ermeni soykırımı - youreads 1. avrupa insan hakları mahkemesi'nde isviçre konfederasyonu ile doğu perinçek arasında görülen davanın bugünkü kararına göre, eğer yanlış anlamadıysam, ermeni soykırımını hukuki anlamda reddetmek -ifade özgürlüğü bağlamında- suç teşkil edemezmiş.

  karar metninin türkçe çevirisi

  bundan sonra, ülkelerin kafasına göre, ermeni soykırımının kabulu ya da reddi ile ilgili cezai yaptırımları olan yasalar oluşturamayacağı anlamına geliyor herhalde. bilemedim.
 2. türklerin soykırım olmadığı (*:1 milyon kişinin öldüğünü kabul ederler ) yönündeki iddiası şunlara dayanır;

  - soykırım suç olarak 1950lerde tanımlanmıştır. ondan önce işlenen suçlarda o zamanki yasada öyle bir suç olmadığı için suç kabul edilmez. (*:ancak bu durumda holokost'a da soykırım demememiz gerekir.)
  - osmanlı ruslar ile savaştadır ve ermeniler ruslardan taraf olmuştur ve isyan etmiştir. o yüzden bu aslında bir meşru müdafaadır.
  - osmanlı doğudaki ermenilere göç politikası uyguladı ki o zamanlar birçok devletin uyguladığı bir yöntemdir. bu sırada suriyeye göç ettirilen ermeniler hastalıklardan, bakımsızlıktan vs nedenleriyle öldü. yani olay soykırım değil talihsizliklerdir.

  soykırım iddialarının nedenleri ise şunlardır;

  - soykırımın katliamdan farkı bir popülasyonu ortadan kaldırmaya yönelik olmasıdır. osmanlının eylemleri sadece ruslara yardım ettiği için tehdit olanları değil doğudaki bütün ermenileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. (ölen ermeni sayısı 1-1,5 milyon iken rusyaya destek veren sayısı birkaç bin. )
  - doğrudan öldürmek olmasa dahi bir grubu yaşayamayacak kadar zor şartlar altında bırakmak da soykırımdır. kadınlar ve çocuklar da dahil göç sırasında ermenilerin öleceği bilinerek göçe zorlanmıştır. kişileri çöle aç ve susuz bırakıp ölümünden sorumluluk kabul etmemek akıl dışı olacaktır.
  -olay yerinde bulunan tarafsız olan (ne türk ne de ermenilerle alakası olmayan) gazetecilerin raporları. örnek : http://www.armenian-genocide.org/us-7-16-15-text.html
 3. bakalım ilber ortaylı ne demiş? bir de şu yazı var.

  çok açık olayım şu an kimsenin yarasını sarmak için kendi düşük standartlarımdan taviz vermeye niyetim yok. ırkçılığımdan ya da soykırım var-yok diye düşündüğümden de değil, rahatımı düşünüyorum.

  bana kalsa devletleri komple bırakalım ya da birleştirelim, ama buna türkiye'yi bozmakla başlarsak bu topraklarda bize kan ağlatırlar haberiniz olsun. hayalperestliğin gereği yok.