1. (bkz: the state Hermitage Museum)

  Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde yer alan dünyanın en eski ve en büyük sanat ve kültür müzelerinden biridir. görkemli bir mimariye sahiptir.

  müze, 18. yüzyıl'ın ortalarında Çariçe II. Katerina emriyle yaptırılmıştır. halk tarafından üretilen sanat eserlerinin, halkın kendisi gibi çarlığa ait olduğu iddiasıyla rusya'nın 200 yılı aşkın sanat tarihinin her bir dönemine ait 3 milyondan fazla sanat eseri binada toplanır. ancak 19. yüzyılın ortalarında kamuya açılmıştır. Müze, dünyada en geniş tablo koleksiyonunu barındırması sebebiyle Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alır.

  aleksandr sokurov'un, ermitaj müzesi'nde çekilen russkiy kovcheg adlı filmi sanal tur niteliğindedir.

  resmi web sitesi
  google art project sayfası
  wikipedia sayfası

  @ermish uyardı:
  daha önceki "en eski müzesidir." yerine "en eski ve en büyük sanat ve kültür müzelerinden biridir." tanımını kullanmak daha doğru olacaktır. düzeltildi. yola getirildi. çok güzel oldu. teşekkür ederiz.
 2. iki kez ziyaret etme şansı bulduğum, hakkında yazılan dünyanın en çok eser barındıran müzelerinin başında yer aldığı bilgisi doğru olsa da, dünyanın en eski müzesi olduğu bilgisi ne yazık ki yanlış olan müzedir.

  "müze" kelimesi ilk olarak 16. yüzyılda medici ailesi'nin koleksiyonlarını sergiledikleri bir ortamda kullanılmıştır. sonrasında da aynı yüzyıl içerisinde sanat eserlerini ve koleksiyonları korumak amacıyla peşi sıra kurulmuşlardır. ermitaj müzesi ise 18. yüzyılın ortalarında kurulmuştur.

  matisse'in dans isimli tablosuna ev sahipliği yapar. son ziyaretimde ne yazık ki o kısım bakımdaydı ve bu nedenle görememiştim. bunun yanı sıra içinde saatlerinizi geçirebileceğiniz, rembrandt eserleriyle dolu bir galerisi vardır.