fatih harbiye - peyami safa - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.38)
Yazar peyami safa
fatih harbiye - peyami safa
birbirinden giderek kopmaya ve birbirini reddetmeye başlayan iki hayat tarzı arasında yaşanan çatışma ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt: fatih ve harbiye. bir genç kızın bu ikisi arasındaki gelgitleri, madde ile mana, albeni ile muhteva, göz ile kalp arasındaki çırpınışlarının hikâyesidir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. doğu ile batı arasında kalmış neriman'ın her iki noktayı da inceleyip tarafını seçme mücadelesini görmekteyiz.

  eserde doğunun ve batının tasvirinde kullanılmış birçok sözcük var. fatih, kedi, şinasi, ud/kemençe/ney, siyah örtü, yer minderi, kahvehane bunlara örnekler. bunun yanında batıda ise; beyoğlu/harbiye, köpek, macit, piyano, filiz manto, iskemle ve balolar karşımıza çıkıyor.

  kitap, dönemin zihniyetini iyi bir şekilde anlatıyor fakat okurken sıkıldım, bıraktım, geri aldım, sıkıldım... öyle ilerledi. küçücük bir quizim vardı, o olmasa hayatımın sonuna kadar okur muydum bilmiyorum. dönemim zihniyetini kavramak açısından bakın derim ama zevk için okumak isterseniz orada benden bir dur işareti.