1. bilgisayar ekranına uzun süre bakan insanlar için yapılmış bir uygulama. ekranın gözlerinizi yormasını engelliyor. sistem saatinize bakarak ekran parlaklığınızı ayarlıyor, duruma göre renkleri daha sıcak ve soğuk hale getiriyor.

  açıkçası ilk yüklediğimde "ben bunca sene ne eziyet çekmişim yahu" diye tepki vermekten kendimi alamamıştım. uzun saatler bilgisayar başında olmasanız dahi indirip denemenizi öneririm (yarım megabayt bir kurulum dosyası var sadece).

  şu linkten indirebilirsiniz: f.lux official page
 2. redshift adında açık kaynak bir muadili vardır.
  loach
 3. photoshop, illustrator vb. programlar için ayrıcalık tanımayı unutmayın. sonra bu renkler böyle değildi demeyin.^:swh^
 4. gözler için bir nimet, özellikle geliştiriciler için çok faydalı bir yazılım. koordinatınızdaki gece ve gündüz süresini de görebiliyorsunuz. şiddetle tavsiye ederim. kimisi bunu kullanırken gözlerim yaşarıyor diye şikayet ediyor, belki de göz kuruluğunu engelleyerek amacına ulaşmıştır, bilemedim..
 5. sürekli bilgisayar başında çalışan insanlar için ağrı kesici etkisi olan program.

  öyle ki, bilgisayarda çizim yaparken 5 saati geçince feci bir baş ağrısı duymaktaydım. işlerin yoğunluğu arttığı dönemde keşfettim bu programı. o gün bugündür günde ortalama 10 saatim bilgisayar başında geçiyor ve baş ağrısından eser yok. değişik bir sihri var bu programın. düşünen, emek harcayan herkesin ellerine sağlık.
 6. uzun sureli kullanimindan sonra bir sure beyaz renkleri f.lux pembesi gordugum, iyi mi kotu mu karar veremedigim uygulama.
 7. bilgisayar basinda uzun sure calisanlar icin cok faydali bir program,

  denemeyenler icin, kurup bir kac gun deneyin, begenmezseniz silersiniz.

  apple bile yeni ios surumunde gece modu (night shift) getiriyor link

  hatta apple in bu hareketine karsi f.lux ekibi soyle bir metin yayinlandi Response to Apple's announcement

  burda kanser riskini azalttigindan da bahsediyorlar.

  ozetle kurun, pisman olmazsiniz indirmek icin
  cf
 8. yeni sürümünde klavyeden karartma^:dimming^ özelliği gelmiş ufacık tefecik içi dolu turşucuk.

  vakit kaybetmeden: justgetflux.com
 9. değeri kurduktan sonra anlaşılan program. birkaç saat kullanımdan sonra normal renkleri açtığınızda kör olma tehlikesi yaşıyorsunuz.
 10. alıştığınızda farketmiyorsunuz ama gözleri normal kullanıma göre çok daha az yoruyor. bazı linux sürümlerinde çalışmıyor veya çalışsa bile stabil değil linux için alternatifi redshift'tir.