ezber yapmak - youreads

 1. ezberlemek. her bilginin elimizin altında olduğu şu zamanda ne kadar anlamsız. halbuki ne kadar yakınsak da ezber yapmaktan. belki üşengeçliğimizden belki de o bilgiyi bir daha bulamayacağımızı düşünmekten dayanamayıp ezberliyoruz birşeyleri.

  evimizin açık adresini, telefon numaralarını, ders programlarını, çalışma saatlerini, şarkıları, en sevdiğimiz dizeleri, insanların isimlerini.

  bir insanı tekrar göremeyeceğimizi bildiğimiz zaman ezberlemeye çalışıyoruz. yüzünü, gözlerinin rengini, bir daha dokunamayacağımızı bildiğimizden saçlarının dokusunu ezberliyoruz. ses tonunu, gülüşünü, kokusunu. zamanla aklımızdan silinmesinden korkarak her gece hatırlıyoruz. tekrarlıyoruz.

  insan bir anıyı hatırladığında, aslında o anıyı yaşadığı zamanı değil, anısını son hatırladığı zamanı hatırlarmış. yani sürekli aklımızda dönen hatıralar onları yaşadığımız anlar değil, beynimizde dönüp duran silik görüntülermiş.

  tanım: herhangi bir şeyi eksiksiz akılda tutmak
 2. bunu unutmamam gerekir dediğim ne varsa en önce unuttuğum o oluyor. ezber yapmak bana göre olmayan bir şey. hem de gereksiz.
  zahle
 3. ezber yapamıyorum keşke yapabilsem. bu konuda dedeme ki kendisi emekli sınıf öğretmenidir ve ilkokul hocama teşekkür mi etsem kızsam mı bilemiyorum. mantığıma yatmayan bir konuyu ezberleyemiyorum imkanı yok olmuyor.
  sec