1. ethem sarısülük (1986 - 14 haziran 2013), 2013 taksim gezi parkı protestoları sebebiyle ankara, kızılay'da bulunan güvenpark'taki eylemcilerden biridir. 1 haziran'da ankara'daki gezi parkı eylemi sırasında bir polis tarafından başından vurularak ağır yaralanan sarısülük, 14 gün yoğun bakımda kaldı. 12 haziran tarihinde beyin ölümü gerçekleşen ethem sarısülük, 14 haziran 2013 tarihinde saat 15.15'te ankara numune hastanesi'nde yaşamını yitirdi. otopside mermi çekirdeğinin beynin içinde olduğu rapor edilmiştir.

  16 haziran 2013'te 12:30'da kızılay'da sarısülük'ün cenazesi için toplanan kalabalığa polis engeli geldi. polis, anma töreni için cenaze yetkililerinin kızılay'da toplanmasına izin vermedi. tören yapılmak üzere kızılay'a götürüldügü sırada polis ve jandarma ekipleri batıkent kavşağında yolu kapattı. sarısülük için kızılay'da planlanan törene katılmak için toplanan insanlar, sarısülük'ün vurulduğu yere karanfil bıraktı. polis, anma yapmak isteyen insanlara müdahalede bulundu. kalabalığa tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. onlarca kişinin yaralandığı olay esnasında iki kişi biber gazı kapsülünün başlarına isabet etmesiyle yaralandı. olaylar sırasında 100’ü aşkın kişi de gözaltına alındı.

  3 eylül 2014'te katil zanlısı polis memuru ahmet şahbaz'ın 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına, bu cezanın 1 yılı denetimli serbestlik olduğundan şahsın 4 yıl 2 ay cezaevinde kalmasına karar verilmiştir. ancak 8 aralık 2014'te yargıtay cumhuriyet başsavcılığı, sanık polis şahbaz'ın, "karşısındaki grubu görüp, hedef gözeterek ateş ettiğinin" anlaşılması karşısında, hakkında "kasten adam öldürme" suçundan hüküm kurulması gerekirken, "olası kastla öldürmek" suçundan hüküm kurulmasının yasaya aykırı olduğunu belirterek kararın bozulmasını istemiştir. mahkeme süreci de cenazesinde yaşananlara benzer görüntüler yaşattı. ailesi, arkadaşları, yoldaşları sürekli saldırıya maruz kaldı, gazlandı, coplandı, gözaltına alındı. katil polis ancak bir kez mahkemeye getirilebildi. ethem'in ailesi hakkında davalar açıldı.

  ethem sarısülük'ün adı, oturduğu batıkent semtinde bir parka verildi.
 2. Dağ gibi bir delikanlının, Ethem’in alnına saplanan kurşunu, vurulup düştüğü anı, katillerini, vurulup düştüğü yere katillerine teşekkür pankartı astıranları…

  unutma, ne olursa olsun unutma!
  mutlu
 3. ethem sarısülük davası "güvenlik" gerekçesiyle aksaray'a kaçırıldıktan sonra, karara eklenen ek bir madde ile katil polis ahmet şahbaz tahliye edildi. çocukların takır takır öldürüldüğü bu ülkede, katiller serbest bırakılıyor. çıldırtmak istiyorlar. aklımıza mukayyet olalım dostlar.
 4. ethem sarısülük belgeseli "haziran yangını (gürkan hacır)" 12 haziran'da vizyona giriyor haziran yangını
 5. ethem'in vurulduğu yere dün itibariyle ankara büyükşehir belediyesi bir konteyner büfe dikmişti. tepkiler ve eylem çağrıları nedeniyle yaklaşık bir saat önce belediye ekiplerinin büfeyi kaldırdıklarına bizzat şahitlik ettim. insanların acılarına karşı nasıl da vicdansız ve saygısızlar.
  melih gökçek o büfe kalkacak demiştik. o büfe kalktı.
 6. ankara 6. ağır ceza mahkemesi, yargıtay’ın bozma kararından sonra yapacağı yargılama için yeni duruşma tarihi belirledi. mahkeme, yargıtay’ın bozma kararından sonra davanın ilk duruşmasının 7 eylül’de yapılmasına karar verdi.

  duruşma tarihine az bir zaman kala ankara valiliği, davaya bakan mahkemeye ilginç bir başvuruda bulundu. valilik mahkemeye gönderdiği yazıda, “tutuklu olarak yargılanmakta olan sanık ahmet şahbaz duruşma sırasında bazı marjinal gruplar tarafından şiddet uygulanabileceği adliye çevresinde yasa dışı gösteriler yapılabileceği, adliye binasına ve güvenlik kuvvetlerine karşı saldırıda bulunulabileceği, mahkeme heyetinin baskı altına alınabileceği, sanığın cezaevinde ve adliyede, cezaevinden adliyeye getirilip götürülmesi sırasında kargaşa çıkarılabileceği, saldırıya uğramasının, kaçırılmaya ve öldürülmeye çalışılmasının muhtemel olduğu, alınan güvenlik tedbirlerine rağmen öngörülemeyen ve kamu güvenliğini ciddi olarak ihlal edebilecek infial yaratabilecek müessif olaylar çıkabilir” uyarısında bulunuldu. mahkeme de adalet bakanlığı’na başvurarak duruşmanın ankara dışında başka bir yerde yapılmasını istedi.

  sarısülük ailesinin avukatlarından murat yılmaz adalet bakanlığı’na başvurarak, mahkemenin, davanın başka bir yere alınması talebinin reddedilmesini istedi. avukat yılmaz, davaya bakan heyetin adli tatil nedeniyle izinli olduğu, asıl heyetin yerine çıkan geçici heyetin bakanlığa başvuru yaptığına dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

  “öncelikle hemen belirtmek isteriz ki, ankara’da güvenlik sorunu yok. çünkü, birçok ildeki davalar (ankara adliyesi'nde toplam 7 dava var) güvenlik gerekçesiyle güvenli olduğu gerekçesiyle ankara iline nakledilmiştir. güvenli diye dava gönderilen ankara’dan güvenlik sorunu var diye bir başka davanın naklini istemek komedidir. ankara valiliği başkent olan bir şehirde bir duruşmanın güvenliği sağlanamıyorsa derhal istifa etmelidir.”
 7. bir egonun varlığını sürdürmek için aldığı canlardan, yok ettiği onlarca hayattan sadece birisi ethem; olanları sindiremiyorum.
 8. "bugün ankara'da bir genci vuracak polis.
  sonra çektim sıktım üç tane diyecek ve serbest kalacak.
  bugün ethem'i vuracaklar"

  yazmış bugün kardeşi onun için, "unutmayın" diye de eklemiş, ne mümkün...
  mesut