1. resmen halk ne sever diyerek yapılmış fallout oyunudur.bence yapımcıları arasında söyle bir konuşma geçti.
  -''abi bu çocuklar ne oynuyor?''
  -minecraft falan herhalde
  -''tamam ev yapsınlar o zaman shelterları olsun falan?''
  -olur reputation kasıp ilişkileri ilerlersin farklı factionlarla anlaştıkça farklı şeyler eklensin mi sheltera?
  -''yok abi ne gerek var versinler kapağı alsınlar malı''
  -tamam o zaman değişik hikayeler koyalım roleplay olsun
  -'' abi ne gerek var vercez eline silahı vuracaklar önüne gelene''
 2. bethesda'nın ve oyun dünyasının üretebileceği en iyi eser olarak tanıtılmış oyundur. 10 kasım 2015'de piyasaya sürüleceği açıklanmış. göze çarpan noktalar;
  -the elder scrolls v - skyrim'de denedikleri heartfire olayını geliştirip tamamen oyuna yedirerek artık oyun için open world düzenlemesini oyuncuya bırakmışlar. kısacası artık eviniz değil şehriniz olacak. bu şehir tamamen istediğiniz şekilde baştan aşağı düzenlenebilecek.
  -oyundaki tüm itemler için etkileşim başlatmışlar. en son seride ve skyrim'de ki etkileşmediğiniz cisimler vardı. bu oyunda her obje ile etkileşime geçiyorsunuz. dahası aldığınız itemlerin hepsi artık bir amaca hitap ediyor.
  -silahlarınızı artık modifikasyon yapabiliyorsunuz, bir üst maddedeki itemlerden topladıklarınız ile artık baştan aşağı farklı silahlar oluşturabiliyorsunuz. 50 temel silah için 700 farklı kombinasyona sahip.
  -sahip olduğunuz köpeğinize farklı komutlar ve görevler verebiliyorsunuz. terlikleri kap gel, bobby!
  -oyunda artık karakterinizin bir sesi var! bu diğer oyunlarda bizi oyundan eksik hissettiren olaydı, karakterlerin türleri için farklı diyaloglarda yüklenmiş.
  -oyunun bir uygulaması var, buradan da kontrol edebiliyorsunuz ayrıca.
  -open world tamamen dinamik, oyunu oynadığınız sırada, zamanla beraber haritada değişiklikler başlıyor. patikalar ya da çevrede ki yapılarda zamanla değişiyor.,

  ve asıl bomba oyunun tanıtımıyla beraber fallout shelter adında bir mobile oyunda piyasaya sürüldü. atık kendi vault'larınızı sims misali kontrol edebiliyorsunuz.
 3. bugün itibari ile satışa sunulmuştur. çıkmasını hype'a gele gele bekledim, fakat oyunu çalıştırabilecek bir sisteme sahip olmadığım için sadece görüntülere bakabiliyorum. ayrıca, bethesda'nın yaptığı en kapsamlı, skyrim'den de geniş bir haritası var, oyundur.
 4. seri fallout 2'yle izometrik perspektifi terk etti edeli; first person shooter saçmalatma, aksiyon, kavga dövüş, hır güre boğuldu. fallout new vegas ile biraz toparlar gibi olmuştu. en azından - nispeten de olsa - kapılabileceğin muhabbetler, peşinde koşabileceğin yardım ve yataklık çağrıları, kankalarla dayanışma keyifleri bulabiliyordun. pek mümkün olmasa da kimseye ateş etmeden efendi gibi oyunu oynamaya kasabiliyordun.

  fallout'u fallout yapan; kişiye özel deneyim sunabilen açık dünya rol yapma oyunu olmasıydı. on kişiye "ee, başına neler geldi moruk?" diye sorsan, on farklı senaryo dinlerdin.

  fallout'u fallout yapan; çelimsiz olduğun için kulübe kabul görülmeyip, her parasızlıkta türlü yalan dolanla tekrar tekrar kapısını çaldığın boksörden tokat gibi "bu sadece oyun, bu kadar hırs neden? gerçekliğe geri dön." cevabını almaktı.

  fallout'u fallout yapan; water chip'i bulup dünyayı kurtardıktan sonra açacak locker, kovacak gecko kalmamış rekreatif gezilerde, bu yolda başın her sıkıştığında yönlendirildiğin ve defalarca dürtüp iki çift laf edemediğin sarhoş rahibin ilk ayık anına denk geldiğinde "ya hacı sular geldi anca ayıldım, senle de pek ilgilenemedik. ne lazımdı?" demesiydi. ekranın ardından suratına suratına söverken verdiği "fallout manuel" adlı kitabı okuduğunda, oyun boyunca yüzde 10 dahi artması için günler harcadığın tüm kişisel özelliklerinin yüzde 300'e çıkmasıydı.

  fallout'u fallout yapan; üzerinden tek bir suit olmasına rağmen "dışarıda bekle" komutuna tepki vermeyerek radyoaktif mağara seninle birlikte girmek isteyen silah zoruyla evlendiğin hatunun "ama aşkım seninle ölüme bile varım." demesiydi. göz yaşları eşliğinde ölüme dalarken pipboy'un "kadınlar... bunları evlenmeden önce düşünecektin delikanlı" tribi çekmesiydi.

  umarım e3'te görücüye çıkardıkları supersonik oyuna samimiyet, özgürlük ve özgünlük perklerini yeniden yüklemişlerdir.

  war. war never changes.
 5. son zamanlarda o kadar oyunlardan uzaklaştım ki. gta online'a girmedim , witcher 3 ' ü aldım duruyor öyle. fakat fallout 4 beni çok heyecanlandırdı ne yalan söyleyeyim. fallout serisinin sadık bir hayranı olarak dört gözle bekliyorum , oyun çıktığında sosyal yaşantıma ara vermeyi düşünüyorum.

  en güzel yanı da koleksiyoncu versiyonu almak olacak. pip-boy'u koluma takar mahallede gezer , deli damgası yer gelirim.
 6. bethesda'nın ve oyun dünyasının üretebileceği en iyi eser olarak tanıtılmış oyun olmasına karşın fallout 2 gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır. fallout 2 öyle bir yapımdı ki rpg'ciler için daha sonra çıkmış ve çıkacak her türevi karşılaştırma noktası olacaktır. önceki fallout oyunlarından yahut diğer rpg'lerden ayrı düşünüldüğünde ise çok kaliteli bir oyun olduğu su götürmeyecek.

  kaldı ki bethesda "en iyi eser" diyedursun, valve, rockstar ve blizzard'ın bu konuda bethesda'nın yüzüne çarpabileceği çok şey var.
 7. steam`e 180tlden giriş yapmasıyla üzmüştür.