1. biz insanların en büyük problemi kendimizle yuzlesmekten korkmak. kardeşim soykirimi da gectim o dönem çok büyük acılar çekilmiş cektirilmis sen daha bunu bile kabul etmiyorsun.bak insanlar ölmüş diyorum bebekler ölmüş genç kızlar kirletilmis hangi taraftan olduğu ne fark eder. değil binler bir olsa ne değişir. yüreği olmayan insandan sizlamasini beklemek hata.bırakın artık su kirli siyaset oyunlarinizi. vazgecin artık su sığ düşüncelerden. unutmayın toprakların, kanların, sınırların ve hatta bayrakların insanlık kutsiyetinin yanında esamesi bile okunmaz. insan olmaktan ne zaman vazgectiniz? size insan olduğunuzun söylendiği o ilk anda mi?
 2. soykırıma inanmıyorum ama bir insanlık suçu var. yok ya soykırıma da inanıyorum. türkler eksilesin.
 3. 50'lerde suç olarak tanımlanan ve nasıl oluyorsa bütün hukuk dünyasının "kanunlar ilerisi için çıkar" mantığını çökertip günümüzde ermenilerin bize nefret kusmasını sağlayan olaydır.

  düşünün ki yıkılmış bir imparatorluk var, onun yaptığı iddia edilen bir şey bu. bir sıkıntın varsa osmanoğlu soyadlı bi aile var. git onların kapısını çal. onlardan da alacağın cevap ben yapmadım dedem yaptıysa bilemiycem olucak ve kışkışlıycak seni zaten.

  söylenecek o kadar çok şey var ki. hani rakamların absürtlüğünden mi dem vursam. bütün avrupa 500 sene insanlık suçu işlemiş, gelmiş bize insanlık dersi vermeye çalışıyor diyip onlara mı giydirsem.

  1.5 milyon ermeni kesildi diyorlar, vay anasını be bizde ne ordu varmış ya. sen bir sürü cephede savaş, üstüne git 1.5 milyon adam kes, helal olsun.
  (bkz: cool story bro)

  coğrafi keşifler diye bir şey var biliyorsun. ilk denemeleri 1200'lere uzanıyor, 1400lerde adam gibi başlıyor. hernan cortez var mesela bu tayfadan. milyonluk aztekleri 600 kişilik orduyla patates ediyor adam. sahip olduğu şey silah gücü çünkü. işlenmiş pırıl pırıl parlayan kılıçları var. öyle ki kolombun hatıratında kılıç gören "hintliler"in, kılıcı keskin tarafından kavramaya çalıştığı yazılı. adamlar gitmiş aztekleri yıkmış, doğramış. tonlarca altın akmış avrupaya. kahve, çikolata, patates. ne varsa getirmişler.
  yıllarca sömürdünüz, zorla hıristiyanlaştırdınız. 1950'de tanımlanan bir şey için, 1915'te şu olmuştu ühühü diye ağlamak varsa. 1400'de şu olmuştu diye ağlarım ben de. bütün dünyadan özür dilemek zorunda kalırsınız sonra. moğollar 200 sene at üstünde savaşıp, yiyip içip uyuyarak 31 milyon km^2 yer fethettiler. ulan siz, britanya imparatorluğu, 34 milyon km^2ye hükmettiniz. bütün dünya sizin dilinizi konuşuyor, sizinle din kardeşi. 500 sene balkanlarda kaldık, resmi dili türkçe olan bir tane ülke var mı?

  bu yetmezmiş gibi bütün dünyaya insanlık dersi vermeye çalışırsınız. yavşaksınız oğlum siz.

  tarihte yediğimiz haltlardan konuşuyorsak siz hiç ağzınızı açmayın bence. kendisine dünya lideri diyen ama bi cacık olmayan şu adam yerine azıcık daha haysiyetli biri olsa ağzınıza vururdu. ama sıfır sorun politikamız sağolsun herkes tutturdu soykırım, herkes tanıyor falan.

