europa universalis iv - youreads 1. bu çarşamba jahreinin de oynadığı tutorialını inatla oynamadığım bu nedenle de hiçbirşey anlamadığım grand strateji oyunudur.multiplayer communitysi çok tatlıdır eğer yeni başladığını söylersen oyunda sana elleşmezler ve yardımcı olmaya çalışırlar (hep menfaat ilişkisi ama bunlar)
 2. isveçli paradox interactive'den çıkan ve şu anda dünyadaki sayılı adam akıllı strateji oyunlarından biri olan oyun. hileyle oynandığında zevki sıfıra inen bir yapısı olduğu için adam akıllı öğrenip oynamalısınız. ayrıca her eklenti paketiyle oyuna ayrı detaylar geldiği için hepsine sahip olmanız da oldukça iyi olur. oyunda yapabileceğiniz birkaç şeyi söyleyeyim;

  - bir türk klasiği olarak 1444'de osmanlı olarak oyuna dalmak. 1453 yılına kadar anadolu'da siyasi birliği sağlamış ve bizans ile arnavutluk'u ortadan kaldırmışsanız artık her türlü fanteziyi uygulayabilecek durumdasınız. ister "kebab rules world" der her fırsatta önünüze gelen devleti yutar, ister "avrupa'yı rahat bırakalım" der ve doğuya doğru genişleyerek yeni bir makedonya imparatorluğu kurarsınız. isterseniz aşırıya kaçıp sibirya'ya kadar genişleyerek türk birliğini de sağlayabilirsiniz.

  ancak bu tür fantezilere pek girmeden oynadığım 10-15 kadar osmanlı oyununda estetik sınırlar oluşturarak oynarım. bu durumda yaptığım en güzel devlet 1767'de devrimle cumhuriyet olan imparatorluk

  -avusturya olarak oyuna başlayarak kutsal roma cermen imparatorluğu içindeki rakiplerinizi ortadan kaldırıp elektörleri kendinize bağlayarak protestanlık yayılmadan önce birleşik bir hre kurabilirsiniz ki bunu hiç yapmadım. benim daha değişik fantezilerim vardı

  -moskova knezliği olarak oyuna başlayıp diğer slav devletlerini kendinize bağlayarak ve doğunuzdaki göçebe türk devletlerini susturarak büyük bir çarlık kurabilirsiniz. bunu yapmak oldukça hoştur çünkü genişleyebileceğiniz ve estetik sınırlar oluşturabileceğiniz çoğu alan vardır. aman ha sibirya'yı kolonize etmeyi ve istanbul'u tsargrad yapmayı unutmayın.

  -oyunu yeterince öğrenince bizans olup "remove kebab" yapabilirsiniz.

  -fransa ile alman devletleri dağıtıp erken bir napolyon dönemi yaşatabilirsiniz.

  -oyundaki kendi devletinizi yaratma sistemi ve rastgele devlet seçeneği ile böyle sürrealist görüntüler ortaya koyabilirsiniz

  benden bu kadar, sizlere iyi eğlenceler saygıdeğer krallar.
 3. hayatımda oynadığım en iyi strateji oyunundanda öte en iyi oyun diyebileceğim , strateji oyunlarının günümüzdeki babası paradox interactive'den çıkma şaheser.
  oyunu anlamak , mekaniklerini çözebilmek ve tam anlamıyla oynayabilmek için çok uğraşmanız gereken ama bunların hepsini yapabildiğiniz takdirde aldığınız zevk buna değecek olan nadir oyunlardan biridir.
  uzun soluklu yapısıyla , tarihsel detaylarıyla , oynanabilirliğiyle , diplomasisi ve çoğu zaman tahmin edilemez olaylarıyla vur kır parçala dünyayı ele geçir oyunu değil bir devlet yönetimi oyunudur.
  1444'te başlayıp o anda dünya üzerinde olan bütün devletlerle oynayabilirsiniz ama şöyle bir şey var ki isterseniz aynı devletle defalarca oynayın oyun çok dinamik olduğu için her oyununuzdan ayrı bir zevk alırsınız.
  şuanda steamde oyunun dlcsiz hali 59 lira ama dlclerle birlikte 140 liraya kadar çıkıyor o yüzden açıkçası beni baya korkutuyor bu fiyat.oyunun orjinaline sahip olamadığım ve böylesine güzel bir işi illegal yollardan edindiğim için kendimi kötü hissediyorum. bu yüzden bir süredir oynamıyorum. tek çare indirimleri beklemek olacak gibi.
  ayrıca koca ortaçağ tarihini kişileri , ayrı ayrı devlet tarihleri kısacası herşeyiyle beraber bu oyundan öğrendim. birazda tarihe meraklıysanız oyunu kapatıp internetten o zamanki tarihi okur halde bulabilirsiniz kendinizi.
  sevgili youserlarla multiplayer oyun oynamak çok zevkli olabilirdi fakat orjinalini alana kadar bu zevkten mahrum kalıcam fakat oyun tavsiyelerine açığım yani "şu devletle başla şöyle şöyle yapabilirsin" gibi.
  ayrıca bu oyunu "öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler"ede ekleyebilirim.tarihi , olayları ve dünyanın işleyişiyle ilgili çok önemli çıkarımlar yapıp şu anki kaosu daha iyi yorumlayabilmenizi sağlıyor.
 4. ulgan
 5. bütün öğrencilere bunun gibi tarih simülasyonlarını oynatmamız gerek. devletlerin tarih boyunca izlediği politikaları, çatışmaları anlamamıza yardımcı oluyor. tarihe ilgili insanların kesinlikle oynamasını tavsiye ederim.