek cumhuriyeti, romanya, polonya gibi euro kullanmayan ülkeleri tercih edin ve gidin.
  sosyal değil misiniz? oraya gidince bu sorunu çözeceksiniz. hangi ülkeden olursa olsun erasmus öğrencileri hakkında farkettiğim bir şey var: bu programa katılan herkes aynı kafa yapısında. birisi ile oturup her konuyu rahatça konuşabiliyorsunuz ve genel olarak aynı kanıya varıyorsunuz.
 5. bu süreçte okulumun erasmus koordinatörü bana neredeyse hiç yardım etmediği için, ve internette de tam anlamıyla erasmus sürecinin nasıl işlediği anlatılmadığı için, biraz ben anlatayım diyorum. çok uzun ama faydalı bir yazı olacak. hemen bi outline ile başlayalım:

  ____1. başvuru süreci
  ____1.1. başvuru tarihi
  ____1.2. başvuru yeri
  ____1.3. yabancı dil sınavı
  ____1.4. üniversite seçimi

  ____2. yeni üniversite
  ____2.1. niyet mektubu
  ____2.2. yeni üniversiteye postayla gönderilecek belgeler
  ____2.3. yeni üniversiteden bize gönderilecek kabul mektubu + certificate of addmission
  ____2.4. learning agreement
  ____2.5. yurt/kalacak yer ayarlamak
  ____2.6. okul aidatı

  ____3. schengen vizesi
  ____3.1. pasaport almak
  ____3.2. vize almak
  ____3.3. yurt dışı sağlık sigortası
  ____3.4. uçak bileti
  ____3.5. vize günü

  ____4. erasmus hibesi (€)
  ____4.1. hibe sözleşmesi
  ____4.2. banka hesabı + vadesiz mevduat hesabı açmak

  ____5. uçuş günü

  *********

  ____1. başvuru süreci
  erasmus programında yer almak istiyorsunuz. güzel. ama herkes başvuramıyor. başvurabilmek için iki şey gerekiyor: 1) iyi bir not ortalaması 2) iyi bir yabancı dil

  başvurabilmek için, bizim okulumuzun yönetmeliği gereği ortalaması 4 üzerinden minimum 2,5 olan bütün öğrencilerin başvuruları kabul ediliyordu. (fakat istanbul’daki başka bir vakıf üniversitesinde 4 üzerinden 3 isteniyordu. her üniversiteye göre değişir bu.)

  bu arada, çoğu üniversitenin yönetmeliğine göre; üniversiteye başladığınız ilk sene (ilk 2 dönem) ve mezun olacağınız senenin son dönemi erasmus’a katılamazsınız. ancak mezun olma dönemi hakkında, şartları biraz zorlarsanız son sene tamamen erasmus’ta olabilirsiniz. mümkünatı var ;)

  ____1.1 başvuru tarihi
  öncelikle okulunuzun erasmus başvuru tarihini takip etmeniz gerekiyor. örneğin benim okulum marmara üniversitesi. ve başvuru tarihi 2016 senesinde 23 şubat - 4 mart arasıydı. her sene değişir elbette.

  ____1.2. başvuru yeri
  genellikle online olarak yapılır. ama örneğin uluslararası ofis'e gidip elden başvuru isteyen üniversiteler var mıdır, bilemiyorum. yine marmaranın web sitesi şuydu: www.basvuru.marmara.edu.tr

  ilk koşul olan not ortlaması koşulunu sağlıyorsanız, okul sizi kabul ediyor. sırada yabancı dil sınavı var. kabul edildiğinizde, “yabancı dil sınavına girecek öğrenciler listesi” gibi bir liste açıklanır.