  biraz içimdekileri kustum, şimdi şöyle bir toparlayayım. ermeni diasporası diye bir şey var. aga adamlar manyak ya. resmen ruh hastası anasını satayım. ellerine silah verip salsan bizim buralara, sıka sıka ilerler her biri. geçen aylarda los angelestaki starbuckstan türk bayrağını kaldırttılar. varlığımız bile adamların sinirlenmesine yetiyor yani. ulan ne sapık, ne ruh hastası organizmalarsınız amk.

  bir de istanbulda yaşayan ılık ermeni milliyetçileri var. bunların ataları 500 sene bizimle koyun koyuna, dünyanın en gelişmiş şehirlerinden birinde, ööyle yıllar yılı askerlik yapmadan osmanlı gibi bir imparatorlukta yaşamışlar. ulan en zenginler ermeni ve yahudi, yıllarca askerlik yapmak yok. it gibi çalışıyorsunuz yıllarca, sonra zenginsiniz. kilisen var, mezarlığın var, okulların var. imparatorluk yıkıldı lozan yapıldı okullarını ellemediler. hala daha okullarınızda bir tane türk çalışmıyor. servisçisinden temizlikçisine herkes ermeni. adrese teslim ihalelerle kantini servisi kendi adamalrınıza veriyorsunuz. aman para başkasına gitmesin. e ama siz türk müesseselerde çalışabiliyorsunuz? türklerin parası size gelsin sorun yok. aman sizinkiler gitmesin.

  bizi ötekileştiriyorlar diyorsunuz, ötekileştiren sizsiniz. kendinizden başkasını insan yerine koysanız, suratımıza baksanız keşke. bir sevgilim vardı ermeniydi, annesi nefret ediyordu tabii benden. zamanında bir türk sevmiş annesi, dedesi vermemiş. annesi de bana kıllık yapıyordu. -kızı almayacaktım ama niye tribe girdi annesi anlamadım^:swh^

  işte bu ılık ermeni milliyetçileri, yüzyıllardır götünü yayarak oturduğu halde, bugün vergi ödeyip hizmet aldığı devlete, yaşadıkları topraklara, birlikte iç içe yaşadıkları insanlara nefret kusarlar. ya senin alakan bile yok ermenistan'la, doğudaki ermenilerle. ermenistandaki ermeniler sevmiyor sizi. biz burdayız, birlikteyiz. bugün bir savaş çıksa bu ülkenin askerleri hepimiz için savaşacak.

  aynı ülkede yaşıyoruz, gerek var mı amk böyle saçmalıklara. o çok sevdiğin ermenilerin ülkesi hocalı katliamını yaptı. onlar da benim ırkdaşım, kardeşim. ben sana istanbul'un göbeğinde şekil yapıyor muyum. türk milliyetçiliği yapıyor muyum. o hükümet hala hocalı tatsızlığı diye bile anmazken bu olayı, gelmişsin başıma ekşiyorsun bizi kestiniz diye. hadi de get derler adama ya.

  rahat götünüze mi batıyor anlamıyorum ki. çocuklarınıza kendi isimlerinizi veriyorsunuz hala. diliniz, dininiz kaybolmuş değil, kiliseniz de var gidiyorsunuz her haftasonu. paskalyanızı da kutluyorsunuz noelinizi de. siz gidin akp'nin başına ekşiyin. adamlar sokakta noel baba bıçaklıyor. siz soykırım dedirtecez diye uğraşırken, bizim birlikte yaşadığımız güzelim ülkenin anasını bellediler bilader.

  he ben bunları söyledim diye bütün tartışmalar biter mi, yarın sarkisyan çıkıp açıklama yapıp hepimiz kardeşiz der mi? demez. yine de ben söyleyeyim, burası bu ve bunun gibi şeyler için bir yer çünküm.

