1. benim esim bana teklifi karsilikli evde pijamalarimizla oturmus aksam yemegi yerken ekmegin ortasini cikartip parmagima takarak yapmisti :) hayatimda duydugum gordugum en orjinal teklifti :)
  1,5 yildir evliyiz, evet tek tasim yok, hatta dugun de yapmadik :)
 2. evlenmek için yüzük bekleyen ve karatına-fiyatına çok dikkat eden ve evlilik teklifi yüzüksüz olmaz görüşünü savunan kızlarımıza bakınca düşünüyorum da; tek taş yüzük modern zaman başlık parası biraz da.
 3. ikisini bir arada gören hatun sayısı azdır. genel olarak evlenen çiftlere baktığımız zaman ortada tekliften dahi bahsedilmez. niyet olarak belirtilmiş ve aynı yola baş konulmuştur, aynı yastıkta uyumak adına.

  ikinci olan kısım da bugün piyasanın hızla değişmesiyle birlikte çeşitlilik kazanmış, orta sınıfa da seslenir olmuştur. altın ve pırlanta ayrımı çıkmıştır tek taş yüzüklerde.

  evliliği bizim gibi amaç olarak gören toplumlar için fevkalade öneme sahip olduğu su götürmez bir gerçek evet ama hatun kişisi olarak ne derece ehemmiyet içeriyor ona bakalım.

  insan zamanla anlıyor ki sözlerin ağızdan bir melodi gibi kolayca aktığı günümüzde, davranışların da bir o kadar geriden geldiğini görmekteyiz. ya da zuhur edenleri de hep bir "desinler" edebiyatının parçası. kimse kendisi için olanı tercih etmiyor, elalem neder kafasından sıyrılamıyor. emin olun, saf bir istek ve niyetle sadece bir bakışa teslim edilen bir kublelik dilekler; değerli bir madenin ortaya döktüğü hayretten daha kalıcı ve değerli olacaktır. zaten bilincinde olan insan evladı da bunun aksini düşünemez. evlilik teklifi sonrası süreçte her odaya alınacak sırasıyla adet olmuş eşyalar, takılar, düğün yeri ve şaşalı görüntüler; gerçeğin çok ötesine düşerken iki kalbin çarpıntısının duyulmadığını bugün yıkılan yuvalardan görmek mümkün.
 4. aslında resmi, minimum, olmazsa olmaz, bak bu kadara da evlenilebilir ücretinin 150-200 ₺ olduğu evliliği, yeni kurulan hayata borç içinde başlama konusunda müthiş hevesli insanların sayısız ekstra harcamalar ile süsleyip on binlerce lira maliyete tekabül ettirmesiyle oluşan harcamaların sadece küçük bir kısmı ve bunun seremonisi.