1. yılın en değerlisi bir o kadar da hızlı geçeni.
 2. sıcak ve nemi böyle kuvvetli hissettikçe bir an önce gelmesini istediğim; yılın en sevdiğim ayı. gerek havası gerek rengarenk yanıyla eylül'ün yeri bende ayrı.
 3. antipatik bir ay.
 4. zaman ne çabuk geçiyor.. daha dün gibi o sıcakları hissettiğim günler; derken gelmiş de çatmış son'baharım... balık mevsimi geldi bir yandan; bir yandan bende özdeşleştirdiğim hali.

  üstelik sadece bu da değil. eskiden okulların açılmasının göstergesi olan bir aydı. alış veriş zamanı, arkadaşlarla buluşma, okula dönüş...
 5. o kadar şiir yazmaya çalışmış olmama rağmen, aklımda kalan tek yazmaya çalıştığım şiirime sebep olan aydır. doğduğum ve umarım bitişimin de içinde olacağı aydır.

  neden sevdiğini söyleyebilen
  nedeni seviyordur seni değil
  mesela eylül'ü severim ben
  nedenini değil
 6. sevemediğim ay; "son"u değil, "bahar"ı sevdiğimdendir belki, yerlere dolan kahverengi yapraklar yerine, dalındaki rengarenk çiçeklerle kendimi iyi hissettiğimdendir. hazan, güz, sonbahar hep hüznü çağrıştırıyor bana, üzmeden geçer inşallah.
 7. şarkıcı alpay'ın hakkında 18 yıl arayla 2 şarkı yazdığı ay, miladi takvimde sıra numarası 9.

  şarkılar:

  eylülde gel
  eylülde gel demiştim

  rivayet odur ki; alpay, ankara üniversitesi hukuk fakültesinde hocalık yaparken bir öğrencisine abayı yakar. ancak kız hocasına yüz vermez ya da başka bi'şeyler olur, ancak kavuşamazlar... dönem biter, kız memleketine gider. alpay, sevdiğinin eylül ayında, yeni eğitim öğretim döneminde dönmesini beklemektedir... ancak kız dönmez... akibeti nedir bilmiyorum ancak alpay o kızı bir daha göremez... ve uğruna ilk şarkıyı yapar...

  18 yıl sonra bir şekilde o hanım kızımız alpay efendinin karşısına çıkar ve "geldim" der... aradan geçen yıllar birçok şeyi eskittiği gibi alpay'ı ve o genç aşkını da eskitmiştir... aralarında neler geçer tam bilmiyorum ancak, alpay bir şarkı daha yapar.

  ikinci şarkının sonunda çalan piyano (galiba) eylülde gel şarkısından bir kupledir, göz yaşlarını depreştirir...
 8. eylül' e serzeniş

  tatil biter, yaz aşkı gider,
  ağaçlar yaprak döker,
  deniz, kum, güneşe bir hüzün çöker.
  şimdi sorarım size eylül' ü kim sever?

  karpuzun tadı kaçar,
  dondurma, limonata akıldan çıkar,
  terlik, atlet, şort rafa kalkar
  şimdi sorarım size eylül' ü kim sever?
 9. sol görüşe sahip kadın ismi gibi gelendir bana her zaman
 10. Hüznü ayrı, sevinci ayrı; bir daha hic geri gelmeyecekmiscesine gidenleri ve ardında bıraktıklarını rüzgarıyla bize getiren aydır.

  nihayet geldi...