eskişehir - youreads

 1. porsuk çayı kenarında oturup kitap okuması keyifli olan şehir
  öğrenci şehri olmasından mütevellit kahvaltı acayip ucuz olan, diye de eklemek istedim
  bir de apart otellere itibar etmeyin, ne idüğü belirsiz yerler çıkıyorlar
 2. canım yarı memleketim.
  12-13 yılda şehrin ne kadar değiştiğini, geliştiğini güzelleştiğini bilmeyen yoktur. bundandır ki büyükerşen hocayı sevmeyen kimse bulamazsınız şehirde.
  herkes herkese saygılıdır, birinin bir diğerine görünüşünden ötürü bile yargılarcasına baktığına denk gelmedim daha.
  büyükşehir olmasına büyükşehirdir ama samimidir, mahalle sıcaklığını bulursunuz.
  ayazı meşhurdur, ağustosun ortasında akşamları hırkayla gezmek normaldir orada.
  gün içerisinde çarşıya çıkınca akşam maç olduğunu hemen anlarsınız, herkes formalıdır çünkü. maç varken ola ki çarşıda gezerseniz bir yerde mahsur kalabilirsiniz, şehrin yarısı fanatiktir.
  duyarlıdırlar, birinin yaptığı yanlış bir şey görürlerse uyarırlar.
  bahar geldiğinde porsuk kenarında, parklarda, bahçelerdedir herkes. şehrin her bir köşesine estetik anlayış hakimdir, çarşıda her köşe başında irili ufaklı pek çok heykel bulunmaktadır. denizi olmayan şehrin bir plajı dahi vardır.
  ulaşımı çok kolaydır, zaten baştan başa yarım saatte gidebileceğiniz şehirde bir de tramvay vardır. yaşayanların büyük bir bölümü bisiklet kullanır zaten, şehir dümdüzdür zira.
  bir anadolu şehrine göre özellikle kültür va sanat etkinliklerinin fazlaca düzenlendiğini, çoğu turnenin başlıca duraklarından biri olduğunu görebilirsiniz.
  gidenin çibörek yemeden dönmediği yerde siz de yolunuz düşerse bir deneyin derim. bir de pinoda hamburger yiyin, hamburgerin türkiyeye ilk geliş yıllarına dayanır tarihi.
  balmumu müzesini, tarihi odunpazarı evlerini gezin.
  hamamyolundan geçip şehrin ruhunu hissedin, adalara gidip dinamizmini görün.
 3. bu şehrin en çok nesini seviyorsun diye sorarlarsa her zaman insanını derim. gittiğim herhangi bir şehirde bu kadar sıcak ve samimi bir insan kitlesiyle karşılaşmadım. yolda, sokakta, tramvayda, barda, bir etkinlikte her yerde insanlar birbirine değerli ve saygılı davranıyor. ve sürekli etkileşim halindeler.

  dün kızılay’ın 8 mart amaçlı düzenlediği bir etkinlik için oradaydım. kızılay’a dahil olmasam da gönüllü olarak gittik. dans ettik, insanlara bir şeyler ikram ettik. arkadaşım hatta “yahu bir şehirde herkes mi güler, herkes mi çok mutlu olur?” dedi ve haksız sayılmaz. yaşam enerjisi yüksek bu şehrin insanının. keza biz dans etmeye başladığımızda çevrelediğimiz kadınlar da bize katıldı. bilmeseler de yüzlerindeki mutluluk ve şaşkınlıkla eğlendiler. yaşlısı da katıldı, genci de. ayıplamadan, yadırgamadan, bütün olarak. işte öyle güzelsin eskişehir.
 4. öğrencilik için çoğu konuda eşsiz bir yer, öncelikle yeme içme diğer büyükşehirlere göre ucuz, ev ararken öğrenciye ev vermiyoruz muhabbeti yapılmaz, belediye başkanından tut tekelci abiye kadar herkes tarafından öğrenci sevilir sayılır çünkü şehrin büyük bi bölümü geçimini öğrenciler sayesinde sağlar. trafik derdiniz olmaz gezmek için bile şehri baştan sona yürüyebilirsiniz. sokaklar temizdir insanlar sizi bakışlarıyla veya söyleyecekleri sözlerle rahatsız etmez istediğiniz gibi giyinip özgürce yaşayabilirsiniz. barlar sokağı bira ve parfüm kokar ışıl ışıldır. şehirde jet üssü olduğundan gün içindeki defalarca duyacağınız uçak sesine ayrıca yoldaki çekik gözlü daima gülümseyen şehrin yerlisi diyebileceğimiz tatarlara alışın.

  söylencek onca şey var ki benim dört senem geçti tatillerde bile özlüyordum eskişehir'i. şimdi ise konusu her açıldığında heyecandıran gittiğimde ise duygulandıran şehirdir eskişehir.
  bum
 5. gece 2 de disari cikip nasil bir sehir oldugunu anlayabilirsiniz. araba ve motor sovlarida gorebilirsiniz ayrica.
  basortulu 2 kadini bira olan masada gorebileceginiz kadar genis bir sehir diye tanimlayabilirim sanirim.
  konusma, daha dun gordum.
 6. türkiye'nin en dinamik şehirlerinden olsa gerek elbette bunun en büyük etkeni öğrenciler. iki üniversite barındırması nedeniyle yerli halktan fazla öğrenci var şehirde. bir de şöyle bir sıkıntısı var; gelen gitmiyor. tramvay geldiğinden beri otobüslerde çok rahat yolculuk yapılabiliyor ancak tramvay gece gündüz dolu. saat 12'de bile tıklım tıklım.

  bunlar dışında trafik sorunu bir istanbul olmasa da oldukça fazladır. yolların o kadar geniş olmamasına karşın en az öğrenciler kadar araba var trafikte. şehir içinde trafik son dönemlerde çekilmez vaziyette.

  olumsuzluklarının yanında türkiye'nin hiçbir kentine değişmeyeceğim memleketim. yılmaz hoca sayesinde bugünlere gelmiştir. sanatsal faaliyetleri olsun, muhtemelen türkiye'deki en bilinçli ve duyarlı halkı olsun eskişehir bambaşkadır. biraz soğuk gelebilir insanları size ancak özlerinde sıcakkanlıdır hepsi. gelişmekte olan, çok daha ilerilere geleceğine de inandığım kentimizdir.

  ayrıca 2013 türk dünyası kültür başkentidir.
 7. bir kutuya pet şişe atarak kediye, köpeğe yem verebildiğiniz bunları atmadan kolunuzu içine direkt daldırarak daha çok yem verebileceğiniz kutular var, ilk gördüğümde heyecanlanıp 1 litrelik suyu saniyede bitirip içine atmamla şaşırmamı sağlayan olay halbuki istanbulda pet şişelerini denize falan atıyoruz
 8. sanırım burda ömür boyu yaşayabilirim.. bırakmak ne de zor geldi
 9. en çok merak ettiğim şehir. hep gitmek istediğim ancak bir türlü gidemediğim şehir. ey orada yaşayan arkadaşlar mayıs ayı o şehri ziyaret için ideal midir?
 10. istanbul'dan kaçmak için ideal şehirlerde. iki üç günde gezilebilecek her yerini gezebilirsiniz. mobil iett benzeri bir mobil uygulaması olsa tadından yenmezdi. bir diğer sorun da gezilebilecek bir çok yer saat on'da açılıp 5, 5 buçuk gibi kapanıyor yahu, iyi planlamak lazım.