fatih harbiye - peyami safa - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.38)
Yazar peyami safa
fatih harbiye - peyami safa
birbirinden giderek kopmaya ve birbirini reddetmeye başlayan iki hayat tarzı arasında yaşanan çatışma ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt: fatih ve harbiye. bir genç kızın bu ikisi arasındaki gelgitleri, madde ile mana, albeni ile muhteva, göz ile kalp arasındaki çırpınışlarının hikâyesidir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. incecik bir kitap olmasına rağmen örneğin yazarın cumbadan rumbaya kitabına göre çok daha zor okunuyor. hemen her alanda (erkekler, etkinlikler, müzikler, insan ilişkileri) batıyı ve doğuyu kıyaslıyor, sonuç olarak da açıkça doğu kültürü övüyor, batının getirilerinin kötü/yanlış olduğunu savunuyor. edebi yönündense yazarın ideolojisi ve mesaj kaygısı çok ön planda olduğundan benim için okumaktan keyif aldığım bir kitap olamadı.
 2. şark'ı miskin bir kedi gibi tembel ve buna aliskin olarak, garb'ı ise bir kopek gibi çalışkan ve değişime hazır haraketli olarak tanimlayan gibi nc bir kizin yaşadıklarıdır.
  aslında şuanda nice bu kizlardan vardir ancak onlar şark'ı kendilerince tanimlayacak kadar bile bilmemekte ve umursamamaktadirlar.
  niko