  ____1.3. yabancı dil sınavı
  bunu asla kaçırmamanız gerekiyor çünkü yılda 1 kere olur. marmara üniversitesi ingilizce, fransızca ve almanca dillerinde 9-11 mart tarihleri arasında üçer sınav yapmıştı. (sadece en iyi bildiğiniz dilin sınavına girmeniz yeterli. üçüne birden girilmiyor)

  ek bilgi: her üniversitede gerçerli mi bilmiyorum ancak; uds, kpds, yds ve tıpdil sınavlarından en az 50 puan aldığını belgeleyen öğrenciler, üniversitenin düzenleyeceği yabancı dil sınavından muaf olabilirler.

  sınav sonucu 2-3 hafta içinde açıklanmıştı marmara’da. vakıf üniversitelerinde daha hızlı işleyebilir bu süreç. sonuç listesi de www.uluslararasi.marmara.edu.tr sitesinde açıklanmıştı. bu siteleri her gün kontrol edip takip etmekte fayda var.

  ____1.4. üniversite seçimi
  sınavı başarıyla geçtiyseniz, şimdi sırada gitmek istediğiniz üniversiteyi seçmek var. ama maalesef erasmus programına talep çok olduğu için, istediğiniz üniversiteyi seçmek gibi bir imkânınız yok. belki boğaziçi veya koç’ta vardır bu imkân; bilemiyorum :(

  neyse, yani demek istediğim şu ki; erasmus koordinatörü size üniversite listesi verecek. siz de tercih listesi dolduracaksınız. (marmara’nın tercih formu için tıklayın) örneğin paris, milano, berlin veya viyana’daki güzel üniversiteleri her öğrenci tercih listesine alacak. ancak merkeze uzak, ufak şehirlerde bulunan, adı pek duyulmamış üniversitelere az talep olacak. bu nedenle tercih listesini iyi hazırlamakta fayda var.

  bu arada belirteyim ki tercih yapmanın da belli tarihileri vardır. sakın kaçırmayın. marmara’nın son tercih günü 24 mart cuma idi. ayrıca, tercih formuyla beraber islak imzalı transkripti de teslim etmeniz gerekiyor. (her iki belgeden de 2’şer adet verilecek.)

  son olarak ben, almanya’nın brandenburg eyaletinin potsdam şehrinde bulunan potsdam üniversitesi’ni tercih ettim. yazının devamında almanya üzerinden örnekler vereceğim.

  *********

  ____2. yeni üniversite
  üniversite tercihinizin sonuçlandığı zaman, derhal yeni üniversitesitenize niyet mektubu^:letter of intent^ yazmanız gerekiyor. onlar da size kabul mektubu^:acceptance letter^ ve certificate of admission gönderecekler. bu iki belge çok önemli.

  ____2.1. niyet mektubu
  mektup deyince elle yazılan bildiğimiz mektup aklınıza gelmesin. tabii ki e-posta göndereceksiniz. 6-7 satırlık bir yazı göndermeniz yeterlidir. niyet mektubu örneklerini internette bolca bulabilirsiniz.

  niyet mektubunuza birkaç gün içinde yanıt verilir. bu yanıtın ardından, yeni üniversitenize birtakım formlar göndermeniz gerekiyor.

  ____2.2. yeni üniversiteye postayla gönderilecek belgeler
  potsdam üniversitesi, benden şu belgeri istemişti:
  -registration form + application form
  -2 adet biyometrik fotoğraf
  -almanya’da geçerli sağlık sigortası

  bu belgeri sürat kargo ile postalamıştım. €50’nun üzerinde bir ücret almışlardı diye hatırlıyorum.

  ____2.3. yeni üniversiteden bize gönderilecek kabul mektubu + certificate of addmission
  okulun istediği belgeri gönderdiğinizde, onlar da size kabul mektubu ve certificate of addmission belgelerini postalayacak. bu iki belge önemli. vize alırken bu iki belge de gerekecek.

