1. bilgisayar ekranına uzun süre bakan insanlar için yapılmış bir uygulama. ekranın gözlerinizi yormasını engelliyor. sistem saatinize bakarak ekran parlaklığınızı ayarlıyor, duruma göre renkleri daha sıcak ve soğuk hale getiriyor.

  açıkçası ilk yüklediğimde "ben bunca sene ne eziyet çekmişim yahu" diye tepki vermekten kendimi alamamıştım. uzun saatler bilgisayar başında olmasanız dahi indirip denemenizi öneririm (yarım megabayt bir kurulum dosyası var sadece).

  şu linkten indirebilirsiniz: f.lux official page
 2. bilgisayar basinda uzun sure calisanlar icin cok faydali bir program,

  denemeyenler icin, kurup bir kac gun deneyin, begenmezseniz silersiniz.

  apple bile yeni ios surumunde gece modu (night shift) getiriyor link

  hatta apple in bu hareketine karsi f.lux ekibi soyle bir metin yayinlandi Response to Apple's announcement

  burda kanser riskini azalttigindan da bahsediyorlar.

  ozetle kurun, pisman olmazsiniz indirmek icin
  cf
 3. bilgisayarı karanlık ortamda kullananlar için en önemli sorun göz sağlığıdır. karanlık ortamda çok parlak bir ekrana bakmak ileride göz sorunlara neden olabileceği gibi daha fazla hasarada neden olabilir.

  ayrıca pek bilmesenizde bilgisayar ekranından yayılan mavi ışık uyku düzeninizi, doğru düşünme yeteneğinizi bozabilir. ekranın parlaklığını ne kadar kısarsanız kısın mavi ışık her zaman orda olacaktır.

  flux ekrandan yayılan mavi ışığı minimum düzeye indiriyor. çok basit ve bir program kendisi. güneşin doğuşuna ve batışına göre ışık dalga boyları ile oynayıp gözlerinizi bir nevi koruyor.

  indirme linki