1. penisi olan ve vajinasi olmayan insan. evet, bir erkek sacsiz, biyiksiz, sakalsiz, gobeksiz olabilir ama penissiz, asla! yine, bir erkek sacli, biyikli, sakalli ve hatta gobekli de olabilir (fakat mumkunse 6 pack'li olsun) lakin vajinali, asla!

  bir erkegi erkek yapan en onemli organi budur, penistir. bu nedenle "erkek deyince aklina hemen penis gelen asufteler" diye elestirildiginizde ya "ne gelsin, ahmedinejad mi gelsin?" diye sorunuz ya da en iyisi ahmedinejad'i da hic bulastirmayiniz ve aldirmayiniz.

  erkeklerin pek yakisikli mensuplari (bkz: bagzi adamlar cok guzel) , (bkz: brad pitt) , (bkz: kivanc tatlitug) , (bkz: kurt cobain) , (bkz: mehmet gunsur) da bulunmasina ragmen, her biri pek yakisikli olmak zorunda degil. neticede her ne kadar pek yakisikli olsunlar veya olmasinlar, bir canli, bir insan olduklari icin bogustuklari yuzlerce, binlerce problemleri, sorunlari mevcut olabilir ve hatta kesinlikle mevcuttur.

  bu nedenle her ne kadar ilk bakista beynimiz bize "aman tanrim ne kadar da yakisikli" veya "ohh o kadar da yakisikli degil, icim icimi yemeyecek, super" gibi tepkiler verse de hemen 3 saniye icerisinde toparlanip, onun insan oldugunu, herhangi bir nedenle dertli olabilecegini dusunmekte ve ona gore rahatsiz etmemekte veya yardimci olmaya calismakta fayda vardir. tabii yardimci olmak dediysek lutfen bir les kargasi edasiyla o anki zaafiyetinden faydalanip onu kullanmaya, dertlerine dert katmaya calismayiniz, insan olunuz.

  aslinda dunyanin diger noktalarinda, bircok yerde erkekler da neredeyse kadinlar kadar secici olduklari, olabildikleri icin onlarin kotu zamanlarindan faydalanmaya calismak, kullanmak veya uzmek garip karsilanabilecek ifadelerdir. cunku hem kadinin istedigi erkekten istedigi zaman faydalanabilmesi kulaga pek bir asasagilik gelmekte, hemi de erkegin kadina hayir diyebilecek gucte olmamasini dusunmek. fekat nadide ulkemizde ve benzeri cografyalarda erkekler basta olmak uzere toplumun buyuk cogunlugunun, kadinlarin ozgurlugunu kisitlamalari, onlari kadin yapan organlarini kullanmalari ve insanin yasayabilecegi en zevkli ve eglenceli seyleri yasamalari pek bir ayip buldugu icin isler kadinlar acisindan oldugu gibi, erkekler acisindan da pek bir sarpa sarmistir.

  erkeklerin de kadinlar kadar naif, sefkatli, merhametli, ince, kibar, guzel kokulu, temiz, az killi olmasini dilesek de, istesek de maalesef gercekler az kasli, bol yagli, pek kaba ve bol killidir. bu nedenle bu saydiklarimizin tam tersi ozelliklere sahip erkekler daha kaliteli (daha bol sevismekli) omur surdurebilmektedirler.

  lakin yine de ataerkil ve maco olanina can guvenliginiz geregi uzak durmakta, kibar ve efendi olanlarinin ise yaniniza sokulmasina biraz daha kolaylik saglamakta fayda vardir. (aciyin biraz, insaf biraz) dislerini fircalamayanlarina sumugunuzu bile atmamaniz gerekir. bunun disinda insandirlar: gegirirler, osururlar, sicarlar (cok maalesef). yine de insan icinde yapmasalar cok daha iyi olur. erkeksiz dunya pek fena bir yer olmazdi, bence ama ben kimim ki - yine bir erkek, hemi de en ahmagindan. insanlik hic olmasaydi da fena olmazdi amma erkekler olmasaydi pek bi super olurdu, serefsizim.

  en berbat ozellikleri hamilelige sebep olabilmeleri ve cocugun dunyaya gelmesine katkida bulunabilmeleridir. en guzel ozellikleri tabii ki de iyi kotu kasli bedenleri, varsa genis omuzlari ve mumkunse kucuk olmayan penisleri cogunlukla iri yari, uzun boylu olmalaridir. hic degilse cok kisa olmasalar bari. amaan ya da oluversinler bana neyse.


  bunun disinda erkekler, erkeklerimiz...
  babam, fakir babam...
  abim...
  kardesim...
  cinsiyetdasim...