  ____2.4. learning agreement
  sıra geldi en önemli kısma. learning agreement adı verilen bu belge, erasmus süresince aldığınız dersleri ve onların türkiye’deki üniversitenizdeki hangi derse karşılık geldiğini kanıtlayan bir belgedir. bu belgeyi olur da kaybederseniz yeniden hazırlamak çok zahmetli olur.

  bu belgeyi kendi üniversitenizin veya karşı üniversitenin web sayfasından bulun, yazdırın. sonra erasmus koordinatörünüzle beraber dersleri seçin ve eşleştirin. (benim erasmus koordinatörüm okulda bile yoktu, kendi başıma hazırlamak durumda kalmıştım. ve epey zorlanmıştım uygun dersleri bulmak ve eşleştirmek için.)

  bu belgeyi hazırladığınızda bölüm başkanı veya fakültenin dekanı tarafından imzalanır. artık hangisi müsaitse. sonra bu belgeyi saklayın zira gittiğiniz üniversitedeki hocalar da imzalayacak.

  ____2.5. yurt/kalacak yer ayarlamak
  temmuz ayı bitmeden, gideceğiniz şehirde kalacak yer ayarlayın. devlet yurtları çoğu avrupa ülkesinde €100-250 arasında değişir. (gayet ucuz olduğunu söylemeliyim.) özel yurtlar ise en ucuz €400’dan başlıyor...

  ancak talep çok, yurtların kapasitesi ise az. dolayısıyla kalacak yer işini temmuz ayı içinde derhal hâlletmeniz gerekiyor.

  diğer bir seçenek ise evinin bir odasını kiraya vermek isteyen insanlarla anlaşmanız. ancak bu yöntem biraz meşakkatli. çünkü avrupalı ev sahipleri öyle hemen evine almıyor sizi. önce bir kafede vb. görüşüyor, sonra sizi uygun bulursa evine taşınmanıza izin veriyor.

  not: kalacak yer ararken kesinlikle airbnb’yi kullanmayın, ve asla para göndermeyin. özellikle airbnb dolanrıcı kaynıyor. vallahi devlet olsaydım bu siteyi yasaklardım. o derece sıkıntılı bir platform. bu sitedeki dolandırıcılar, şöyle bir yöntem kullanıyor:

  «merhaba amillians,
  ben şu an şehir/ülke dışındayım. dolayısıyla evi sana veya bir yakınına gezdiremem. ancak evin fotoğraflarını e-posta ile gönderebilirim. anahtarlar da yanımda. sen ödemeyi, banka hesabıma yap, ardından ben de anahtarları sana kargolayacağım.»

  buna benzer mesajlar atıyorlar ama elbette kapınıza anahtar falan kargolanmıyor.

  bu şerefsizlerin ağına takılmayın, kimseye yüz yüze görüşmeden para ödemeyin. sadece yurtlara, kurum oldukları için ödeme yapabilirsiniz. bunda bir sıkıntı yok. (hatta yeni üniversiteye mesaj atıp “bu yurt güvenilir mi, para ödemeli miyim” gibi bir soru sorabilir ve teyit edebilirsiniz.

  ____2.6. okul aidatı
  gideceğiniz üniversitenin dönemlik aidatını ödemeniz gerekiyor hâliyle. ancak bunu bizzat kendi adınıza açılmış bir banka hesabıyla, euro olarak ödemek zorundasınız. “babamın hesabıyla göndersek, olmaz mı?” demeyin, maalesef olmaz. okul paranın sizden gidip gitmediğini bilemez.

  potsdam üniversitesi’nin ücreti €200 civarı bir şeydi. (ancak bu ücrete şu da dahildi: tüm berlin ve brandenburg eyaleti’nde ücretsiz seyahat kartı. dolayısıyla çok ucuz denebilir :)

  fakat bankadan bu ödemeyi yaparken, transfer ücreti de kesiliyor. en düşük ücret alanlardan biri olan iş bankası €25 civarı bir para almıştı galiba. (havale yapacağınız miktarına göre bankanın sizden keseceği para da artar.)

  *********

  ____3. schengen vizesi almak
  normal zamanlarda avrupa birliği üyesi bir ülkeden vize almak, hele hele akp yüzünden günümüzde vize almak iyice zorlaşmış olabilir. ancak erasmus öğrencisinin elinde kapı gibi kabul mektubu + certificate of addmission var. bu iki belge olduğu için vizeyi diğer vatandaşlara kıyasla kolayca alabilirisiniz.

