fargo - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.20)
fargo
2006 yılının ocak ayında lorne malvo (billy bob thornton) bemidji, minnesota'dan geçerken tesadüf eseri karşılaştığı "ezik" lester nygaard'ı (martin freeman) kirli aklı ve şiddetiyle tesir altında bırakır. bu sırada çaylak memur molly solverson (allison tolman) ve duluth polis memuru gus grimly (colin hanks) birlik olurlar ve malvo ile nygaard'ın ilişkisi olabileceğine inandıkları bir dizi cinayetleri araştırmaya başlarlar.


 1. fargo, noah hawley tarafından yazılmış abd yapımı kara mizah - suç filmi türü bir dizidir. dizi aynı ismi taşıyan 1996 yapımı coen kardeşler tarafından yönetilmiş ve birçok ödül kazanan fargo (film) den esinlenilmiştir. 15 nisan 2014'te fx kanalından başlayan dizinin kadrosunda billy bob thornton, martin freeman, colin hanks ve allison tolman bulunmaktadır. ayrıca, ağustos 2014'te yapılan 66. emmy ödülleri'nde en iyi mini-dizi ödülünü kazanmıştır.
 2. filmi ayrı, dizisi ayrı kült olan eserdir. martin freeman'ı izlerken ağzınız açık kalır. karakterin içine düştüğü durumun psikolojik yansımasını o kadar iyi aktarır ki, martin freeman için üzülürsün bazen.

  billy bob thornton'u izlerken de, soğuk kanlı bir katil nasıl olur, nasıl hareket eder, istifini bozmamak nedir gibi şeylerin dersini verir. o da çok güzel yardırır dizide.

  güzel dizidir. filmi de izlemek de elzemdir, unutulmamalıdır.
 3. filmi de dizisi de ayrı ayrı güzel olan coen kardeşler yapıtıdır. dizi, filmden uyarlama gibi gözükse de aslında diziyi izledikçe başka bir kurguda olduğu anlaşılmaktadır. dizisini şiddetle tavsiye ediyorum, coen kardeşlerin tüm filmlerini de şiddetle tavsiye ediyorum.
 4. HBO'nun 10 bölümlük mini-serisidir. Aslında bakarsanız benim gözüm de en sağlam dizilerden birisidir. Başrollerini Martin Freeman ve Billy Bob Thornton paylaşıyor. Hatta billy performansından dolayı golden globe'u evine götürmüştür. Bunun dışın da en iyi mini-seri golden globe'u ve 3 dalda emmy kazanmıştır dizi.

  Lester Nygaard'ın hikayesine tanık olduğumuz dizi de yollarının lorne malvo ile kesişip hayatının nasıl değiştiğine şahit oluyoruz.

  Her ne kadar hikaye gerçek bir hikayeden alınmıştır dense de bu konu da pek çok farklı görüş var. Kafalarda ki en büyük soru işareti film ve dizinin farklı detaylara sahip olmasından kaynaklı. Bu konu hakkın da bir kaç tane yabancı haber sitesi inceleme yapmış ve o dönemde geçen haberlerden derlediği bir kaç olayı paylaşmış ;

  Haber

  snopes

  inceleme

  Dizinin Senaristi Noah Hawley dizi hakkın da "olayların gerçek olup olmadığını araştırmadığını , karakteri eline aldığını ve olay örgüsünün kendiliğinden etrafında geliştiğini söylüyor"

  yani esasında hikaye tamamen birebir aynı olmasa da çıkış noktası olarak gerçeğe dayandırılmış olabilir. yine de bu mükemmel seriyi izlemeden geçmemek lazım.

  son olarak dizide ki favori sahnelerimden birisi : malvo

  ayrıca :

  1.

  2.
 5. sanatı ve sinemayı karnımı doyuran şeyler olarak algıladığım şu dünyada beklemesi en zor gelen tv dizilerinden biri. bu hazzı başka hiçbirinden almıyorum.
  sde
 6. filmini izleyen biri olarak 2. bölümü izlemeye gönlüm el vermedi. 2 saatlik filmi 7 saatlik filme çevirmişler bu kadar. karakterler zaten birbirinin aynısı, zaman kayıpçığı.
 7. herkes dizisi filminden güzel deyince ona da bakayım dedim, harbiden de dizi olması daha güzel olmuş. birebir aynı denmiş ama olaylar farklı gelişiyor, daha çetrefilli filme göre. daha yeni başladım ama görcez bakalım daha neler olacak.
  abi
 8. televizyondaki sanattır.
 9. 2.sezonuyla 1.sezona fark atmış dizidir.
 10. ilk sezonu izledikten sonra daha güzel bir sezon yapamazlar deyip ikinci sezona başlamıyordum. sonra dedim başlayalım bakalım ve hemen bitti... diziyi izlerken hiç sıkılmadım. 2 sezonun da karlı havada geçmesi (minnesota hava durumu), karlı havalara bayılan beni, hikayeye daha fazla bağladı. kamera açıları, gösterilen kesitler... kesinlikle izlemelisiniz, kalite kokuyor.