1. bilgisayar ekranına uzun süre bakan insanlar için yapılmış bir uygulama. ekranın gözlerinizi yormasını engelliyor. sistem saatinize bakarak ekran parlaklığınızı ayarlıyor, duruma göre renkleri daha sıcak ve soğuk hale getiriyor.

  açıkçası ilk yüklediğimde "ben bunca sene ne eziyet çekmişim yahu" diye tepki vermekten kendimi alamamıştım. uzun saatler bilgisayar başında olmasanız dahi indirip denemenizi öneririm (yarım megabayt bir kurulum dosyası var sadece).

  şu linkten indirebilirsiniz: f.lux official page
 2. photoshop, illustrator vb. programlar için ayrıcalık tanımayı unutmayın. sonra bu renkler böyle değildi demeyin.^:swh^
 3. gözler için bir nimet, özellikle geliştiriciler için çok faydalı bir yazılım. koordinatınızdaki gece ve gündüz süresini de görebiliyorsunuz. şiddetle tavsiye ederim. kimisi bunu kullanırken gözlerim yaşarıyor diye şikayet ediyor, belki de göz kuruluğunu engelleyerek amacına ulaşmıştır, bilemedim..
 4. redshift adında açık kaynak bir muadili vardır.
  loach
 5. gunun buyuk cogunlugunu bilgisayar basinda geciren ve surekli dikkat gerektiren isler yapan kisilere siddetle onerdigim uygulama. gozlerim daha az kanlanmaya basladi bunu kullanmaya basladiktan sonra.
 6. bilgisayarı karanlık ortamda kullananlar için en önemli sorun göz sağlığıdır. karanlık ortamda çok parlak bir ekrana bakmak ileride göz sorunlara neden olabileceği gibi daha fazla hasarada neden olabilir.

  ayrıca pek bilmesenizde bilgisayar ekranından yayılan mavi ışık uyku düzeninizi, doğru düşünme yeteneğinizi bozabilir. ekranın parlaklığını ne kadar kısarsanız kısın mavi ışık her zaman orda olacaktır.

  flux ekrandan yayılan mavi ışığı minimum düzeye indiriyor. çok basit ve bir program kendisi. güneşin doğuşuna ve batışına göre ışık dalga boyları ile oynayıp gözlerinizi bir nevi koruyor.

  indirme linki
 7. windows 10 ile birlikte gelen "gece ışığı" özelliği pabucunun dama gitmesine yol açmıştır.
  ama unutur mu seni bu kalp? beraber geçirdiğimiz onca akşamı, geceyi kim silebilir söyle?
 8. sürekli bilgisayar başında çalışan insanlar için ağrı kesici etkisi olan program.

  öyle ki, bilgisayarda çizim yaparken 5 saati geçince feci bir baş ağrısı duymaktaydım. işlerin yoğunluğu arttığı dönemde keşfettim bu programı. o gün bugündür günde ortalama 10 saatim bilgisayar başında geçiyor ve baş ağrısından eser yok. değişik bir sihri var bu programın. düşünen, emek harcayan herkesin ellerine sağlık.
 9. bilgisayar basinda uzun sure calisanlar icin cok faydali bir program,

  denemeyenler icin, kurup bir kac gun deneyin, begenmezseniz silersiniz.

  apple bile yeni ios surumunde gece modu (night shift) getiriyor link

  hatta apple in bu hareketine karsi f.lux ekibi soyle bir metin yayinlandi Response to Apple's announcement

  burda kanser riskini azalttigindan da bahsediyorlar.

  ozetle kurun, pisman olmazsiniz indirmek icin
  cf
 10. alıştığınızda farketmiyorsunuz ama gözleri normal kullanıma göre çok daha az yoruyor. bazı linux sürümlerinde çalışmıyor veya çalışsa bile stabil değil linux için alternatifi redshift'tir.