  ... her seyin otesinde ulkemizde ve benzeri cografyalarda maalesef bu sevgili kardeslerimiz kesinlikle ozgurce yasayamamakta, ozgurce gulusememekte, ozgurce konusamamakta, ozgurce dolasamamakta, ozgurce yiyisememekte, ozgurce icisemekte, ozgurce isisememekte, ozgurce sicisamamakta, ozgurce sevisememekte, ozgurce amisamamakta, ozgurce sikisememekte, ozgurce calisamamakta, ozgurce yarisamamaktadirlar. devlet babanin ve toprak ananin, toplum nineyle ahlak dedenin elleri yakalarinda, gozleri uzerlerinde, sopalari her daim sirtlarindadir. ne alaka demeyin, duzen ataerkil de adlandirilsa bu ataerkillik, erkekleri de sinirlar. namuslu, sert, agirbasli olmaya veya gorunmeye zorlar. oysa ben de oynasmali, ben de gulusmeli; ben de genis goruslu olmak isteyebilmeliyim.

  allah ve benzeri, olan ve olmayan butun gucler ahlaginizin da, toplumunuzun da, serefinizin, namusunuzun, haysiyetinizin de binbir turlu belasini versin. dinimiz, amen!

  ***

  kadin erkek esitligini sagladiktan sonra bildirmeliyim ki seksten baska hicbir sey dusunmuyoruz. seks amac, diger hersey birer aractir. butun evler, arabalar, paralar, show'lar hep en guzel kadinlari ikna etmek icindir. maalesef siddeti seviyoruz. gucumuzun yetecegini dusundugumuz kimselerle uzlasmaya calismakla ugrasmayi vakit kaybi olarak goruyoruz. gucumuz yetmeyenlerle uzlasmak icinse politikayi, sevgiyi, saygiyi, kardesligi, hosgoruyu icat ettik. guclu olmaktan, olmasak bile gorunmekten zevk aliriz. ya da ben tam bir psikopatim.
 2. erkek, erkten geliyor lakin bu erk kendine yetebilmeyi sağlayamadan başkasına yetebilme gibi bi lükse giremiyor. yetebilme nedir ne değildir emin değilim. yaşamsal faaliyetleri yürütmek değil herhalde, insiyatif alabiliyor olmak karşılıyorsa eğer aile kurmadan erkek olabilmeye şüpheyle yaklaşıyorum. aile kurmama gibi bi karar insiyatiften ziyade bir tercih ve bence erkeklik değil. kadına makyaj olabilmek erkekliğin erk grafiğinin zirve noktası olabilir. yani demem o ki, erkeklik bildiğiniz gibi değil.

  edit: pastoral senfoni nickli arkadaşımız erkek kelimesinin er kökünden geldiğiyle ilgili muharrem ergininin kek kak eklerini içeren çalışmasını gösterdi. vikipedi'de ve türk dili.gen.tr adresinde böyle bi açıklama göremedim. takdiri size bırakıyorum.
 3. çoğu kadının "keşke erkek olarak doğsaymışım." diyerek hayıflandığı cinsiyet. şayet bir erkek olarak söylemeliyim ki erkek olmak çok güzel.
 4. annesinden x babasından y kromozomu almış eril insandır. bu yüzden kadınları tam olarak anlayamazlar çünkü bir kadın xx kromozumu ile duygusal ve fiziksel açıdan erkeklerden çok farklıdır. herkes erkek doğar ama çok azı erkek gibi yaşar ya da davranır. bu yüzden kadın cinayetleri ve tecavüzlerin olduğu ülkemizde erkek kelimesini boş yere sarf etmek güzel adamlara saygısızlık olur.
  dreng
 5. erkek ruhundan anlamak... çoğu kadının anlamadığı durum olarak görüyorum bunu ben. hatta başa kendimi bile alırsam, çoğu zaman erkeklerin de aslında "öyle" düşünebileceğini idrak etmekte zorlanabiliyoruz. yapı, fizyoloji, ruhi, hormonsal olarak farklı olduğumuz bu kadar barizken farklı yorum ve algıya sahip olabileceklerini düşünmediğimiz zamanlarda çok fazla yüklenebiliyoruz erkek milletine. çok erkekle büyümenin getirisi olarak hayatın her zamanında daha çok haşır neşir oldum erkeklerle ve daha iyi bir dost. bu açıdan çoğu zaman o göstermedikleri ruh hallerini anlamaya özen gösteriyorum.

