• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.85)
eşkıya - yavuz turgul
35 yıl önce cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. biri dışında; baran...baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. geçmişin izlerini sürmeye başlayan eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. bu arkadaş eşkıya baran'in çocukluk aşkını, keje’yi satın alarak istanbul’a kaçmıştır. eşkıya ne istanbul’u ne de arkadaşının adresini bilmemektedir. tren'de, tarlabaşı'nın arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan cumali adlı genç bir adamla tanışır. onla birlikte istanbul'a gider ve kendisinin derdinin yanında bir de cumali'nin derdiyle uğraşmaya başlar. istanbul ve bu karanlık sokaklar adım adım sevdiği kadın keje ye yaklaştırır eşkıya'yı....


 1. "beni hapiste vurdular keje, ölmedim. hastalandım. bir ciğerimi orda bıraktım gene ölmedim. çok dövdüler beni, kan kustum ama ölmedim, yaşadım. seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. şimdi bana dediler ki, kimse sesini duyamıyormuş. susmuşsun. benimle de konusmayacak mısın keje? sesini duyamayacak mıyım?.."
 2. filmde kullanılan fırat ağıtı ne istenmiş ise onu fazlası ile gerçekleştirmiştir. gerçekten de filmin müzikleri; atmosferi ve oyunculukları bir adım üste taşımıştır. ayrıca burada olmasını önemsediğim bir kesiti aşağıda paylaşıyorum:

  berfo: demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun ha? iyi, peki öyle olsun. peki şimdi ben sana şöyle desem; ben bunları yaptım, çünkü aşıktım ben, yani vurulmuştum, ölüyordum aşkımdan. bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha? ihanet mi? aşkım için yaptım ulan! ahlaksızlık mı? evet yaptım. ben en yakın arkadaşımı seni, jandarmaya ihbar etmiş adamım. sen yapabilir miydin benim yaptığımı? ha? en sevgili arkadaşına ihanet edebilir miydin? onu jandarmaya ihbar edebilir miydin? arkadaşının altınlarını çalabilir miydin? o altınlarla arkadaşının sevdiği kadını anasından babasından satın alabilir miydin? arkadaşını ölüme gönderebilir miydin? ama ben yaptım. aşkım için ulan!... şimdi söyle bana; hangimizin aşkı keje'ye daha büyük ha? hangimizin? hangimiz keje için böyle büyük bir günaha girmeyi göze alabildik? ben bu aşk için cehennemde yanmaya hazırım. ya sen?
 3. müzikler erkan oğur ve aşkın arsunan'a aittir. filmin müziklerinde özellikle fırat ağıtıyla erkan oğur'un sesi birleşince ortaya muhteşem bir iş çıkmıştır.
  mavi
 4. uzun yıllardır devam eden şener şen-yavuz turgul işbirliğinin güzel örneklerinden biridir. etkileyici hikaye ve oyuncu performanslarının yanı sıra türk sinema tarihi açısından da filmin önemi bulunmaktadır. vizyon döneminde film 2.5 milyonu aşan izleyici sayısına ulaşmıştır. seksenli yıllardan itibaren azalan sinema seyircisinin yeniden salonlara dönmesi açısından film olumlu yönde kırılma noktasını oluşturmuştur.
 5. türk sinema tarihinin en iyilerini listeleyen birçok listenin vazgeçilmez bir numarası eşkıya, gerçekten türk sinema tarihinin en iyi filmi midir bilmiyorum ama sinema tarihinde hatırı sayılır öneme sahip, dokunaklı bir filmdir, su götürmez. arabesk mi arabesktir, seyircisinin doğrudan duygularına oynar. hal böyleyken bilmem kaç hafta sinema salonlarını doldurup doldurup taşırması da şaşırtıcı değil.

  şener şen yine şener şen, erkan oğur gene erkan uğur, yavuz turgul da yapmış yapacağını. fakat uğur yücel'i pek övemeyeceğim. ee izlemek lazım tabii, izlenmezse olmaz. trailer
 6. türk sinemasının 90'ların başındaki ataletten çıkaran yapımlardan.

  !---- spoiler ----!

  finalde baran, çatıda bir polisle karşı karşıya geldiğinde aklına dağda önüne çıkan kurt gelir. neden o replikteki çakal, ayı, domuz değil de kurttur? yoksa repliği böyle yazarak, emniyet teşkilatından gelecek "bize hayvan dediler" türü tepkilerin önünü almak için mi yavuz turgul kurt yazmıştır (emniyetteki ülkücü yapılanma malûm, yani bozkurtlar)? tahminimce öyle...

  !---- spoiler ----!