fareler ve insanlar - john steinbeck - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.78)
fareler ve insanlar - john steinbeck
pulitzer ve nobel edebiyat ödülü'nü kazanan john steinbeck'in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, "tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun" türküsünü dillendirir. bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

fareler ve insanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki george milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı lennie small'un öyküsünü anlatır. küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. kitabın ismine ilham veren robert burns şiirindeki gibi; "en iyi planları farelerin ve insanların / sıkça ters gider..." (d&r'dan alinmıştır.)


 1. bir amerikalıdan beklenmeyecek mükemmellikte bir eser.
  bu eserin yasaklanması da ancak amerika'ya yakışırdı ya zaten neyse.
  efem; eser muhteşem zaten. döneme ışık tutuyor. işçi sınıfının zorluklarını, aslında basit bir hayalin ne kadar uzak olabileceğini, yaşlı ve engelli olmanın zorluğunu,ırkçılığı, güçlünün güçsüzü ezmesini, kadınların tehlikelerini bok püsür her şeyi anlatan bir kitap.
  ayrıca filmi de var ama kitapta ağlamak mümkün iken filmde hayal gücü kısıtlandığı için ağlayabileceğinizi sanmıyorum. fakat filmin en güzel yanı john malkovic'in inanılmaz mükemmellikte oynadığı lennie rolüdür. bir insan bir engelliyi ancak bu kadar iyi oynayabilir.