  yukarıda söylediklerim soykırım olduğu veya olmadığı ile alakalı değildir. olmuşsa da olmamışsa da cevabım değişmezdi zaten.
 4. mutlu
 5. bu başlık altında incelenen her olay tarihi aydınlatmanın dışında her türlü siyasi söylemde kullanılmaktadır. siz, bu tartışmaları dinleyenler(çünkü hiçbir şey halka sorulmaz, büyük adamlar tartışır), inanıyor musunuz ki ermeni soykırımı üzerine konuşan her siyasetçinin çıkarlarını bir kenara bırakıp salt tarih incelemesi için bu konu üzerine konuşsun. ermeni soykırımına evet diyenler de hayır diyenler de belirli değerler, çıkarlar doğrultusunda konuşuyor. herkes kendi doğrusunu söylüyor kendi belgesini gösteriyor. objektif hiçbir görüşün bulunmadığı bu dünyada bu tartışma her yıl 24 nisan'da gündem olup tartışılmaktan öteye gidemiyor. insanlar ayrışıyor, tartışma bile değil kavga oluyor. herkesin tansiyonunun yüksek olduğu, kimsenin diğer düşünceye tahammülü olmadığı bu zamanda bu devirde böylesine önemli konular saçma sapan kelimelerle dile getiriliyor.

  siyasetçiler hayatımızdan tartışmalarımızdan defolun gidin^:küfür aslında bu^. sizin söyleyeceğiniz şeylerin hiçbir önemi yok. kendi adınıza kendi çıkarlarınızla konuşmayı bırakın. her ülke belgelerini açsın tarihçiler konuşsun.

  hrant dink ne demiş:
  “şimdi paris’e gideceğim, concorde meydanı’nda bir taşın üzerine çıkıp ‘soykırım olmamıştır’ diye bağıracağım. sonra ankara güven park’ta bir taşa çıkacağım ve ‘soykırım yapılmıştır’ diyeceğim.”
 6. ulan her gördüğümde sinirlerim geriliyor bu soykırım işini..! 2 gündür yazmayacağım diyordum dayanamadım.

  insan ırkı gerçekten kusurlu, ermeni, türk, kürt ayırmayacağım.insan ırkı kadar kötü bir ırkın tüm galakside bir örneği daha olduğuna inanmıyorum.

  bir savaş çıkmış savaşmışsın. kazanmışsın, kaybetmişsin insanlar ölmüş. aradan geçmiş 1 asır.

  bunların derdi atalarını onurlandırmak falan değil, vatan toprağından hak iddaa edebilmek.yarın bir gün çıkıp burası dedeme ait diyerek seni uluslararası mahkemede cezai duruma düşürebilmek.
  bizim kaybettiklerimizin hesabını kim verecek kardeşim?

  bir gün bir bilim adamı komple insan ırkını soykıracak o zaman göreceksiniz soykırmayı..!
 7. butun mesele dunya ulkeleri arasinda ne kadar guclu oldugun. eger guclu ve saglam bir ulke olabilsydin boyle birsey dunya kamuoyunda yer almazdi.bugun guclu ve endustriyellesmis ulkelerin gecmisleri soykirimlarls dolu iken kimse bunlari dile getiremiyorsa ulke olarak aklini basina alcaksin ve nufusu 5 milyon olan bi ulkenin dile getirdigi asilsiz iddislarin nasil olur da bu kadar ulkemizin dis politikasina tesir eder dusuneceksin ve bu duruma gore bulundugun durumu iyilestireceksin
 8. soykırımı (!) kim yapmış? bunlar bize 1915'te soykırım yapıldı demiyor mu? bizimkiler o sırada savaşta değil miydi ya? ha döndükleri sırada ortalığa üşüşenleri kış kışladı bizimkiler ona mı soykırım diyorsunuz? canlarım benim, çok tatlısınız.
 9. soykırım esasen hukuki bir kavramdır. 9 aralık 1948’de birleşmiş milletler’de kabul edilen bir konvansiyon ile beş madde halinde tanımlanmıştır.^:bu maddeler yukarıdaki yorumlardan birinde paylaşılmıştı.^ 1915’te osmanlı ermenileri’nin yaşadıkları bu maddelerden en az üçüne uymaktadır. örneğin, balkan savaşları sırasında bölgedeki türk nüfusun başına gelenler de bu açıdan tartışılabilir. önemli olan fevri ve ırkçı tepkiler vermek yerine, bu tartışmayı ortak demokratik değerler inşa etmek amacıyla yapabilmektir.
  mutlu
 10. ermeni soykırımının 100. yılında mecliste yeniden ermeni milletvekilleri: garo paylan, selina doğan, markar esayan

  türkiye'nin yüzleşmenin kapısından girmeye karar vermiş olduğunu umut etmek için çok mu erken?