ernesto che guevara

Kimdir?

ernesto "che" guevara, kısaca che guevara ya da el che...

tıp eğitimi alırken latin amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak marksizm’i incelemeye başladı ve başkan jacobo arbenz guzman'ın önderliğinde guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

bir süre sonra 1959 yılında küba’da yönetimi ele geçiren fidel castro’nun askerî nitelikli 26 temmuz hareketi’nin bir üyesi oldu. yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında küba’dan ayrıldı. ilk olarak kongo-kinşasa’ya (sonraları kongo demokratik cumhuriyeti) daha sonra da cia ve amerikan ordusu özel harekât birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı bolivya’ya gitti. guevara 9 ekim 1967’de vallegrande yakınlarındaki la higuera’da bolivya ordusu’nun elinde iken öldürüldü. son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

ölümünden sonra guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. guevara’nın alberto korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.


 1. ismini duyduğum an hasta siempre'nin bildiğim tek kısmı olan "comandante che guevara" dizesini mırıldanmaya başladığım devrimci. Bir de çiguera var fakat konumuz bu değil.
 2. öğrenci evlerinin vazgeçilmez şahsiyeti.

  istisnasız söyleyebilirim ki her öğrenci evinde (üniversite öğrencisi) mutlaka posteri bulunur.

  aksini iddia eden varsa -ki ispatlayamaz- buyursun ispatlasın :)

  [aslına bakarsan iddiayı ortaya ben attım. benim kanıtlamam gerek. çaktırma]
 3. dünyayı güzelleştirmeye çalışanlardan en devrimlisi...

  bugün (14 haziran 1928) doğum günü, iyiki doğdun, iyiki geçtin bu dünyadan.
 4. karizmanın vücut bulmuş hali.boşuna uğraşmayın burdan amarikancılara pay çıkmaz.
 5. devrimden sonra küba merkez bankasının başına getirilmiş devrimci. ve sık sık parayı kınadığı ve yürürlükten kaldırılmasını desteklediği için bu görüşünü desteklemek adına küba paralarını takma adı olan “che” ile imzalamıştır. paraların üzerine şeker kamışı toplayan bir köylünün resmini bastırmıştır. her alanda devrimci hareketlerini sergilemiş insan.

  http://cdn.listelist.com/listeliststatic/2014/06/Che.png

  o paralara gitti gidiyor üzerinden ulaşabilirsiniz. uygun fiyata satılıyor hatıra olarak almak isteyen olursa.
  http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/kuba-1960-10-pesos-che-imzali-a-1109-157688654?gclid=CICHp__X3cUCFcXLtAodhzUA-g&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0
 6. "siz bana din ile refaha ulaşmış bir toplum gösterin. ben de size devrim ile geri kalmış toplum göstereyim.”

  "düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir."

  "aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. onların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar."

  "en önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir."

  " ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme."

  " kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir. "

  " gerçekçi ol, imkânsızı iste"
 7. çocukluğumun güzel kahramanı, zamanın en yakışıklı gerillası, güzel kalpli doktoru. iyi ki doğdun comandante!
 8. katledilmesinin üzerinden 50 yıl geçmiş. onun adı bugün hala hafızalardan silinmemişken, onu katledenlerin akıbetlerini bilmekte yarar var. cia destekli o operasyonda tetiği çekmekle görevlendirilen çavuş mario teran sonraki yıllarını korku içinde, tanık koruma programında geçirir. adı sanı bilinmez. 2007 yılına dek. teran'ın oğlu 2007 yılında yazdığı bir mektubu Bolivya’nın El Debergazetesine gönderene kadar: mektupta ilerleyen yaşıyla birlikte katarakt olan gözlerine yapılan ameliyat için Kübalı doktorlara teşekkür edilmektedir.

  Teran, Küba ve Venezüella hükümetlerinin ortak yürüttüğü, uluslararası bir halk sağlığı kampanyası kapsamında ücretsiz tedavi edilmiştir . Finansmanının büyük bir kısmını Venezüella’nın sağladığı, emek gücünün tamamını ise Kübalı doktorların oluşturduğu bu operasyon, Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde, kapitalizmin ezdiği yoksul insanlara 2004’ten beri ücretsiz sağlık hizmeti vermektedir. Kübalı doktorlar che'nin kurduğu hayalin peşinde teran'a bile "gökyüzünün mavisine, ağaçların yeşiline" bakabilme imkanını verir. sorarım, kimdir asıl ölen?

  kaynak
  mesut
 9. tam adı rütbesi ve lakabıyla ernesto rafael ''el fuser'' comandante guevara de la serna olan arjantinli devrimci.