exif - youreads

 1. "exchangeable image file format" ("değişebilir görüntü dosyası biçimi") kısaltması olan bu terim, sayısal fotoğraf makineleriyle çektiğimiz görüntülere ait tüm teknik detayların kaydedildiği bir veri tanımlama şeklidir.
  bu wiki açıklamasından sonra gelelim exif nedir? "gerçek hayatta ne işimize yarayacak?" sorularının cevabına.

  bir fotoğrafın exif verilerinde;
  dosya formatı (jpeg, raw, tiff vb.)
  enstantane,
  diyafram açıklığı,
  pozlama değeri,
  beyaz dengesi,
  odak uzaklığı,
  fotoğraf boyutu,
  fotoğraf makinesi markası, modeli,
  lens bilgileri,
  odak noktası,
  odaklama tekniği (manuel-oto)
  fotoğrafın alındığı tarih ve saat (makinedeki bilgiler)
  konum (makinenin gps özelliği varsa)

  gibi, makinenin de desteğine bağlı olarak fotoğrafın teknik detaylarına ait tüm veriler bulunmaktadır.

  bu detaylardan şunları elde edebiliyoruz;

  bu fotoğraf hangi ışık koşullarında çekilmiş?
  elde mi, yoksa sabit bir konumdan mı çekilmiş (tripod, monopod vb.)
  objenin gerçek uzaklığı,
  odak noktası neresi,
  net alan derinliği,
  kullanılan ekipmanların teknik yeterliliği, sınırları,
  bu fotoğrafı çekmek için nasıl ve ne kadar emek harcanmış,
  ben, elimdeki imkânlarla bu fotoğrafı ne kadar çekebilirim?

  her fotoğraf bir hikâye anlatımıdır aslında. dolayısıyla, bir hikâyeyi anlatacağımız zaman nasıl ki hangi kelimeleri kullanacağımızı seçiyorsak fotoğraf çekerken de anlatmak istediğimiz şeyi doğru aktarabilmek için kelimelere (exif detaylarına) hakim olmamız gerekiyor.

  burada mesele, bir fotoğrafın exif detaylarına bakıp o fotoğrafın aynısını ya da benzerini çekip onu taklit etmek değildir. bu detaylara hakim olduğumuz zaman; hangi koşullarda fotoğraf çekersek hangi koşullarda sonuç alacağımızı az çok kavrayabiliriz.

  elbette ki fotoğraf sadece teknik detaylardan ibaret değildir. bunun kadrajı var, konusu var, hikâyesi var... var da var.
  ancak dediğim gibi, bir hikâye yazacaksak, öncelikle kelimelere hakim olmamız gerekir.
 2. gecmiste baska bir sozlukte yasadigim bir aniyi paylasayim;

  basligin birinde paylasilan fotografa exif cekip bilgilerine baktim ve sans eseri telefondan cekilen ve konum bilgisi acik olan fotograf ile paylasan kisi ile ilgili tum bilgileri gordum. kullandigi telefon markasindan ev adresine kadar. nickinden gercek adi da anlasiyordu ve ozelden adi ile selam yazip konusmaya basladim. once nerden taniyorsun falan detay verdikce meraklandi. birkac tane zarf attim sinirlendi ama yuttu yemi. ayni mahallede oturdugumuzu soyledim. adres bilgisi elimde oldugu icin google street viewden girip mahallesindeki dukkanlardan falan bahsettim. iyice inandi. kufurler falan basladi bi noktadan sonra "kimsin lan cesaretin varsa karsima cikarsin" falan. hemen evin caprazinda gordugum tostcunun adini verdim orda bekliyorum gel erkeksen dedim. cocuk yazik arkadas toplamis tostcuyu basmis vs. boyle birkac gun islettim cocugu. sonunda dedim "sana saka yaptim seni tanimiyorum bile" diye ama inanmadi "hakkimda bu kadar bilgiye nasil ulastim kivirma" dedi. exif'den bahsettim sok oldu cocuk paylastigi fotodan evini ifsa etmisti.

  kisaca siz siz olun sosyal medyada paylastiginiz seylere dikkat edin benim yaptigim masum bir sakaydi ama ufacik bir fotodan evinize kadar bulabilirler. dikkat edin.