  ____3.1. pasaport almak
  ilk adım, pasaport almak. bunun için epasaport.egm.gov.tr adresinden randevu almanız gerekiyor. hiç vakit kaybetmeyin, zira türkiye’deki çoğu şehirde 3-4 hafta sonrasına randevu veriliyor. (ben mayıs’ta başvurmuştum.)

  -t.c. nüfus kâğıdı
  -2 adet biyotmetrik fotoğraf
  -öğrenci belgesi (e-devlet’ten yazdırın)
  -94₺

  bunları alıp randevu gününüze gidin. normalde öğrenci olmayan yetişkinler harç öder. ancak öğrenciler harçtan muaftır. peki 94₺ neyin nesidir? pasaport cüzdan bedeli’dir...

  son olarak pasaport, yaklaşık 1 hafta içinde evinize kargolanır.

  ____3.2. vize almak
  vize için de önce randevu almak zorundasınız. almanya ve italya’nın randevularını idata adlı aracı kurum ayarlıyor. dolayısıyla www.idata.com.tr sitesine girip ayrıntılı bilgi alın ve ardından çağrı merkezini arayın. (bu telefon görüşmesi sırasında kredi kartı bilgileriniz istenecek ve sizden €7,8 kesilecek.)

  başvuracağınız vize türü, ulusal (90 gün ve üzeri) vize olacak.

  idata ile yaptığınız görüşmenin ardından, size hazırlamanız gereken evrakların listesi e-posta ile gönderilecek. bu listede şunları getirmeniz istenir:
  1) ulusal vize başvuru formu (eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olacak)
  2) ikamet yasası’nın 54. maddesine göre gerekli ek belge (e-posta ile geliyor bu belge)
  3) pasaport
  4) iki adet vesikalık fotoğraf
  5) kabul mektubu + certificate of addmission
  6) tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-devlet’ten yazdırın)
  7) yurt dışı sağlık sigortası
  8) öğrenim ve geçim masraflarının nasıl karşılanacağına dair belge*

  *almanya sizden aylık minimum €720 harcayabilecek kadar paraya sahip olmanızı bekliyor. ancak erasmus kapsamında öğrencilere yalnızca €400 verilir. dolayısıyla, eksik kalan €320’yu kalacağınız her ay için size gönderebileceğini (size sponspor olabileceğini) bir yakınınızın kanıtlaması gerekiyor. yani sponsorluk belgesi hazırlamanız gerekiyor. sonra bunu noterde imzalatmanız, ardından yeminli alman tercümana çevirtmeniz gerekiyor.

  daha ayrıntılı bilgi için şu blog yazısı okunabilir.

  bu arada, bütün belgelerden 1 tane orijinalinden, 2’şer tane de fotokopisinden götürmeniz gerekiyor. eksik fotokopiniz çıkarsa konsoloslukta çoğaltıyorlar ama sayfa başına para alıyorlar elbette.

  ____3.3. yurt dışı sağlık sigortası
  en yakınınızdaki sosyal güvenlik kurumu il müdürlüğü’ne anne veya babanızla beraber gidin. (bütün öğrenciler, ailelerinin sigortalarından yararlandığı için... kendi özel sigortanız varsa ayrı tabii) buradan at 11 sigorta belgesi alın.

  bu belgeden 2 tane verilecek. birisini konsolosluğa vereceksiniz, diğerini ise yurt dışında hastalanırsanız o zaman kullanacaksanız.

  ____3.4. vize günü
  vize günü, randevu saatinizden 30 dakika önce varın. yanınızda elektronik eşya getirmemeye çalışın, çünkü içeriye almıyorlar. (örn: laptop) sadece telefon, anahtar gibi ufak boyutlu şeyleri içeriye sokuyorlar. dolaplara kilitliyorlar yani. içeriye alıyorlar derken yanınızda olmasına izin vermiyorlar. neyse. ilk önce posta bölümüne gidin ve vizeli pasaportunuzu hangi adrese postalamak istiyorsanız orayı seçin, €20 civarındaki kargo ücretini de ödeyin ve sonra konsolosluk görevlisinin sizi çağırmasını bekleyin.

