1. amerikan ilaç firmaları tarafından 2036 yılında tedavi edilmesi gereken hastalık olarak tıp sözlüğüne sokulacak ve muhtemel antipsikotik ilaçlar dayanacak.
    fanatizm bir hastalık mıdır? tartışmaya açık bir konu, zira 80'li yıllarda kişilik mizacı olarak kabul edilen alışveriş sevdası, melankoli, kronik mutsuz olma hali'ni hastalık olarak kabul gördük ve prozac pompasına maruz bırakıldık. 90'lı yıllar minor, major depresyonla geçti, 2000'lere tükenmişlik sendromu eşlik etti, firmalar tabiki bununla yetinmeyecektir. iphone'nuna toz kondurmayıp futursuzca android'e mi saldırıyorsun, bir psikiyatrist'e görün, göztepe tu kaka diyene ağız burun dalasın mı geliyor doğru manisa ruh ve sinir hastalıkları hastanesi'ne.

    evet fanatizm bipolardan belki çok daha tehlikeli. hani bir söz vardır. birini tanımak istiyorsan ya içki masasına ya birlikte seyahate çıkacaksın diye. bence ona bir de kahvehane oyun masası, halı saha maçı, sessiz sinema oyunu gibi bir ek daha yapılmalı.
    bizim bir uzman dr abimiz vardı, eğitimli görünüyor ve adam melaike, adeta pırlanta, bir gün halı saha maçı yapalım dedik, kişiliği 180 derece döndü o pırlanta adam gitti içindeki çirkef, mızıkçı, ayak kıran bir hulk'a evrildi. sonuç ise selam sabah kesildi. şahsen fanatik değilim yada olmadığımı düşünüyorum ama çerez bağımlılığı ile psikiyatr'a 35 dk konuşmak isterim, gerçi ona ayrılan süre 5-10 dk.
  2. kişinin bir kavramı yücelterek, o kavram yüceldikçe o kavramın destekçisi olduğu için değer kazandığına kendini inandırdığı fikir hali.

    mesela bir tanrıya inanıyorsunuz. o tanrı ki mutlak kudrete sahip. hooop, "ben en muhteşem varlığın yarattığı, bu nedenle muhteşem bir varlığım". "e beni de o yarattı senin dediğine göre?" (bkz: allah yarattı demeden vurmak)
  3. sezgi