1. evlenmek için yüzük bekleyen ve karatına-fiyatına çok dikkat eden ve evlilik teklifi yüzüksüz olmaz görüşünü savunan kızlarımıza bakınca düşünüyorum da; tek taş yüzük modern zaman başlık parası biraz da.
 2. alyansın anlamına gölge düşüren geleneğimsi. alyans, ta milattan önce 3 binlerde mısır civarında dairenin başlangıç ve bitiş noktası olmamasına istinaden üretilmiş. taşlı yüzüklerin maalesef başlangıç ve bitişi var ve o da pırlantaya tekabül ediyor. normal sade alyans kullanalım ki anlamını yitirmesin gelenekler. tabi önce sevmek bulmak gerek yoksa başı sonu olmayan bir yalnızlık anlamına da gelebilir.
  abi
 3. bana kalırsa topluma "hadi bunu da al, bak bu olmazsa olmaz, bu olmadan evlilik teklifi mi olur" diyerek satın alınması gerekliliği empoze edilmiş bir aksesuar. o zaman her şeyi öyle düşünelim hebele hübele diyecek olanlar vardır elbet. onlara her şey dediğimiz şeyler şu tek taş yüzük kadar gereksiz mi onu da bi düşünün derim. tamamen işlevsiz ve bir o kadar da pahalı. e napalım bize de tüketim toplumu olmanın hakkını vermek düşer vesselam...

  (bkz: ya birisi metafetişizm demişti o bu mu oluyo)
 4. bunu savunanın kültür tartışmaya, sanat eleştirmeye, ne bilryim birilerine troll demeye falan hakkı yoktur. açık açık maldır. gerizekalıdır.

  edit: pardon. ya da yahudi kuyumcudur.
 5. umrumda olmayandır. bana tek taş yüzük alacağına, o paranın üzerine biraz daha koyup birlikte dünya turuna çıkmayı bin kere tercih ederim.
 6. İlk kavrama ikincisinden daha çok değer (!) verilerek hazırlanılması gerektiğini düşündüğüm, aile kurulumunun kitapçığı olsa başlangıç başlığında anlatılacak aşamalar.
  Tamam şöyle organizasyon yapılsın demiyorum da, birlikte izlemeye gidilen program, konser vb. şeyde sahneye çıkılıp teklif edilmesi bana medeni cesaretten ziyade kolaycılık ve düşüncesizlik gibi geliyor. Güzel bir yerde, başbaşayken, kişiye özel cümlelerle teklif etmek çok zor olmamalı.
  Yüzük konusunda da, kimileri gösteriş istese de bence boyu değil işlevi önemli.
  Ama tabi teklif organizasyonu yapacağım, yüzük alacağım diye de sevdiceği çok bekletip şu hale getirmeyin.
 7. aslında resmi, minimum, olmazsa olmaz, bak bu kadara da evlenilebilir ücretinin 150-200 ₺ olduğu evliliği, yeni kurulan hayata borç içinde başlama konusunda müthiş hevesli insanların sayısız ekstra harcamalar ile süsleyip on binlerce lira maliyete tekabül ettirmesiyle oluşan harcamaların sadece küçük bir kısmı ve bunun seremonisi.
 8. ikisini bir arada gören hatun sayısı azdır. genel olarak evlenen çiftlere baktığımız zaman ortada tekliften dahi bahsedilmez. niyet olarak belirtilmiş ve aynı yola baş konulmuştur, aynı yastıkta uyumak adına.

  ikinci olan kısım da bugün piyasanın hızla değişmesiyle birlikte çeşitlilik kazanmış, orta sınıfa da seslenir olmuştur. altın ve pırlanta ayrımı çıkmıştır tek taş yüzüklerde.

  evliliği bizim gibi amaç olarak gören toplumlar için fevkalade öneme sahip olduğu su götürmez bir gerçek evet ama hatun kişisi olarak ne derece ehemmiyet içeriyor ona bakalım.

  insan zamanla anlıyor ki sözlerin ağızdan bir melodi gibi kolayca aktığı günümüzde, davranışların da bir o kadar geriden geldiğini görmekteyiz. ya da zuhur edenleri de hep bir "desinler" edebiyatının parçası. kimse kendisi için olanı tercih etmiyor, elalem neder kafasından sıyrılamıyor. emin olun, saf bir istek ve niyetle sadece bir bakışa teslim edilen bir kublelik dilekler; değerli bir madenin ortaya döktüğü hayretten daha kalıcı ve değerli olacaktır. zaten bilincinde olan insan evladı da bunun aksini düşünemez. evlilik teklifi sonrası süreçte her odaya alınacak sırasıyla adet olmuş eşyalar, takılar, düğün yeri ve şaşalı görüntüler; gerçeğin çok ötesine düşerken iki kalbin çarpıntısının duyulmadığını bugün yıkılan yuvalardan görmek mümkün.
 9. klişe
 10. tek taş yüzük için ne kadar klişe şu bu desek de artık yerleşmiş ve teklif sonunda beklenmesi doğal bir şeydir. avrupa yakasında yaprak vardı işte çok duyarlı hede hödö hatırlıyor musunuz? işte pırlantaya karşı, bu madenlerde insanlar şöyle zor şartlarda çalışıyor böyle oluyor falan. en son kubilay evlenme teklifi ederken pırlanta değil zümrüt alıyor sonra yaprağın hayalkırıklığı. işte yaprak bile bekliyor yani o kadar oturmuş. yüzük aynı hep ama teklif şekli daha ilişkiye özel olsa çok hoş. sonuçta yüzük yüzüktür ama o teklif unutulmaz beyler o yüzden hödük olmayın yaratıcılığınızı kullanın. zaten sürece yaratıcılığınızı katabileceğiniz hepi topu 3-5 durum var geri kalanı hep klişe.