  ____3.5. uçak bileti
  vizeniz evinize ulaştığı zaman derhal uçak biletinizi alın. çünkü gün geçtikçe fiyatlar artacaktır. son hafta 1-2 bin liraya bilet almak istemezsiniz, değil mi? pegasus veya onur air seçebilirsiniz. thy fazla pahalı.

  ____4. erasmus hibesi (€)
  almanya için avrupa birliği, her ay €400 veriyor öğrencilere. (bizim devletimiz vermiyor) bu para bence yeter. erasmus sürecinde part-time iş bularak gayet rahat geçinirsiniz. erasmus 5-6 ay süreceği için, €1500 civarı bir para verilir öğrencilere.

  ____4.1. hibe sözleşmesi
  bu parayı direkt vermiyorlar. para türkiye’deki okulun banka hesabından sizin hesabınıza aktarılır. (erasmus başladıktan bir ay sonra para aktarılır genellikle.) bana ekim’in ortalarında €1460 yatırılmıştı.

  ____4.2. banka hesabı + vadesiz euro hesabı açmak
  diğer üniversiteleri bilmiyorum ama marmara üniversitesi, halk bankası kuyubaşı şubesi’nden hesap açmamızı şart koşmuştu. başka hesaplar kabul edilmiyordu. sizde de böyleyse vadesiz euro hesabı açtırıyorsunuz. bu arada unuttum yazmayı. tek başınıza değil, bir yakınınızla ortak banka hesabı açmanız gerekiyor.

  hesabı açtıktan sonra okulunuzun uluslararsı ofis’ine gidin. hibe sözleşmesidenilen bir sözleşme imzalayın. (beraberinizde pasaportun fotokopisi, uçak bileti falan isteyebilirler. okula göre değişebilir.)

  ____5. uçuş günü
  daha önce hiç yurt dışına çıkmamış olanlar için ufak bir bilgi vermeliyim. uçuş gününüzde en az 2 saat öncesince havalimanına varın. çünkü uluslararası havalimanları çok kalabalık olur. ayrıca, harç pulu denilen ufak pulu havalimanı içinden muhakkak alın. aksi takdirde kontrol noktasından aprona geçemezsiniz. bu pulu unutursanız kontrol noktasındaki kuyrukta tekrar beklemeniz gerekir.

  gerçi ben son 20 dakikada harç pulunu almadığımı fark ettim ve can havliyle pulu satın alıp hızla koşarak 80 kişinin önüne geçip uçağa gitmiştim kljhkgj ama yine de polisler durdurabilirdi.

  ve hayırlı olsun erasmus hayatınız.^^ önünüzde muhteşem bir 5-6 ay olacak. dersleri fazla önemsemeyin, ama hepsinden de ff almayın tabii ki. avrupa’yı gezin gezebildiğiniz kadar, ama sıradan bir turist gibi değil, avrupa kültürünü tanımaya çalışan ve bir şeyler öğrenmek isteyen biri gibi gezin.

  ve dönene kadar türkiye’nin kaos dolu ortamından uzakta olacaksınız. avrupa o kadar büyüleyici ki, rte’nin sesini bile unutacaksınız.

  ha bir de erasmus student network adlı kuruluş muhteşem etkinlikler düzneliyor. facebook’tan onları takip edin, indirimli etkinlikleri, gezileri kaçırmayın. ryanair, flixbus gibi ucuz taşımacılık firmaları sayesinde çoğu yeri gezin. moovit adlı uygulamayı telefonunuza indirin ve şehir içi otobüs+metro ağını daha iyi kullanın, kaybolmayın.

  ve son olarak, 4 saatimi aldı bunu yazmak. :( umarım faydası dokunur birilerine.