• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
felsefenin kısa tarihi - nigel warburton
felsefe gerçekliğin doğası ve nasıl yaşamalıyız sorularıyla başlar. felsefenin kısa tarihi, görünüş ve gerçek, benliğin doğası, tanrının varlığı ve hem birey hem de toplumun bir üyesi olarak nasıl yaşamamız gerektiği gibi felsefenin ana temalarına odaklanıyor. 2000 yıllık batı felsefesini sokrates'ten hayvan hakları hareketine kadar ana hatlarıyla sunuyor. warburton çoğumuzun gözünü korkutan ve anlaşılmaz bulduğu felsefeyi herkesin anlayabileceği ve günlük hayatında kullanabileceği bir konu haline getiriyor. batı felsefesinin büyük düşünürlerini kronolojik sırayla tanıyacağınız, zevkle okunacak mükemmel bir giriş kitabı.


 1. felsefenin soyut dünyasını bir parça da olsa somutlaştırarak anlatmaya çalışan, atıştırmalık tadı veren kitap.

  son paragrafıyla dişlerimin görünmesini sağlamıştır.

  "felsefe tuhaf sorularla ve zorlu meydan okuyuşlarla başladı; çevremizde peter singer gibi atsineği filozoflar oldukça, sokrates'in ruhunun felsefesinin geleceğini şekillendirmeye devam edeceğini söyleyebiliriz."
  mouse
 2. felsefe seven, sevmeyen herkesin okuması gereken, felsefeye, felsefeyi dahil etmemeye çalışarak, felsefe tarihini nesnel bir şekilde bize aktarmaya çalışan bir pusula.

  bazı düşünceleri sadeleştirmeye çalışırken anlam kaybına maruz bırakmış, anlamsızlaştırmış olsa da özellikle felsefe tarihindeki yönelimi görmek için, felsefe sevmeyenler tarafından dahi okunması gereken eğlenceli bir kitap.

  lisedeki kız kardeşime ve arkadaşlarına zorla okuttum, belki bu yöne doğru bir yönelimleri vardır, kendilerinin bile farkında olmadıkları diye.
  isk
 3. felsefe okumaya başlamak için iyi bir seçim.
  kitap 49 filozofun hayatı ve görüşlerini barındıran 40 bölümden oluşuyor ve felsefenin temellerini sıkmadan, akıcı bir dille anlatıyor.
  rosa
 4. felsefeden bahseden kitapları okuyamam. bu hafifti bir defa ara vererek bitirebildim. genel bir fikir sahibi oluyorsunuz. işe yarar kitap, okunabilir.
 5. felsefe ile en azından terimler-isimler vs. hakkında çok bilgim yoktur. d&r'da 9.90 kampanyasında görüp,almıştım. şimdi benim bu listede ismen tanıdığım bir çok filozof var. ama bunların bi çoğunu yüzeysel olarak biliyordum. kitapta her filozofun yarattığı düşünce akımının yanı sıra özel hayatları ile ilgili de bilgi verilmiş ki bu kısmı çok hoşuma gitmişti. arthur schopenhauer'un kendisi ile çelişkisi ve stuart mill'in babası tarafından programlanmış bir robot gibi büyütülmesi bunlara örmektir.kitabı okurken tanrı kavramı ile ilgili düşünceler geliştirmiş bazı filozoflar ile tanıştım ve a bunu benden önce düşünen olmuş dedim. aslında felsefe adı korkutuyor, çok elitist bir zümreyi kapsıyor gibi gözüküyor ama düşünme yetisini kullanan her birey basit argümanlar ile dahi çok büyük soruların cevaplarını bulmaya çalışıyor. o yüzden felsefeden korkmayın, düşünün,tartışın, cevaplar arayın. bir de ben kitabı hızlı geçtim. bir filozoftan diğerine hemen başladım ve bilgiler aklımda kalmadı hepsi birbirine girdi gibi hissetmiştim ama tartışma konusu olunca burda öğrendiğim görüşlerin bir çoğunu hatırlayabildiğimi fark ettim. yine de belirli aralıklarla bir kaç kez okunabilecek bir kitap olmuş.