favorilemek ile beğenmek arasındaki farklar - youreads 1. beğenmek teşekkür belgesi vermek iken favorilemek takdirname vermektir.

  beğendiğini kimse görmeyeceği için teşekkür belgesini youser teneffüsteyken masasına bırakıp geçersin, ama favorilediğini herkesin görmesi demek takdirnameyi sınıfta herkesin önünde alkışlar eşliğinde sunmak gibidir.

  eksilemekse öğretmenin karneye " bu dönem iyi değildin evladım, öteki dönem işşallah" notu düşmesine benzer. kişinin titreyip kendine gelmesini sağlar. (*:swh)
 2. favori hafızaya atmaktır, beğeni anlıktır.
  tamer
 3. favori eşlik ettiğin bir şarkı,
  beğeni ise sadece dinlediğindir.
  du
 4. okuyan youser'da bıraktığı etkiden, o youser'ın o anki ruh halinden kaynaklanır; canı isterse beğenir, canı isterse favoriler, canı isterse eksiler veya hiç oy vermez. kalıba sokulmasına veya didaktik üslupla tariflenmesine gerek olmadığını düşünüyorum ;)

  kendi oylama tercihlerimi spoiler içine alayım da istemeyen daha rahat okumasın ;)
  !---- spoiler ----!

  burada okuduğum her yazıyı mümkün olduğunca oyluyorum; rahatsız edici üslup/cümleler içermiyorsa, yazıda yeni bir şeyler(*:bakış açısı, bilgi, espri vb.) varsa, kaynak/bağlantı verilmişse beğeniyorum. ilgi alanım dahilinde, çok emek verildiği belli ve tekrar okumak istediğim yazıları ise favoriliyorum. güncellenme takibi için ise başlığı takibe almayı tercih ediyorum çünkü yazılar nadiren güncelleniyor ki yazının güncellendiği uyarısı otomatik olarak gelmiyor ama başlık takibinde bu var ;)

  başlık açma veya yorum girme usulleri ile ilgili sorun olduğunu düşündüğümde "şikayet", yazım veya verilen bağlantı hatalarını görüp dayanamadığım yazılarda veya çok hoşuma giden ve "o youser'a bunu yazmam lazım" diyerek dayanamadığım yazılarda "mesaj at" butonunu kullanıyorum. bir de hal hatır sormak için mesaj atmışlığım oluyor da o konuya girmeyelim :)

  !---- spoiler ----!
 5. beğenmek gümüşse favorilemek altındır.
 6. öncelikle favorilenecek ve beğenilecek entryler hakkında sağlam bilgi sahibi olalım;

  neler favorilenir?

  - bir başlığın ilk entrysi eğer güncellenmeye müsaitse veya onu takip ediyorsak favorilenebilir.
  - bir başlığın ilk entrysi bu başlığa bir daha entry girilmesini zorlaştıracak kadar iyi yazılmışsa favorilenebilir ( ayrıca beğenilebilir )
  - çok beğendiğimiz entrylere beğenmenin yetmediği durumlarda o entryi favoriye alabiliriz.

  neler beğenilir?

  - başlığı iyi şekilde cevaplandıran entryler.
  - kendi düşüncenize bağlı olarak beğendiğiniz entryler.
  - genellikle başlıkların ilk entryleri sağlam yazılır, o yüzden bunlar genellikle beğenilir. tabii iyi yazılmışsa.
  - başlığın ilk entrysi yanlışsa veya o başlıkta yanlış birşey varsa onu en iyi şekilde düzelten, yanlışları en iyi şekilde gösteren entryler beğenilebilir.

  şimdi gelelim aralarındaki farklara;

  - favorilenen entryler genellikle kaliteli entrylerdir. beğenilen entryler kalitesiz değildir elbette, ama çok sağlam değillerdir.
  - beğenilen entryler kişiye göre beğenilebilir, favoriler genellikle konuyla alakalı en iyi cevaplara göre verilir.
  - gelecek güncellemeleri takip edecekseniz o entryi favorilemeniz, bir yazarın onu güncellemek için araştırma yapmasını sağlar. bu sayede merak ettiğiniz konularda daha fazla aydınlatılabilirsiniz.
  - her entryi elinizden geldiğince beğenin, yukarıdan bahsedilen kriterlere göre de istediğinz entryi favorileyin.

  not: ben favorilerimi genellikle beğendiğim entrylere veririm. yani (bkz: dediğimi yapın yaptığımı yapmayın)
  not2: bu başlığa yanlışlarımı ve eksikleri yazarsanız çok mutlu olurum.
 7. favorilemek entrysine bir nilüfer vermektir.
 8. favorilediğimde; 'ulan ben de olsam ben de aynısını yazardım' deyip yazmaya gerek duymayıp o entryi sahipleniyor gibi oluyorum. çok eğlendiğim, çok üzüldüğüm ya da fazlasıyla hislendiğim entryleri de favoriliyorum.

  beğeni de onun bir altı, yani hoşuma giden ve güzel gelen her şeyi bu kategoriye sokabilirim.