  geçenlerde uzun bir mesai sonrası eve dönüyorum, son derece yorgun ve bitkinim. otobüste zar zor yer bulup kendimi koltuğa hapsedebilmişim ki bir telefon konuşmasına şahit oluyorum. hiç adetim olmamakla birlikte, hararetin yükseldiği bir ana denk gelmenin sonucu olarak karşımda oturan 30 yaşlarındaki adamın çaresiz, sinirli ve yılmış halini görebiliyordum. " tv izlerken uyuyakalmam gayet normal, yoruluyorum ben kadın neden anlamıyorsun ! " . " sinirlendiğin zaman, o en güzel anları o suratsız halinle berbat ettiğin zaman senden nefret ettim bir kere daha. " ... konuşmaların aklımda kalan kısımları ama 1,5 yıllık evliliklerinde belli ki (hepsini görmek mümkün değil elbet, o anki resme bakıp algıladığımı aktarıyorum) çok da anlayışlı bir eşe denk gelememiş adam. bazı hal ve hareketler kadınlar tarafından aşırı abartılıp farklı yorumlanabiliyor. ama her erkeğin içinde bir çocuk yattığını unutmamak gerek.
 6. çükü olan, çüklü.
 7. "ameliyat olan bilir şekerim."
 8. bana kalırsa büyük genellemeler ve beklentiler altında ezilen bir cinsiyet.

  "erkek güçlü olur, erkek adam ağlamaz, sert olur, kadınına(!) ve namusuna(!) sahip çıkar laf getirtmez, evin direği, vatanın silahlı koruyucusu, soyun devamı, üstün insan!" ve daha niceleriyle daha doğduğu anda onun da, kadınlara yapıldığı gibi, yolu çizilmek istenir.
  bunda da en büyük suçu yine kadında yani annelerde görürüm. eşitliği ve özgürlüğü tüm cinsiyetler için anneler sağlarsa, öğretirse dünyada ne sorun ne şiddet ne de kötü baba/ezilen anne figürü kalır.

  genellikle 'bir erkek asla cinselliğe uzak olamaz, erkek adam 18 olunca babasıyla amcasıyla geneleve gider ve "milli" olur' düşüncesiyle çoğu erkek yanlış bir ilk izlenim sahibi olur cinsellik hakkında. kadınlara bir av olarak bakması gerektiği bilinçaltına büyükleri tarafından kazınır. bu sebeple tecavüzcüler, pedofililer vb tipler çoğunlukla bu cinsiyetten çıkar. ve en çok bu cinsiyet suçlu hisseder, genellemelere kurban gider.
  kötülüğün bir cinsiyete değil insanlığa özgü bir özellik olduğunu unutulmadan yaklaşılmalıdır.

  erkeklerin kadınlara yaklaşımında sorunlar olduğu gibi, kadınların erkeklere yaklaşımında da sorunlar vardır. ne yazık ki çoğunlukta olan; sevgi ve ilgi görmeyen, bastırılan ve değer görmek isteyen kadınlar erkek arkadaşlarından veya eşlerinden bu hisleri almak, almak, daha çok almak, çok sevilmek, kabul görmek isteyerek onları adeta yıpratmaktadır. biraz sosyal medya takip eden herkes bunu görür. biz kadınlar bazen kendimizi kaybedip erkeklerin çok üzerine gidip onları haksız yere üzebilmekteyiz. bir erkeğin bir kadının yaşam kalitesine ve tarzına müdahale edemeyeceği gibi bir kadın da asla edemez. genellikle bu nokta kaçırılır. bu sebeple erkekler feminizme ve kadınlara önyargılı yaklaşır. her insanın kendinin özgürlük alanını bulmasıyla her şey yoluna girecektir diye düşünüyorum.

  günümüzde feministlerin artan kadın cinayetleri gibi korkunç olaylara tepkilerini gösterirken aralarından "bazı" sınır aşan düşüncelere ev sahipliği yapan, erkekleri 'düşman' olarak gören kadınları göz önüne alarak erkekler de feministlere tepki alabiliyor. bunun önüne geçmemiz lazım. hepimiz insanız, kadınları kadınlar anlar diyerek insanlığı ayrıştırmaya ne gerek? (eşitlik ve uyumu savunan bir insan feminizmi de savunmuştur. feminizmin savas actigi sey ataerkil duzenin kadinlar uzerindeki baskici uygulamalaridir, erkekler degildir.)

  hiçbir cinsiyet, diğerinden üstün değildir derken bu erkekleri de kadınları da kapsar. genellemelerden uzak durup olgun düşünülerek, bu sorunlar çok kolay aşılabilir.

  erkeklerin üstlerine binen bu yükler sebebiyle taşkın ve bıkkın tavırlar sergilemeleri, kadınlarınsa yapılan baskılar sebebiyle sindirilip sessiz bir hizmetkar ruh halinde yaşamaları herkesin dur demesi gereken bir olaydır. hepsi bu. öz eleştiri iki taraf için de gereklidir, ayıp değildir. herkes insan olduğu için sevgi ve saygı görmelidir.
  jole
 9. bunlarin topunu hadim edeceksin. theon greyjoy gibi bir tecavuzcu bile hadim edildikten sonra dunya tatlisi oldu.